Düşük Faizli ve Masrafsız Kredi Kullanmanın İpuçları

31 Ekim 2019 Perşembe, 12:46
masrafsız kredi nasıl alınır 550x320 - Düşük Faizli ve Masrafsız Kredi Kullanmanın İpuçları

En Uygun Kredi Nasıl Alınır?

İhtiyaçlarımız doğrultusunda kullandığımız kredilerin faizlerini etkileyen bir çok faktör vardır. Bu faktörlerin başında Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ( PPK ) kararları gelir. Bankalar bu kurulun kararları doğrultusunda faizlerini yükseltir veya düşürürler. PPK kararları üst limitte baz puan indirimine giderlerse bankalar faiz oranlarında indirime gitmek ve düşük faiz olarak belirlerler. Kredi kullanacaklar Merkez Bankası PPK kararlarını takip etmeli ve kararlara göre kredi başvurusunda bulunmalıdırlar. Kredi başvurusu öncesinde para politikaları kurulunun vermiş olduğu faiz artırım veya düşürme kararlarında yapılan indirim oranının rakamsal değerine göre faiz oranlarında oluşacak düşüşü de hesaplayabilir ve bu duruma göre kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 

Düşük Faizli Kredi Nasıl Alınır?

 

en uygun dosya masrafsız düşük faizli kredi - Düşük Faizli ve Masrafsız Kredi Kullanmanın İpuçları

 

PPK kararlarını ülke ekonomisi ve enflasyon takip eder. Ülke ekonomisi iyi gitmiyorsa enflasyon yükselecektir. Enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomi kırılgan olduğu için bankalar pozisyonlarını temkinli olarak belirler ve yüksek faiz politikasını uygularlar. Ülke ekonomisinin iyi olması durumunda enflasyon rakamlar düşük çıkacaktır. Ekonominin iyi olması bankaları rahat bir pozisyona itecek ve faiz oranlarını düşürerek düşük faiz olarak belirlerler . Kredi kullanacaklar aylık ve üçer aylık enflasyon rakamlarını ve bu oranlara göre bankaların uyguladığı faiz oranlarına göre hareket etmelidir.

 

Kredi faizlerini etkileyen bir diğer faktör ise AB – ABD merkez bankası kararları ve ABD ekonomik verileridir. ABD dünya ekonomisinin merkezi olarak görüldüğünden ekonomik veriler ülkemiz faizlerini etkilemektedir. Kredi kullanacaklar, ABD ekonomik verilerini aylık olarak geriye doğru taramalı ve bir öngörüde bulunarak düşük faiz oranları ile kredi kullanabilirler. AB merkez bankası kararları ülkemiz ekonomisi üzerinde doğrudan etkiler yaratır. Bu nedenle kredi kullanacak kişiler geçmişte AB merkez bankası kararlarının ülkemizdeki ekonomik etkilerini ve faiz oranları üzerindeki etkilerini inceleyerek faiz oranları konusunda fikir sahibi olabilir ve düşük faiz oranlarından yaralanabilirler.

 

 

Dosya Masrafsız Kredi Mümkün Mü?

 

en uygun ihtiyaç kredisi başvurusu - Düşük Faizli ve Masrafsız Kredi Kullanmanın İpuçları

 

 

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar kredi kullananlara dosya masrafı adı altında kesintiler yapmaktaydılar. 2014 Yılında bir avukatın tüketici mahkemelerine yaptığı başvuru incelenmiş ve dosya masrafı kesen banka haksız bulunarak masrafın müşteriye iadesine karar vermiştir. Banka bu duruma itiraz etmiş ve dava Danıştay’a taşınmıştır. Danıştay 2014 yılında müşteriyi haklı bulan emsal bir karar almıştır. Bu karar doğrultusunda geriye dönük 10 yıllık kredilerin kesilen dosya masrafı geri ödenecektir. Emsal karar doğrultusunda bazı bankalar dosya masrafı almaya devam etmektedir.

 

Kredi kullanacaklar bankalara bu emsal kararı hatırlatıp tüketici mahkemesine başvuru yapacaklarını belirtmeli ve dosya masrafı almayan bankalara gideceklerini belirtmelidirler. Bu duruma karşı bankaların uyguladıkları bir B planları vardır. Bu B planına göre dosya masrafsız kredi türlerini müşterilerine kullandırmakta vaya kredi kartlarına dosya masrafı tutarı kadar yükleme yapmaktadırlar.Bu durumu bilerek hareket ettiğinizde kredi başvurusu sırasında kredi kartı istemeyerek dosya masrafını ödemekten de kurtulabilirsiniz. Fakat bankaların dunduğu düşük faizli krediler için bankanın ürün satışı yapma şartı olabilmektedir. Bu nedenle, en uygun düşük faizli kredi için bankanın ürünlerini kullanmak maliyetinizi düşürebilir. Ayrıca ihtiyaç kredisi başvurusu için artık tüm bankaların sabit olarak kredi tutarının binde 5 i  dosya masrafı aldığını unutmamalısınız.

 

Kredi kullanacak ihtiyaç sahipleri uluslararası ekonomik verileri takip ederek faiz oranlarını kestirerek kredi kullanılacak uygun zamanı öngörebilirler. Kredi dosya masrafı emsal karar doğrultusunda alınamayacağından masrafsız kredi kullanılabilir fakat masrafsız kredilerinde faiz oranları masraflı kredilere göre daha yüksek olabileceğinden kredi hesaplama yaparak kredi başvurusu yapmanız yararınıza olacaktır.

 

Özetle düşük faizli ve dosya masrafsız kredi başvurusu için şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 

  • Makro ekonomik verileri takip etmek,
  • Piyasayı izlemek,
  • Banka faiz oranlarını irdelemek,
  • Masrafsız – masraflı kredi maliyetlerini karşılaştırmak,
  • Genel faiz oranlarını incelemek,
  • Kredi vadesini düşük tutmaya özen göstermek.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz