Dünyanın En Değerli 10 Markası

16 Ağustos 2020 Pazar, 21:12
Dünyanın en değerli markası 500x320 - Dünyanın En Değerli 10 Markası

Dünyanın En Değerli Markaları 2020

Uluslararası marka değerlendirme şirketi olan Brand Finance yetkilileri hazırlanan ” Dünyanın En Değerli 500 Markası 2020 ” araştırması geçtiğimiz günlerde açıklandı. Dünyanın en değerli 10 markası içerisinden 7 tanesi teknoloji şirketidir ve bu teknoloji şirketleri arasından en değerli marka 220,8 milyar ile Amazon olmuştur. Gelin birlikte dünyanın en değerli 10 markalarını incelemeye devam edelim.

 

 

Dünyanın En Değerli Markası

 

 

Brand Finance’ın açıkladığı Dünyanın en değerli markası listesi şu şekildedir;

 

 

  1. Amazon

 

 

Dünyanın en değerli markası amazon - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

 

Amazon Dünyanın en değerli markası olarak listede yer almaktadır. Amazon, 5 Temmuz 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Kurucusu Jeff Bezos’tur. Genel merkezi, Seattle, Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olarak bilinen Amazon, 220,8 milyar ile en değerli dünya markasıdır. 2019 yılında da ilk sırada yerini alan Amazon, 2020 yılında değerini 17,5 arttırarak bu yılda da zirvedeki yerini korumayı başardı.

 

 

  1. Google

 

Dünyanın en değerli markası google - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

Google, 4 Eylül 1988 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Dünyanın en değerli markası listesindeki Google’ın 2 kurucusu vardır. Bunlar, Larry Page ile Sergey Brin’dir. Genel merkezi, Mountain View, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Google dünyaca ünlü ve en çok tercih edilen arama motorudur. Dünya devleri arasında ikinci sırada yer alan Google 159,7 milyar değerindedir. 2019 yılına göre 11,9 değerinde artarak ikinci sıraya yükselmiştir.

 

 

  1. Apple

 

 

Dünyanın en değerli markası apple - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

 

Apple, 1 Nisan 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Apple’ın 3 kurucusu bulunmaktadır. Bu kişiler, Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak’tır. Genel merkezi, Cupertino, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Apple bilgisayar yazılımları ve bilgisayarları geliştiren çok uluslu bir şirkettir. Dünyanın en değerli markası içerisinde üçüncü sırada yerini alan Apple markasının değeri, 140,5 milyardır. Apple markası geçen yıla oranla 8,5 milyar gerileme kaydetmiştir ve dünya markaları arasında üçüncü sırada yerini almaktadır.

 

 

  1. Microsoft

 

Dünyanın en değerli markası microsoft - Dünyanın En Değerli 10 Markası

Microsoft, 4 Nisan 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Kurucuları, Bill Gates ve Paul Gardner Allen’dir. Genel merkezi, Redmond, Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Microsoft markası, bilgisayarlar ve bilişim hizmetleri geliştiren bir şirkettir. Dünyanın en değerli markası dördüncü sırada yerini alan Microsoft markasının değeri ise, 117,1 milyardır. Microsoft geçen yıla oranla 2,1 milyar değer kaybetmiştir ve dünya markaları arasında dördüncü sırada yerini almıştır.

 

 

  1. Samsung Group

 

Dünyanın en değerli markası samsung - Dünyanın En Değerli 10 Markası

Samsung, 1 Mart 1938 yılında Güney Kore’de kurulmuştur. Kurucusu, Lee Byung – chul. Genel merkezi, Seul, Güney Kore’de bulunmaktadır. Samsung, çeşitli şirketlerden oluşan elektronik markasıdır. Beşinci sırada karşımıza çıkan Dünyanın en değerli markası Samsung Group markasının değeri, 94,4 milyardır. 2019 yılına göre 3,5 milyar değer artışı gözlemlenmiştir. Samsung Group markası dünya markaları arasında beşinci sırada yerini almıştır.

 

 

  1. ICBC

 

 

Dünyanın en değerli markası icbc - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

 

 

ICBC 1 Ocak 1984 yılında Çin’de kurulan bir bankadır. Genel merkezi, Xicheng, Pekin, Çin’de bulunmaktadır. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük bankasıdır. Çin’deki 4 devlet bankasından biri olan Dünyanın en değerli markası listesindeki ICBC markasının değeri, 80,8 milyardır. 2019 yılındaki değerine göre 1,2 milyar değer artışı sağlamıştır. ICBC dünya markaları arasında altıncı sırada yerini almaktadır.

 

 

  1. Facebook

 

 

Dünyanın en değerli markası facebook - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

 

Facebook, 4 Şubat 2004 yılında kurulmuştur. Kurucuları, Mark Zuckerberg, Andrew McCollum, Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes’dır. Genel merkezi, Menio Park, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Facebook insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan sosyal bir ağdır. Facebook 2020 yılında 79,8 milyar değeri ile karşımıza çıkmaktadır. Facebook 2019 yılındaki değerine göre 4,1 milyar değer düşüşü yaşamaktadır. Dünya markaları arasında yedinci sırada yerini almaktadır.

 

 

  1. Walmart

 

 

Dünyanın en değerli markası wallmart - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

 

Walmart, 2 Temmuz 1962 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Kurucusu, Sam Walton. Genel merkezi, Bentonville, Arkansas, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Dünyanın en değerli markası arasında yer alan Walmart, perakende satışlar yapan mağazalar zinciridir. Walmart 2019 yılına göre 14,2 milyar değer artışı göstererek, 77,5 milyar değer ile dünya markaları arasında sekizinci sırada yerini almıştır.

 

 

  1. Ping An

 

 

Dünyanın en değerli markası pingan - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

Ping An, 21 Mart 1988 yılında kurulmuştur. Kurucuları, Ma Mingzhe ve Yuan Geng. Genel merkezi, Shenzhen Çin’de bulunmaktadır. Ping An, finans ve sigorta şirketidir. Ping An markası geçtiğimiz yıla göre en fazla değer kazanan markalar arasında. 2019 yılına göre 19,8 milyar değer artışı ile 69 milyar değerine ulaşarak dünyanın en değerli 10 markası arasında dokuzuncu sırada yerini almıştır.

 

 

  1. Huawei

 

Dünyanın en değerli markası huawei - Dünyanın En Değerli 10 Markası

 

Huawei, 15 Eylül 1987 yılında kurulmuştur. Kurucusu, Ren Zhengfei’dir. Huawei, çok uluslu bir şirket olup, dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisidir. Genel merkezi, Shenzhen, Çin’de bulunmaktadır. Huawei markasının değeri 65,1 milyardır. 2019 yılına göre 4,5 milyar değer artışı ile dünyanın en değerli 10 markası içerisinde onuncu sırada yerini almaktadır.

 

Dünyanın en değerli markaları listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz