En Ucuz Hisse Senedini Bulmada Fiyat/Kazanç Oranının Önemi

07 Ocak 2020 Salı, 09:00
defter değerinin altında işlem gören hisse senetleri 642x320 - En Ucuz Hisse Senedini Bulmada Fiyat/Kazanç Oranının Önemi

Fiyat / Kazanç Oranına Göre Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Fiyat / kazanç oranı hisse senedi alacak olan kişilerin şirketlerin performansını değerlendirmek üzere dikkate aldıkları bir kriterdir. Fiyat/kazanç oranı hesaplaması şirketin güncel olan hisse senedi fiyatının hisse başına düşen kar oranına bölünmesi ile bulunmaktadır. Hisse güncel fiyatı / Hisse başına kar denkleminden bulunan fiyat/kazanç oranı kar elde eden şirketler içi yapılabilir, zarar eden şirketler için yapılmamaktadır.

 

 

Fiyat / Kazanç Oranı Önemi

 

 

Hisse senedi alınırken hisse senedinin fiyatı ve karı oranlandığında eğer sonuç yüksek çıkıyorsa bu hisse senedinin pahalı olduğunu, eğer sonuç düşük ise hisse senedinin ucuz olduğu anlamına gelir. Ancak en güvenilir hisse senedi sonucu fiyat ve karın orantılı olduğu durumdur. Bu nedenle hisse senedi alırken oluşan sonuçların doğru orantılı olup olmadığına ve rakamların birbirine yakın olup olmadığına bakılması gerekir.

 

 

  • Hisse senedi alırken fiyat / kazanç oranı hissenin alım kararı verilmesinde tek başına yeterli bir kriter değildir. Bu nedenle şirketin büyüme hacmine, kar potansiyelindeki değişimlere de bakılması gerekir.

 

  • Hisse senedi alırken karın yüksek ve hisse senedinin ucuz olması durumunda şirketlerin detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Aksi halde mali yönden bir süre sonra batabilecek bir hisse alınmış olabilir.

 

  • Peki, borsada f/k oranı kaç olmalı? Hisse senedi alımlarında fiyat/ kazanç oranının yüksek olması hisse senedinin yüksek fiyattan satıldığının göstergesidir. Eğer kazanç denilen kısım hisse senedi fiyatından daha düşükse bu kazançlı bir yatırım olmayabilir ve şirketin diğer durumlarının değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

 

 

Borsada Fiyat/Kazanç Oranı Kaç Olmalı?

 

 

borsada f k oranı kaç olmalı - En Ucuz Hisse Senedini Bulmada Fiyat/Kazanç Oranının Önemi

 

 

Fiyat / kazanç karşılaştırması yapmak hisse alımlarında kişilerin işlerini kolaylaştıracağından dolayı hisse alımlarında karlı çıkmayı sağlayacaktır. Fiyat / kazanç değerlendirmesinde sonucun düşük çıktığı hisseler ucuz hisselerdir. Bu nedenle alım yapılacağı zaman bu hisselere yönelmek daha mantıklı gelebilir. Özellikle defter değerinin altında işlem gören hisse senetleri araştırmak kazancınızı arttırabilir.

 

Yüksek sonuçlar çıkması halinde hissenin yüksek fiyattan satıldığı ve kar oranları ile karşılaştırıldığında hisse senedinin fiyatının normalden yukarıda kaldığı hisseler karlı olarak görülmeyebilir. Hisse alırken fiyat/kazanç oranına göre alım yapmak için şirketin geçmişi ve gelecekte izlediği performans haritasına bakılması gerekir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz