Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

27 Ocak 2019 Pazar, 11:25
Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır 642x276 - Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli olan vatandaşların maaşlarını aldıkları bankayı değiştirme hakları bulunuyor. Emekli maaşını başka bir bankadan almak isteyen vatandaşların önünde iki tane seçenek var. Bu seçeneklerden birincisi; 4A, 4B ve 4C emeklilerinin E devlet sistemi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Emeklilerin E devlet üzerinden maaşını aldığı bankayı değiştirme hakkı bulunuyor. Bu yöntemin dışında maaşını bir başka bankadan almak isteyen emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilip müracaat da bulunulması gerekiyor. Bu iki seçenekten birini uygulayan emekliler maaşlarını çektikleri bankayı kısa sürede değiştirebilme imkanına sahiptir. Peki, Emekli Maaşı Banka Değişikliği işlemini nasıl yaptırabilirsiniz? Şimdi bu konuya bir değinelim.

 

E Devlet Aracılığı ile Emekli Maaşı Banka Değişikliği

 

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Promosyon - Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekliler dönem dönem farklı nedenlerden dolayı maaş aldıkları bankayı değiştirebiliyor. Bununda en önemli nedenleri arasında; kredi borcunu olması, kredi kartı borcunun bulunması ve bankların emeklilere özel olarak verdiği promosyon seçeneklerinden yararlanmak geliyor. Bu nedenlerden herhangi birine bağlı olarak maaşını taşımak isteyen emeklilerin yapmaları gereken ilk işlem; E Devlet’e giriş yapmaktır. Emekliler internet erişim adresleri üzerinden T.C kimlik numaraları ve kendilerine ait E Devlet şifrelerini girerek sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Sisteme giriş yapılmasının ardından Emekli Maaşı Banka Değişikliği için SSK, Bağ-kur ya da Emekli Sandığı emeklileri SGK’ya ait hizmetler sekmesine tıklayarak kısa bir sürede maaşlarını aldıkları bankayı değiştirebilirler.

 

4A 4B ve 4C Emekli Maaşı Banka Değişikliği

 

SSK emeklilerinin Emekli Maaşı Banka Değişikliği yapabilmeleri için SGK hizmetler bölümü üzerinden 4A hizmetlerine giriş yaparak 4A banka ve adres değişikliğini seçerek maaşlarını aldıkları bankaya değiştirebilirler. Bağ-kur emeklileri ise yine aynı seçenek üzerinden 4B banka ve adres değişikliği seçeneğine tıklayarak maaş alacağı bankayı güncelleyebiliyor. 4C Emekli Sandığı Emeklileri ise önce SGK hizmetler seçeneğine daha sonra 4C hizmetleri ve hemen ardından 4B banka ve adres değişikliği seçenekleri yardımı ile maaşlarını alacakları bankayı değiştirmeleri bekleniyor. Ayrıca emekli maaşı banka değişikliği kampanyaları ile size özel hazırlanan kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

 

Emekliler Maaşlarını Yeni Bankalarından Ne Zaman Çekmeye Başlayabilir?

 

Maaşlarını başka bankadan çekmek isteyen emeklilerin başvuru yapmalarının ardından seçtikleri diğer bankadan bir sonraki ay maaşlarını almaya başlayabilirler. Fakat bunun için maaşını çektikten kısa bir süre sonra emeklilerin banka değişikliği taleplerini oluşturmaları gerekiyor. Ayrıca maaş aldığı bankaya kredi borcu olan emekli banka değişikliği ise kredi borcu kapandıktan sonra yapılabilmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz