DOT – Polkadot Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

23 Nisan 2021 Cuma, 13:00
Polkadot Coin 642x320 - DOT - Polkadot Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

Polkadot Coin

Merkezi olmayan bir internet zinciri kurmayı hedefleyen Polkadot 2020 yılının Ağustos ayında Web3 Vakfı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu sistemde birlikte çalışılabilirlik, özelleştirilebilirlik ve ölçeklenebilirlik durumlarına hizmet amaçlarına hizmet eden DOT adlı kripto para birimi kullanılır.

 

Polkadot ile bağımsız halde bulunan blockchain ağları birbirine bağlanarak daha güvenli bir şekilde işlem yapılması sağlanır. Bilgi ve veri alışverişi için özel altyapıya sahip olan sistemde dışarıdan gelebilecek müdahalelere karşı korunaklı bir internet kullanımı oluşturulur. Bunları yapabilmek için Nominated Proof Of Stake (NPos) isimli konsensüs mekanizması kullanılır.

 

 

Polkadot Güvenli Midir?

 

 

Farklı blockchain platformları kullanarak çalışan Polkadot sisteminde yapılan işlemler kayıt altına alınır. Bu sayede tüm işlemlerin güvenli bir şekilde yapılması sağlanır. İsteyen kullanıcılar kendi tasarımlarını yapma imkanına sahiptir. Özel tasarımlar yapılmasının sistemi daha verimli ve güvenli hale getireceği ifade edilir.

 

 

Polkadot Nasıl Çalışır?

 

 

DOT Polkadot Kripto Para - DOT - Polkadot Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

 

 

Polkadot’un çalışma sistemi üç katmanlı bir yapıdan meydana gelir. Bunlar relay chain, parachain ve bridge olarak ifade edilir.

 

Relay chain sistemin ana katmanı olup konsensüs, güvenlik ve zincirler arası iletişimin organize edilmesini sağlar. Bu katman Polkadot’un kalbi olarak da bilinir.

 

Parachain katmanı ikinci katman olup kullanıcılar tarafından tasarlanan blockchainler burada yer alır. Bu katman birbirlerine paralel şekilde çalışan zincirleri temsil etmektedir. Böylece paralel şekilde çalışan zincirler farklı projelerde kendi zincirlerinde işlem yapabilme fırsatı bulurlar. Özellikle Polkadot tarafından vaat edilen yüksek ölçeklendirme bu katmana dayanmaktadır.

 

Son katman olan bridge yani köprüler ise adından da anlaşılacağı üzere diğer blok zincirler ile bağlantı kurmayı sağlar. Burada başarılı olunduğunda merkezi borsa olmadan token değişimi mümkün hale gelir.

 

 

Polkadot Nasıl Alınır Ve Satılır?

 

 

Polkadot madenciliği yapmak mümkün değildir. Bunun yerine polkadot alım satımı için yerli ya da yabancı kripto para borsalarından biri tercih edilmelidir. Bunlardan en güvenli ve hızlı, komisyon oranı düşük olan borsa seçilerek kayıt olunmalıdır. Ardından o platformda kullanılan ödeme seçenekleri ile hesaba para yüklenmeli ve borsada DOT adı ile bulunan Polkadot satın alınmalıdır. İstenilen miktarda DOT alım satımı yapılabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz