Ek Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

19 Kasım 2018 Pazartesi, 21:26
ek hesap nedir nasıl açılır 642x320 - Ek Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Ek Hesap Nedir – Ek Hesap Nasıl Açılır?

Kısa vadeli nakit ihtiyacınızın karşılanması için açılan eksi bakiyeye düşen hesaplara ek hesap denilmektedir. Bankalarda esnek hesap , artı hesap gibi farklı adlar verilen bu hesapların çalışma mantığı aynıdır. Kısa süreli ihtiyaçlarınızı karşılamak için açılan ek hesap günlük faiz ödemeli olarak çalışmaktadır. Kullandığınız gün kadar faiz işleyen ek hesapta faiz ödemesi kredi türüne göre aylık, üç aylık veya yıllık olarak yapılabilmektedir. Ek hesap bankaların müşterilerine sunmuş olduğu bir acil nakit ihtiyacı çözümüdür. Vadesiz banka hesaplarına tanımlanan bir ‘ ek hesap ’ ile ihtiyacınız olduğunda nakit para çekimi yapabilirsiniz. Böylece acil durumlarda nakit para bulma derdiniz de ortadan kalkmış olur. Ek hesap nedir açıkladıktan sonra şimdi sizlere daha detaylı bilgiler sunacağız.

 

Video : Ek Hesap Nedir?

 

 

Ek Hesap Faiz Hesaplama

 

ek hesap faiz hesaplama - Ek Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Kullandığınız ek hesabın faizi günlük olarak belirlenmektedir. Ek hesap fazi hesaplama işlemlerine bakarsak; örneğin, 2018 yılında 100 tl ek hesap kullandıysanız, %2.25 faiz oranından 30 gün için 2.25 tl fazi ödemesi yaparsınız. (BSMV hariç) Yani 1000 tl ek hesap kullanırsanız 30 gün için 22.50 tl fazi ödemesi yaparsınız. Eğer bu parayı 15 gün kullanırsanız, aylık faiz tutarının yarısını 11.25 tl ödeme yapmış olursunuz. Ek hesap faizi böyle hesaplanmaktadır.

Vadesiz hesabınızda paranız olmadığında bankanızın sunmuş olduğu limit doğrultusunda ek hesaptan para çekebilir veya ek hesaptan alışveriş yapabilirsiniz. Hemen hemen tüm bankalar müşterilerine ek hesap hizmeti sunmaktadır ancak bu ek hesabın limiti değişiklik gösterebilmektedir. Geliriniz doğrultusunda ek hesap limiti banka tarafından belirlenmektedir. 1000 TL ek hesap limitiniz olabileceği gibi 5000 TL de olabilir. Bu tamamen sizin düzenli gelirinizle bağlantılı bir durumdur.

 

Ek Hesap Açma Nasıl Yapılır?

 

ek hesap veren bankalar - Ek Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Bir ek hesap açma istiyorsanız; gelir belgenizle beraber herhangi bir banka şubesine başvurmanız yeterlidir. Gelir belgenize göre sizlere ek hesap limiti tanımlanacaktır. Tanımlanan ek hesap limitini istediğiniz zaman çekebilir, elinize para geçince istedğiniz zaman geri ödeme yapabilirsiniz. Böylece, faizde de avantaj sağlamış olursunuz. Ek hesap nasıl açılır sorusuna açıklık getirdikten sonra şimdi ek hesap işlemlerinin avantajına bakacağız.

 

Ek Hesap Ne İşe Yarıyor?

 

Kredi kartına benzese de ek hesaptan direkt olarak nakit para da çekilebilmektedir. Yani limitinizin yettiği kadar nakit çekim yapabilir ve acil ihtiyaçlarınızı ek hesap aracılığı ile karşılayabilirsiniz.

 

Her zaman alışverişlerinizde tıpkı kredi kartı gibi ek hesap da kullanabilirsiniz. Eğer maaş aldığınız bankadan ek hesap açtırmak istiyorsanız maaşınızın belli bir oranına göre size limit tanımlanmaktadır. Başka bir bankadan hesap açtıysanız ve bu hesaba ek hesap tanımlamak istiyorsanız da banka size kendi inisiyatifine göre bir limit belirlemektedir. Düzenli ödeme yaptığınızda ilerleyen zamanlarda ek hesap limit arttırma işlemi için başvuru yapabilirsiniz.

 

Normalde kredi kartı ile harcama yaptığınızda faiz oranları ek hesapla yapılan harcamalardan daha düşük olmaktadır. Bu nedenle ek hesaptan para çekerken veya harcama yaparken borcunuzu kısa süre içerisinde ödemeye gayret göstermelisiniz. Aksi takdirde kredi kartı faiz oranından daha fazla bir faiz oranı ile borcunuzu geri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

Ek Hesap Avantajları Nelerdir?

Ek Hesap Avantajları - Ek Hesap Nedir, Nasıl Açılır?

Bankaların vadesiz mevduat hesaplarında var olan ek hesap acil nakit ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda size nakit para akışı sağlar. Bunun dışında rahatlıkla ek hesabınızı kullanarak fatura ödeyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Kredi çekmek veya kredi kartı kullanmak yerine hızlı bir şekilde nakit ihtiyacınızı çözmek için kullandığınız bankada ek hesap başvurusu yapabilirsiniz. Böylece ek hesap avantajlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

 

Video : Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 

 

Ek hesapta kullandığınız miktara faiz günlük olarak işlemektedir. Bu nedenle ek hesap kullanırken dikkat etmeli ve borcunuzu uzun süre geciktirmemelisiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz