Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

19 Mayıs 2019 Pazar, 21:54
dünyada ekonomisi en güçlü ülkeler 642x320 - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

Dünya’da Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

Geçmişten bugüne ekonomisi güçlü olan ülke her konuda güçlü olarak kabul edilmiş ve alınan kararlar o ülkelere göre alınmıştır. Ekonomisi güçlü olan ülkeler dünyada söz sahibi ülkeler olarak da görülür. Ekonomisi en güçlü ülkeler verdikleri kararlarla diğer ülkeleri etkilemektedirler. GSYİH verileri baz alınarak yapılan sıralama ülkelerin ne kadar güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu göstermektedir.

 

Ekonomisi En Güçlü Ülkeler

 

Analizini yaptığımız ilk 10 ekonominin GSYİH’si dünya ekonomisinin yüzde 60’ından fazlasını oluşturmaktadır. IMF verilerine dayanılarak yapılan bu analiz ile dünya üzerinde hakimiyet süren ekonomileri bulabilirsiniz.

 

IMF in belli aralıklarla paylaştığı dünya ekonomisinde en güçlü 10 ülke ise şu şekildedir;

 

ABD – Amerika Birleşik Devletleri

 

ekonomi en güçlü abd - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

1871 den bugüne kadar ekonomisi en güçlü ülkedir. ABD ülkesi bir süper güç olarak kabul ediliyor çünkü kaynakları, altyapısı, teknolojisi, doğal kaynaklarının fazla olması onları fazlasıyla geliştirmiş ve ekonomi alanında ilk sıraya yerleştirmiştir. 20 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip olan ABD’nin 2023 yılında 23 trilyon dolara sahip olması beklenmektedir.

 

Çin Halk Cumhuriyeti

 

ekonomi en güçlü çin - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

Çin son yıllarda bir ihracat merkezi haline gelmiştir. Ülkenin kapitalizm ile yönetilmesi büyümesine ve ekonomik olarak gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Hatta bazı kaynaklara göre tahminen bir kaç yıl içinde ABD’yi geçerek ilk sırada yer alacağı düşünülüyor.

 

Japonya

 

ekonomi en güçlü japonya - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

2018 yılında ülke ekonomisi 5 trilyonun üzerine çıkmış bu da Japonya’ yı üçüncü sıraya getirmiştir. Aynı zamanda 2020 yılında yapılacak olimpiyatların ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağı söylenmektedir.

 

Almanya

 

ekonomi en güçlü almanya - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

Avrupa’nın en güçlüsü değil aynı zamanda en büyük ekonomilerinden biridir. Küresel ölçekte hesaplandığında ise 4. sırada yer almaktadır. Avrupa nın en büyük ekonomisine sahip Almanya, Endüstri 4.0 ile zirveye oynamaktadır.

 

İngiltere

 

ekonomi en güçlü ingiltere - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

İngiltere üretim sektörünün %75 ini hizmet sektörünün karşılaması sayesinde ve %60’ını tarım sektörünün karşılaması sayesinde 2,62 trilyon dolarlık bir bütçeye sahiptir. Bu bütçe İngiltere’nin beşinci sırada yer almasına yetiyor.

 

Hindistan

 

ekonomi en güçlü hindistan - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

Hindistan hızla büyüyen bir ekonomiye sahiptir hatta İngiltere’yi geride bırakarak beşinci sırada yer alacağı tahmin ediliyor. Hindistan 2,61 trilyonluk serveti sayesinde altıncıyı sıraya yerleşmiştir.

 

Fransa

 

ekonomi en güçlü fransa - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

Fransa Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisi aynı zamanda 2.5 trilyon dolarlık serveti sayesinde ise dünyanın en büyük yedinci ekonomisidir.

Fransa en çok turist çeken ülkedir. Aynı zamanda Fransa ABD’ den sonra altıncı en büyük tarım üreticisi ve aynı zamanda ikinci en büyük tarım ihracatçısı olarak biliniyor.

 

Brezilya

 

ekonomi en güçlü brezilya - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

2,05 trilyon dolarlık serveti ile ekonomisi en büyük sekizinci ülkesi olmayı elinde tutuyor. Brezilya Latin Amerika’nın en büyük ve en kalabalık ülkesi olarak biliniyor.

 

İtalya

 

ekonomi en güçlü italya e1558290212793 - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

1,93 trilyon dolarlık serveti ile dokuzunculuğu elinde tutuyor. İtalya’nın 2023 yılına kadar 2,5 dolarlık bir servetinin olacağı söyleniyor.

 

Kanada

 

ekonomi en güçlü kanada - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

2015 yılında Rusya’yı geçerek onuncu sıraya yerleşmiştir. 2 trilyon dolara yakın ekonomisi bulunmaktadır. Kanada, ekonomik gelişim için üretime oldukça önem vermektedir.

 

Ekonomisi En Güçlü 20 Ülke

 

IMF verilerinden alınarak yapılan analizde dünyanın en güçlü 20 ekonomisi şöyledir:

 

1 Amerika Birleşik Devletleri 11 Güney Kore
2 Çin 12 Rusya
3 Japonya 13 Avustralya
4 Almanya 14 ispanya
5 İngiltere 15 Meksika
6 Hindistan 16 Endonezya
7 Fransa 17 Türkiye
8 Brezilya 18 Hollanda
9 İtalya 19 Suudi Arabistan
10 Kanada 20 İsviçre

 

ekonomi en güçlü 20 ülke - Ekonomisi En Güçlü 10 Ülke

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz