En Çok Artan ve Azalan Hisse Senetleri

20 Ocak 2020 Pazartesi, 09:00
en çok artan ve azalan hisseler 642x320 - En Çok Artan ve Azalan Hisse Senetleri

2019 Yılında En Çok Artan ve Azalan Hisse Senetleri

Para piyasalarında yatırım denildiğinde akla ilk gelen piyasaların başında borsa yer alır. Hisse senedi yatırımları bir yandan birikimlerin değerlendirilmesine yardımcı olurken, diğer yandan da halka arz edilmiş olan şirketlerin güçlenmesine katkı sağlar. Bu nedenle hisse senedi piyasasında alım-satım yapmadan önce, teknik ve temel analiz yapılmalı ve mümkün olduğu kadar orta ve uzun vadeli yatırımlar tercih edilmelidir. edilmelidir. Borsada mali yapısı güçlü, piyasaya göre fiyatı ucuz kalmış ve olumlu haberlerle desteklenen hisselere en az 1 yıl yatırım yapıldığında kazançlı çıkma ihtimali oldukça yüksektir.

 

Geçmiş yıllarda başarılı performans gösteren hisse senetlerinden yola çıkarak sonraki yıllar için portföy oluşturmak mantıklı olabilir. Örneğin; 2019 yılında en çok artan hisse senetleri ve en çok azalan hisse senetleri üzerinde analiz yapılarak daha kolay yatırım kararları alınabilir.

 

 

En Çok Artan Hisseler

 

 

Son 1 yılda en çok artan ve azalan hisseler - En Çok Artan ve Azalan Hisse Senetleri

 

2019 yılında getirisi yüksek ilk 50 hisse senedini incelendiğinde sanayi şirketleri ile Alarko, İhlas ve Vestel gibi şirket hisselerinin ön planda olduğu açıkça görülüyor. Borsa İstanbul’da 2019 yılında en çok artan hisseler arasında en zirvede gıda sektöründe yer alan Tukaş bulunuyor. Tukaş 2019 yılında yatırımcısına yaklaşık yüzde 643 getiri sağladı. Ardından gelen büyük havayolu şirketi Pegasus önceki yıllardan daha iyi bir performans sergileyerek yaklaşık yüzde 277’lik bir getiri sağladı. Hemen ardından gelen Gübre Fabrikaları ve Alarko Holding, yatırımcıları için ortalama yüzde 205 civarında bir kazanç sağladı.

 

 

En Çok Azalan Hisseler

 

 

2019 yılında en çok artan hisseler analizi sonrasında 2019 yılında en çok azalan hisseler incelendiğinde BİST’in genel performansından dolayı fazla düşüş yaşayan hisse senedi bulunmadığı görülüyor. Yaklaşık yüzde 26’lık kayıpla Işıklar Enerji Yapı Holding 2019 yılında en çok azalan hisse senedi olurken, hemen ardından yüzde 17’lik düşüşle İş Finansal Kiralama ve yüzde 15’lik düşüşle T. Halk Bankası geliyor. Ayrıca Aselsan, Soda Sanayi, Petkim ve Şişecam gibi sanayi şirketleri ile birlikte lider havayolu şirketi Türk Hava Yolları en çok düşen diğer şirketler arasında yer alıyor. Son olarak Tekfen Holding’in de bu yıl yatırımcıya kaybettiren hisseler arasında yer aldığı gözlemleniyor.

 

Yukarıdaki verilerden hareketle 2019 senesi içinde hisse senetleri en çok değer kazanan ve kaybeden sektörler şöyledir:

 

en çok azalan artan hisse senetleri - En Çok Artan ve Azalan Hisse Senetleri

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
OdeaBank Bank’O Card Kredi Kartı Başvurusu Merkezi Lübnan’da…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz