Emlak Fiyatlarının Sert Düşmesinin 2 Önemli Nedeni

10 Temmuz 2019 Çarşamba, 20:45
Emlak Fiyatları Düşüş Nedenleri 642x320 - Emlak Fiyatlarının Sert Düşmesinin 2 Önemli Nedeni

Emlak Fiyatlarının Sert Düşmesinin Nedenleri

Genel olarak bir malın fiyatının düşmesinin başlıca etkeni malın piyasada ki talebinin düşmesidir. İktisadi olarak karar vericilerin, yoğun bir şekilde emlak alımına yönelmemeleri, emlak tercih etmemeleri, talebi azaltarak, fiyatların düşmesine sebep olacaktır.

Peki, emlak fiyatları neden düşer? Şimdi bu konuya değinelim.

 

Emlak Fiyatlarının Düşmesinin 2 Nedeni

 

Bu bölümde sizlere emlak fiyatlarının düşmesinin en önemli 2 nedenini sunacağız. Yapılan araştırmalar emlak fiyatlarını şu etkenlerin belirlediğine işaret etmektedir:

 

Talebi Azaltan Nedenler

 

Konut fiyatları Talebi Azaltan Nedenler - Emlak Fiyatlarının Sert Düşmesinin 2 Önemli Nedeni

 

Bölgesel faktörler emlak talebinin düşmesine sebep olur. Bir bölgenin yüksek derecede deprem riski taşıyor olması, bölgede kısa süre öncesinde şiddetli ve ağır hasarlı bir depremin yaşanmış olması, o bölgede emlak yatırımını ya da konut satın alımını sert bir şekilde keser ve bu fiyatların sert bir düşüş yaşamasında neden olur. İnsanlar reel olarak cazibesi düşük bu bölgelerden emlak satın alımı tercih etmeyeceklerdir. Bu davranış biçimi ise konut fiyatları içinde düşüş gösterecektir.

Basın ve yayın organları ile o bölge hakkında yapılan haberler, halkın bölge hakkında ki emlak yatırım tercihlerini net bir şekilde olumsuz yönde belirler. Bölgesel

olarak, emlak zeminlerinin güvenirliliği, bölgeye olan ulaşım ağının yetersizliği gibi birçok faktör emlak talebini etkilediği için, bu durumdan fiyat da etkilemektedir.

 

Kredi Faizleri

 

Konut fiyatları Kredi Faizleri - Emlak Fiyatlarının Sert Düşmesinin 2 Önemli Nedeni

 

Kredi faizlerinde ki ön görülemeyen ciddi artışlar, emlak fiyatlarına sert düşme yaşatır. Birçok yatırımcı ya da emlak sahibi olmak isteyen kimse, bu ihtiyacını karşılayabilmek amacı ile konut kredisi başvurusunda bulur. Belirli bir faiz oranı karşısında bankaya borçlanma yöntemi ile kredi kullanarak emlak satın alır. Kredi faiz oranlarındaki ciddi artış, ilave maliyet olarak algılanacağı için hane halkının kredi kullanım talebi de azalacaktır. Kredi faizlerinin konut fiyatları üzerinde birebir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle, kredi faizleri düşerse konut sektörü de canlanacaktır.

Kredi kullanım talebi azalacağı ve kredi kullanımı zorlaşacağı için, tüketiciler emlak satın alımı için gerekli fonu oluşturamayarak, emlak taleplerini düşük kredi faiz oranlarının olacağı ileri bir tarihe erteleyecek veya bu talepten vazgeçeceklerdir. Genel olarak emlak talebi azalacağı için, emlak fiyatlarının sert bir düşüş yaşaması muhtemeldir. Günümüzde yükselen döviz kurlarının önüne geçip, yerli paranın döviz karşısında değer kaybını önlemek adına, faizler kademeli olarak arttırılmıştır. Burada ki amaç yerli paranın cazibesini arttırıp, döviz tercihinin önüne geçebilmektir.

Fakat kredi kullanıcılar açısından bu durum, kredi kullanım maliyetlerini arttırdığı için kredi kullanımı zorlaşmıştır. Bu da emlak satın alıcılarının, emlak satın alımı kararlarını olumsuz yönde etkilemiş, emlak talebinde ki sert düşüş, emlak fiyatlarını düşürmüştür.

 

Konut Satışı – Kredi Faiz İlişkisi

 

Merkez Bankası ndan alınan veriler ışığında, aşağıdaki grafikten konut kredisi faizleri ile ipotekli konut satışları arasındaki

ilşkiyi görebilirsiniz. Yıllar itibariyle bakıldığında 2018 yılının 7. ayından itibaren konut satışlarının düşüşte olduğu görülmektedir. Kredi faizlerinin anormal yükselişi ile ipotekli kredi satışlarında da düşüş yaşanmıştır.

 

 

konut kredisi konut satışı ilişkisi - Emlak Fiyatlarının Sert Düşmesinin 2 Önemli Nedeni

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Dolar mı Euro mu Altın mı Almalı? Yatırım…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz