En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

04 Şubat 2019 Pazartesi, 23:02
En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur 642x315 - En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

Borsada En Çok Kazandıracak Hisseyi Bulmanın Yolları

Borsa birçok kişinin yatırım için tercih ettiği yegâne platformdur. Hisse senetlerinin değerinin artması veya azalması yatırımcılara kar veya zarar ettirmektedir. Bu nedenle birikimi olan ve hisse senedi almak isteyen birçok kişi yatırım yapmadan önce sıkı bir araştırma sürecine girmektedir. Peki, en çok kazandıracak hisse senedi nasıl bulunur?

 

Öncelikle bu araştırmanın size tamamen kar sağlayacağını düşünmemeniz gerekir. Zira ne kadar analiz yaparsanız yapın hisse senedi araştırması size sadece yol gösterici bir etken olacaktır. Bunun dışında araştırma size yüzde 100 kar veya gelir vadetmeyecektir. Ancak bilinçsizce hisse senedi araştırması yapmadan değerli kâğıt (hisse senedi) almanızın önüne geçecek bir işlemdir.

 

Hisse Senedi Araştırması Nedir?

 

hisse senedi araştırması nasıl yapılır - En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

 

Bu araştırma yani süreç yatırımcıların bir hisse senedini alıp almamaya karar verme süreci olarak tanımlanabilir. İlk etapta basit gibi gelse de yüklü miktarda yatırım yapacak olan kişiler için kar getirmeyecek bir hisse senedi satın almak birikimlerinin azalmasına neden olabilir. Bu nedenle bir şirketin hisse senedini portföyünüze katmayı düşünüyorsanız iyi bir hisse senedi araştırması yapmanız gereklidir.

 

Hisse senedi araştırması nasıl yapılır sorusuna temel analizle cevabını verebiliriz. İlk etapta yatırım yapmak isteyen kişiler hisse senedini almayı düşündükleri şirketin finansal durumunu incelerler. Ayrıca şirketin gelişimi, yenilikler ve yapılacak olan yatırımlar da yine temel analiz kapsamında incelenmektedir. Bu analiz ve incelemelerin tamamı temel analiz sürecini oluşturmaktadır. Bu araştırmalar ise nicel ve nitel olarak sınıflandırılabilmektedir.

 

Nitel ve Nicel Araştırma İle Yüksek Kazançlı Hisseyi Bulmak

 

  Borsada En Ucuz Hisseler Nasıl Bulunur?

en iyi hisse senedi nasıl bulunur - En Çok Kazandıracak Hisse Senetleri Nasıl Bulunur?

Bir yatırımcı hisse senedini nicel yani sayısal olarak araştırırken hisse başına kar ve kazanç gibi kavramlara bakmalıdır. Ayrıca vergiler düştükten sonra yatırımcıların hisse senedinden sağlamış oldukları net gelir de nicel araştırmada önemli bir yer tutmaktadır.

 

Hisse senedine yatırım yapan kişi, hisse senedinin kâğıt başına yatırımcılarına sağlamış olduğu net geliri mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Net gelir hisse senedi seçiminde başlı başına bir etken olmasa da önemli bir kriter olarak değerlendirilebilir. Ayrıca karlılık oranı ve aktif karlılık oranı da nicel araştırmaya dahil edilebilir. Bu sebeple, en çok kazandıracak hisse senedini bulmak için iyi bir araştırma yapılamalıdır.

 

Nitel araştırma sürecinde ise hisse senedinin gelecekte ne olacağı analiz edilir. Yani şirket ileride hangi konumda olacak, hisse senedi de buna bağlı olarak artar mı azalır mı veya şirket nelere yatırım yapıyor gibi sorular borsadaki hisse senedi araştırmasının temelini oluşturmaktadır. Eğer bir şirketin gerçekten profesyonel kişiler tarafından yönetildiğini düşünüyorsanız ve şirketin ilerleyen zamanlarda daha da gelişeceğini – büyüyeceğini tahmin ediyorsanız rahatlıkla o şirketin hisse senedine yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca şirketin rakipleriyle olan ilişkileri ve şirketi öne geçirecek özellikleri size hisse senedi alıp almama konusunda yol gösterecektir.

 

Hisse senedi araştırması yatırımcının kişisel analizleri ile gerçekleştirilen bir süreçtir. Kim ne derse desin kendi analiz ve araştırmalarınızı yapmadan körü körüne bir şirketin hisse senedine para bağlamayın. Bunun yerine sabırlı bir şekilde araştırın ve gerçekten o hisse senedinin değerleneceğine inanıyorsanız yatırım yapın.

 

  Forex'te Kaybetmemek İçin Ne Yapmalı?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Senetle Araba Almanın Yolları Zaman geçtikçe araç alımı…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz