Dosya Masrafsız Tüketici Kredisi Veren Bankalar

25 Kasım 2019 Pazartesi, 21:52
En Uygun Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 642x320 - Dosya Masrafsız Tüketici Kredisi Veren Bankalar

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Bireylerin bankalar üzerinden talep ettikleri kredi başvurularında, kredi onayının çıkması halinde bankalar dosya masrafı denen bir ücreti kredi tutarından düşüyor. 2014 senesine kadar bankaların yapmış oldukları bu işlemler bir yasaya bağlanmamış olsa da, bu seneden itibaren yasal mecburiyet ile beraber bireylerden dosya masrafı alınıyor. Finansman tahsis ücreti olarak da bilinen dosya masrafını almayan banka kurumları da bulunuyor.

 

 

Dosya Masrafı Nedir?

 

 

Dosya Masraflı Kredi Hesaplaması - Dosya Masrafsız Tüketici Kredisi Veren Bankalar

 

 

2014 senesinde Türkiye’de çıkan yargı kararı ile beraber “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” kapsamında tüketicilerden düşülen tahsis ücretine dosya masrafı deniyor. Banka kurumları, tüketicilerin talep etmiş oldukları kredinin maksimum binde beşi kadar dosya masrafı kesebiliyorlar. Bu ücret tahsis seçeneği bütün bankalarda geçerli olmakla beraber, bazı kurumlar bu masrafı almadan kredi verebiliyorlar. Bankaların almış olduğu dosya masrafı ücretine sigorta ve kasko gibi ücretler dahil edilmiyor.

 

 

Dosya Masraflı Kredi Hesaplaması

 

 

Bankalar tarafından müşterilerinin talep ettiği kredi tutarından düşülerek kendi bünyelerine aldığı dosya masrafı hesaplaması oldukça basit bir işlem ile yapılabiliyor. Örnek verilmesi gerekirse; 20 bin TL’lik bir kredi için 100 TL, 100 bin TL’lik bir kredi için 500 TL, 200 bin TL’lik kredi için ise 1.000 TL değerinde dosya masrafı çıkıyor. Çekilecek olan toplam kredi miktarının binde beşi kadar yapılan hesaplama sonucunda bankanın tahsis edeceği dosya masrafı hesaplanıyor. Bu masraftan kaçınmak isteyen tüketiciler ise dosya masrafsız kredi veren bankaları tercih ediyorlar.

 

 

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

 

 

en uygun kredi hesaplama tüm bankalar - Dosya Masrafsız Tüketici Kredisi Veren Bankalar

 

 

Müşterisinden dosya masrafı almadan kredi veren banka kurumları arasında; Enpara.com, CEPTETEB, Halbank, Ziraat Bankası, Şekerbank ve Fibabanka yer alıyor. Hem dosya masrafı almadan hem de düşük faiz oranı ile kredi veren bu kurumlar tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

 

Banka kurumları tarafından müşteri çekmek için belirli dönemlerde hazırlanan kampanyalardan yararlanarak dosya masrafını ödemeden kredi alabilmek mümkün oluyor. Fakat dosya masrafsız kredilerde faiz oranının dosya masraflı kredi seçeneğine göre daha yüksek olabileceği unutulmamalıdır.

 

Dijital bankacılık olarak da bilinen Enpara com gibi kurumlardan internet aracılığı ile dosya masrafsız kredi çekilebiliyor. Tüketici tarafından talep edilen kredinin her hangi bir masrafa tabi tutulmadan verildiği kredi türleri bankaların kampanyalarına dahil ediliyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz