Dövize Yatırım Yapmanın Yolları

18 Ağustos 2020 Salı, 09:00
Dovize Nasil Yatirim Yapilir 642x320 - Dövize Yatırım Yapmanın Yolları

Dövize Nasıl Yatırım Yapılır?

Dövize yatırım yapmak mantıklı mı? Döviz yatırımı özellikle Türkiye gibi yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında oldukça popüler ve yüksek getiri sağlayan yatırımlardandır. Enflasyonu yüksek olan para birimi, enflasyonu düşük olan para birimine karşı sürekli değer kaybeder. Bu nedenle mevduatlarını korumak isteyen vatandaşlar, parasını dolara çevirerek korumaya çalışır. Dövize yatırım yapmak iyi de nasıl yapılır, nereden alınır pek bilen yok gibi. Dövize yatırım yapmak, sadece döviz bürosuna gidip döviz almak değildir, yatırım yapabileceğiniz çok fazla kanal ve enstrüman var.

 

2000 yılında toplam 6 milyar lira ile 10 bin dolar alınabiliyordu, yani yeni para bile 6 bin TL ile 10 bin dolar alabiliyordunuz. Şu an ise 10 bin dolar almak için değil 6 bin, 73 bin lira ödemeniz gerekiyor. 2000 yılında dövize yapılan 6 bin liralık yatırım bugün 73 bin lira değere ulaşmış durumda. Dövize yatırım yapanlar her zaman karlı çıktı. Bu dövize yatırım yapmak için haklı bir neden. Üstelik vatandaş kar etmek dışında parasını korumaya odaklı, dövize yatırım yaparak uluslararası alanda kar etmiş olmasanız da en azından TL bazında mevduatınız yükseliyor.

 

 

 

Döviz Nereden Alınır?

 

 

Döviz almak için birçok yol var fakat en sık tercih edilen döviz alabileceğiniz iki yer var.

 

1-Döviz Büroları

 

2-Bankalar

 

 

 

Döviz Büroları ve Bankalar

 

Nakit döviz tutmak isteyenler, döviz bürolarına akın ederken, nakit döviz tutmak istemeyenler bankalardan döviz alıyor. Piyasada nakit döviz satın almak pek mantıklı bir hareket olduğu söylenemez. Döviz bürosundan döviz almanın bankalara göre dezavantajı vardır, bu dezavantajlar şunlardır,

 

1- Nakit para aldığınız için kaybolma ve çalınma tehlikesini alırsınız.

 

2- Dövizi bozdurmak istediğinizde en yakın döviz bürosuna ulaşmak zaman alır.

 

3- Döviz fiyatları çok düştüğünde gideyim bir döviz alayım diyemezsiniz, siz gidene kadar yükselmiş olabilir.

 

4- Banknot başına değer çok fazladır. Bugün 3 bin liralık döviz almak istediğinizde bu parayı sizde 2,3 ya da 4 banknot şeklinde teslim edebilirler, bu da çok riskli olur. Sadece bir kağıt parçasına 730 lira ve hatta 4350 lira ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

5- Kur marjı çok fazladır genelde 7,32 liraya aldığınız doları geri satmak istediğinizde dolar başına 7,14 gibi bir rakam verebilirler.

 

 

Bankalardan döviz almanın ise avantajı çoktur.

 

1- Kur marjı düşüktür, örneğin  7,42’ye aldığınız doları tekrar satmak isterseniz 7,40’dan alırlar.

 

2- Anlık fiyat hareketlerinde satış ve alış işlemlerini 30 saniyede yapabilirsiniz.

 

3- Çalınma ve kaybolma gibi ihtimaller yoktur, çünkü fiziki olarak ortada bir para yoktur.

 

 

 

Dövize Yatırım Yapmanın Yolları

 

 

Dovize Yatirim Yapmak - Dövize Yatırım Yapmanın Yolları

 

 

Dövize yatırım yapmak için sadece banka veya döviz bürolarından aldığınız nakit dövizlere muhtaç değilsiniz, aşağıdaki yöntemlerle de dövize yatırım yapabilirsiniz. Referans birim olarak Amerikan doları bazı alınacaktır.

 

 

1- Döviz Yatırım Fonları

 

2- Döviz Faizi

 

3- Döviz Tahvili

 

4- Döviz bazlı sertifika ihraçları

 

5- Forex piyasası

 

6- Yurtdışı piyasalar

 

 

Döviz Yatırım Fonları

 

Dövize yatırım yapmak için yatırım fonlarını kullanabilirsiniz. Yatırım uzmanları tarafından yönetilen bu fonlar, eşzamanlı olarak dolar, euro, sterlin, frank gibi para birimlerine yatırım yaparlar. Bazı ülkelerdeki gidişatın olumlu görülmemesi halinde o dövizin fondaki ağırlığı azaltılmaktadır ve sistem bu şekilde işlemektedir.

 

 

 

Döviz Faizi

 

Dövize yatırım yapmak için faizli ürünleri tercih edebilirsiniz. Son dönemlerde Federal Rezerv Bankası, USD tahvillerindeki faizi sıfıra çekmesi üzerine hiçbir banka dolar ve diğer güçlü dövizlere yüksek faiz vermemeye başladı. Piyasa normale dönüp, faizler yükseldiğinde sizler de dövize yatırım yapabilirsiniz. 2009-2010 yılları arasında, Mortgage krizinden sonra USD yıllık faizleri yüzde 4’e kadar çıkmıştı ve döviz faizine yatırım yapanlar çok para kazanmıştı. Siz de döviz faizlerine yatırım yaparak yüksek getiri elde edebilirsiniz.

 

 

 

Döviz Tahvili

 

Dövize yatırım yapabileceğiniz en iyi ürünlerden biri de döviz tahvilidir. Amerikan doları veya Euro tahvilleri şu anda sıfır faiz veriyor olsa da ilerleyen dönemlerde 10 yıllık ve 30 yıllık tahvil faizleri yüzde 3.00 seviyelerine kadar çıkabilir. Bu tahvillere yapacağınız 100 bin dolarlık bir yatırım 10 yıl sonra 130 bin dolar, 30 yıl sonra 190 bin dolar olarak geri dönüş yapabilir. Kimi tahvil ürünlerinde yıllık yüzde 5’lere varan faizler bile ödeniyor, bu getiriler asla imkânsız değil.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz