En Kolay Yoldan Sigorta İptal Ettirmenin Yolları

21 Nisan 2019 Pazar, 19:43
sigorta iptal edilir mi 642x320 - En Kolay Yoldan Sigorta İptal Ettirmenin Yolları

Sigorta İptali Nasıl Yapılır?

Gerek zorunlu gerek zorunlu olmayan sigorta süreçleriyle ilgili merak edilenlerin başında gelen sigorta iptal edilir mi sorusu var olan şartlara göre yanıtlanır. Sigorta süreçleri sona ermeden de iptal işlemleri yapılırken ödeme yolları da çeşitlilik taşır. Öncelikli olarak sigortaların sınıflandırılması söz konusu olurken araç alımı sonrasında trafik sigortası yaptırılması mecburidir. Trafik sigortası ile birlikte kasko sigortası da yaptırılabilir olup sonrasında ise şirket aracılığıyla sigorta iptal etme işlemleri gerçekleştirilebilir. Peki, sigorta ödemeleri ne şekilde yapılabilir?

 

Sigortada Taksit Uygulanır Mı?

 

Hayat sigortası, seyahat sigortası, sağlık sigortası, kasko sigortası, deprem sigortası ya da diğer türlerinin tamamında ödemeler prim tutarlarına göre gerçekleşir. Yıllık olarak toplu ödeme durumu olabileceği gibi kredi kartlarına taksit imkânı da verilir. Otomatik ödeme talimatıyla düzenli bir şekilde sigorta ödemeleri de gerçekleştirilebilir. Sigorta iptal edilir mi sorusu evet olarak yanıtlanırken trafik sigortası işlemleri ile hayat sigortası süreçlerinin aynı olmayacağı da bilinmelidir.

 

Sigorta Bilgilendirme Önemi

 

Çeşitli sigorta ürünlerinde yapılacak hatalı bildirimlerde telafisi imkânsız zararlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sağlık sigortası ya da hayat sigortaları için bu durum geçerli olurken kasko, trafik ve diğer sigortalarda da şirkete doğru bilgilerin beyan edilmesi gerekir. Herhangi bir değişiklik durumunda da hemen bildirim yapılmalıdır. Poliçe iptali nasıl yapılır sorusunun yanı sıra, sigorta bilgilendirmede olacak hatalarda sigorta şirketlerinin cayma durumları ortaya çıkar. Risklerin gerçekleşmesi halinde maddi kayıpların sigorta şirketi tarafından telafi edilmesi de yanlış bilgilendirme sebebiyle olmayabilmektedir.

Taşıt ya da konut kredileri kullanımlarında olan hayat sigortalarında kişinin sağlık bilgilerinin net bir şekilde formla iletilmesi gerekir. Sahip olunan rahatsızlıklar, hastalıklara göre sağlık sigortası poliçesi oluşturulur. Yanlış beyan halinde ise doğabilecek olumsuz durumlarda kredi borcunun sigorta şirketi tarafından değil, kişinin vefatı sonrasında mirasçıları tarafından ödenme durumuyla karşılaşılabilir.

  Aracınıza En Uygun Kasko Teklifi Alma Yöntemleri

 

Sigorta İptali Nasıl Yapılır?

 

Poliçe iptali nasıl yapılır - En Kolay Yoldan Sigorta İptal Ettirmenin Yolları

 

Hayat sigortasının kredi alımı sonrasında iptali de ihtimal dahilindedir. Ancak böyle bir durumda işlemlerin farklı şekilde yapılması gerekli olurken aynı zamanda belirli şartların taşınmış olması da zaruridir. Bilindiği gibi bankalar tarafından verilen ihtiyaç, taşıt ya da konut kredilerinde hayat sigortası zorunlu olarak yaptırılması gereken durumlardandır. Aksi durumda banka krediye onaylamazken kişinin ani ölümü sonrasında ise kredi tutarı sigorta şirketi aracılığıyla alınır. Sigorta iptal etme halinde ise borcun mirasçılar tarafından ödenmesi gerekli olacaktır.

Ek bir masraf olarak görülmesi halinde hayat sigortasının iptal edilmesi için dilekçe gönderimi gerekmektedir. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na yapılacak yazılı başvuru sonrasında adımların takip edilmesiyle sigorta süreçleri sonlandırılabilir. Ancak kişinin isteğiyle yapılmış olması halinde böyle bir durumun gerçekleşmesi pek mümkün gözükmemektedir. Hayat sigortasının sahip olacağı şartların taşınmaması ya da anlaşmaya aykırı hareket dolayısıyla sigorta iptal kaydı gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumun olması halinde poliçe iptali nasıl yapılır sorusuyla birlikte poliçeye göre iptal işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Hayat sigortalarında iptal hallerinden sigorta şirketleri de faydalanabilir. Kişinin sağlık problemlerine dair gerekli beyanları vermemesi halinde şirketin cayma hakkı olduğu gibi ek prim ücretleri istemesi de söz konusudur.

 

Trafik Sigortası İptali

 

Trafik sigortası iptali ve para iadesi - En Kolay Yoldan Sigorta İptal Ettirmenin Yolları

 

Trafik sigorta iptallerinde iyi niyet esas kabul edilirken aracın trafikten men edilmesi, hurdaya ayrılması ya da kullanımdan çıkarılması durumlarında 1 yıllık yapılan zorunlu trafik sigortası iptal edilebilir. Trafik sigortası iptali ve para iadesi için sigorta şirketlerine müracaat edilmesi yeterlidir. Bununla birlikte poliçede trafik sigortasının iptalini gösteren hususlarda vardır. Bunların sağlanması halinde sigorta iptal kaydı gerçekleşir. Poliçe için yapılan ödemelerin geciktirilmesi, kullanıcı ya da sigorta şirketinin iptal istemesi, ruhsat sahibinin değişimi, aracın kazaya karışması ya da hasar alması ve araç değişim durumlarında trafik sigortası iptali ve para iadesi yapılmaktadır. Aracın ruhsatı kime ait ise trafik sigortasının o kişi üzerine olacak şekilde tekrar yapılması gerekir.

  6 Maddede Neden Konut Sigortası Yapılmalı

Ayrıca kasko sigortası süreçlerinde ürünün devri gerçekleşebilmektedir. Kişinin yeni bir araç alımı halinde kaskonun yeni araca aktarılması için poliçe iptali nasıl yapılır sorusu yanıtlanabilir. Kolaylıkla kaskonun yeni araç üzerinden kullanılması mümkün olurken noter satış belgesi sonrasında yasal olarak işlemler yapılır. Ruhsat için ise yine zorunlu trafik sigortası çıkartılması gerekmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı? Piyasa ve borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz