E-Vadeli Hesap Riskleri

20 Eylül 2019 Cuma, 18:50
e vadeli hesap riskli mi 642x320 - E-Vadeli Hesap Riskleri

E-Vadeli Hesap Riskli Mi?

E mevcut hesap nedir olarak baktığımız zaman aslında bunun bilinen e vadeli hesap olduğunu gözlemlemekteyiz. Vadeli hesap aslında vadeli mevduat hesabıdır. Bu hesap banka şubelerinden açtırılır. Kişilerin finansal açıdan birikimlerini sağladığı ve bu birikimleri yaparken de ekstra faiz oranları ile birlikte kazanç elde ettiği hesaplardır.

Bankaların vadeli faiz oranları birbirinden farklıdır. Vadeli hesap için en yüksek vadeyi ve en yüksek faizi veren bankalar ön plana alınmaktadır. Bu sayede de birikimlere banka tarafından bir nevi destek ödenmektedir. Aslında işin aslı öyle değildir. Türk lirası yabancı para birimlerinden dolar ve Euro karşısında değer kaybetmektedir. Enflasyon nedeni ile enflasyon olmayan ülkelerin para birimi karşısında kendi para birimimiz değer kaybeder. İşte bu durumda da devreye vadeli hesaplar girmektedir. 32, 46, 92, 181 olmak üzere vadeli hesabın vadeleri belirlenmektedir. Peki, E- Vadeli hesap riskli midir, E- Vadeli hesabı nasıl açılır, avantajları ve dezavantajları nedir?

 

E-Mevduat Nedir?

 

e mevduat nedir - E-Vadeli Hesap Riskleri

 

E- Vadeli hesap şubeye gitmeye gerek kalmadan internet bankacılığı üstünden açılan bir hesaptır. Bu hesap göz önüne bulundurulduğunda yorulmadan ve şubede belge imzalamadan kolay yoldan açıldığı görülmektedir. Her şey müşterilerin rahatlığı ve kolaylığı için gözükse de gerçek bu şekilde olmayabiliyor. Yani vadeli hesap ile e vadeli hesap arasında bir fark yokmuş gibi görünse de ne yazık ki bu hesabın risklerinin içerdiği durumlar bulunabilmektedir. Banka ve e vadeli mevduat devlet garantisi altında sunulan bu hizmet yasa kapsamında güveli olsa da bazı özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir.

 

E vadeli hesap riskleri konuşulduğu zaman akıllara e vadeli hesap riskli mi sorusu gelmektedir. Bu çerçevede değerlendirildiğinde ve vadeli hesaplar ile kıya yapıldığı zaman e vadeli hesabın bir takım riskleri barındırdığı görülmektedir. E vadeli hesap riskli mi ve ne gibi riskleri mevcuttur? Vadeli hesaba göre düşük faiz sunulur. Vade bozulması ve oranlarda değişiklik güncellemesi büyük bir risk teşkil eder.

 

İnternet ortamından yapıldığı için belge imzalamadan ve kişinin kendini imza ile güvence altına almadan açtığı bir hesap olarak her türlü değişiklik yapma hakkını banka kendinde saklı tutar. Gene de e vadeli mevduat devlet garantisi sunulan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar başta devlet bankası olmak üzere, özel bankaların da kendi içerisinde devlet desteği aldığı durumlar mevcuttur. E vadeli mevduat devlet garantisi kapsamında yılsonunda sunulan enflasyon değişiklikleri hesaba yansıtılmakta ve fazladan faiz oranı alma hakkına sahip olunabilmektedir.

 

İnternette araştırılan bilgilere göre e vadeli hesaba dair müşterilerin kafasında çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır. E vadeli hesaba para yatırma vadeyi bozar mı? Sorusu bunlardan bir tanesidir. Riskler incelendiğinde ve birtakım araştırmalar yapıldığında da e vadeli hesaba para yatırma vadeyi bozar mı diye sorduğumuz zaman, vadenin dışına çıkıldığında bozduğu görülmektedir. Bu açıdan normal şubeden açılmış vadeli hesap ile e vadeli hesap arasında bir farklılık bulunmamaktadır. Vade zamanı gelmemiş olan hesaplar ile ilgili herhangi bir giriş çıkış işlemi olduğu zaman bu vadelerde bozulma ve değişiklik gözlemlenmektedir.

 

 

E-Vadeli Hesap Riskleri

 

e vadeli hesap faiz oranları - E-Vadeli Hesap Riskleri

 

E-vadeli hesap riskleri incelendiği zaman, e vadeli hesaplarda daha düşük faiz oranı uyguladıkları görülmektedir. Aynı bankanın aynı vadeli hesabını şubeden gidip vadeli hesap olarak açarsanız yüksek faiz, aynı koşullar altında sadece internet ortamından e vadeli hesap açtığınız zaman ise daha düşük faiz yansıtılmaktadır. Bu durum da banka müşterilerinin canını sıkmaktadır. Bu durum şubeden şubeye değişmekle beraber bazı bankalarda e vadeli hesap faiz oranları daha düşük olabilir.

 

E vadeli hesap faiz oranları incelendiği zaman bütün bankalarda 32 günlük kısa vadede yüzde 7 ile 15 arasında tutulduğu görülmektedir. oysa normal vadeli hesapta aynı kategori incelemesinde bu faiz oranları yüzde 10 dan başlamaktadır ve neredeyse yüzde yirmiye kadar çıkan bankalar bulunmaktadır. Bu nedenle e vadeli faiz oranları biraz daha düşüktür.

 

Bir diğer e – vadeli hesap riskleri göz önünde bulundurulduğu zaman vade sürelerinin daha kısa olduğu görülmektedir. Bir vadeli mevduat hesabında vade ne kadar uzun ise, faiz de o denli yüksek olarak karşımıza çıkar. E- vadeli hesap için, vade kısa tutulunca otomatik olarak da faiz oldukça minimum seviyeye indirgenmiş olmaktadır. e vadeli hesap riskli mi makalemizin son konusu ise hesap işletim ücretidir.

 

Bununla beraber; E- vadeli hesaplarda, hesap işletim ücreti alınmadığı yönünde bir bilgi olsa da, yapılan birtakım işlemler için ücret kesintisi bulunmaktadır. Bu ücret kesintisine dair de her bankanın kendi politikası gereğince tarifesi bulunmaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz