En Basit Anlatımla Blockchain Teknolojisi

02 Eylül 2021 Perşembe, 22:07
Blockchain Nedir ve Nasil Calisir 642x320 - En Basit Anlatımla Blockchain Teknolojisi

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır?

Özellikle kripto para piyasasına yeni dahil olacakların da anlayacağı bir anlatımla blokzinciri nedir gelin buna bakalım.

 

Blockzinciri dağıtık defter teknolojisi gibi terimler kripto para piyasasına yeni dahil olanların kafalarını karıştıran terimler olduğunu görüyoruz. Peki nedir bu blockchain teknolojisi.

 

Blockchain herhangi merkezi bir yapıya gereksinim duymadan, dağınık ağlar üzerinde saklanan kayıt teknolojisine blockchain yani blok zinciri denir. Kripto paranın ilki olarak hayatımıza katılan Bitcoin, geçmiş veriler üzerinde herhangi bir düzenlemeye gereksinim duymaz. Bu sebeple dijital bir kayıt defteri olarak görev yapabilmesini işlemleri sıralı listeler halinde tutmasıyla oluşturulmuştur.

 

Oluşturulan bu blokların her birinin içerisinde işlemlerin bilgileri ve önceki blokların şifrelenmiş özet kodları yani hash’leri yer alır. Her bir blok, kendinden önce gelen şifrelenmiş kodlara bağlı olduğu için kodların herhangi birinde yapılan değişiklik sonradan gelecek bloklarda da değişiklik yapılmasına sebep olur. Bu sayede verilerin asla değiştirilemeyeceği de güvence altına alınmış olur.

 

 

Dağıtık Ağ Sistemi Nedir?

 

 

Aynı kayıtların kendi aralarında iletişimde olan birden fazla farklı bilgisayar sistemleri üzerinde saklanmasına dağıtık ağ sistemi denir. Bu dağıtık ağ sistemleri donanımlar tek bir bilgisayar gibi çalışır ve bu şekilde davranırlar. Bu sayede bilgisayarların birinde arıza meydana gelmesi halinde dahi diğer tüm bilgisayar sistemlerindeki verilerin kopyaları olduğu için sistem tıkanmadan kusursuz çalışmaya devam edebilecektir.

 

Dağıtık ağ sistemi sebebiyle verilerin herhangi biri bir kurum ya da herhangi bir otorite tarafında bulunmaz. Bu sistemde kayıtlı olan verilen kimsenin himayesinde olmadığı da önemli bir noktadır. Bu sebeple daha şeffaf bir ortam oluşturulmuş olur.

 

 

Blockchain’in Çalışma Prensibi Nedir?

 

 

Adından da anlaşılacağı gibi blokzinciri bir bloklar kümesidir ve bu bloklar şeklinde depolanır. Madenciler denilen bilgisayar sistemleri ağa bağlanır ve işlenen verileri küme haline getirerek standardına uygun şekilde şifreler ve bu şifreledikleri bloklar bütünü haline getirir. Bu işlemlerim tamamının özet haline getirilmesiyle de hash denilen kavram oluşmuş olur.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz