Dolar Ne Olur?

20 Şubat 2019 Çarşamba, 20:07
dolar ne olur 642x320 - Dolar Ne Olur?

 

 

Dolar Kuru Tahminleri

Son birkaç yıl siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak artış eğiliminde olan dolar ile ilgili son gelişmeler birçok parametrenin sonuçlarıyla değerlendirilmektedir. Yalnızca ulusal ölçekli gelişmeler değil, uluslararası meselelerde dolar kurunun hangi yöne doğru gideceğinde belirleyici olmaktadır. Bundan dolayı dolar ne olur sorusu çok ciddi manada bir analiz gerektirirken anlık olaylarla da değişebilmektedir. Peki, ileride dolar ne olur, dolar kuru tahminleri nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri para birimi olan Dolar, gelişmekte olan ülkeleri doğrudan etkileyen para birimlerinin başında gelmektedir. Dünyanın en büyük ekonomilerinden kabul edildiği için Amerikan Doları oldukça büyük bir güce sahiptir. Hali hazırda en yaygın kullanılan para birimi olmasının yanı sıra, ekonomik ilişkilerin önemli bir bölümünde ticaret dolar üzerinden dönmektedir.

 

Dolar Niçin Popüler Oldu?

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisinin giderek büyümesi, şirketlerin çeşitli ülkelerden büyük cirolar elde etmesi söz sahibi olmasını beraberinde getirmiştir. Sonrasında ise yapılacak ticari işlemlerin önemli bir kısmında Amerikan Doları kullanımı gerçekleştirilmiştir. Hali hazırda en çok kullanılan para birimlerinden olurken yurt dışı eksenli satışların birçoğunda Euro ile birlikte Dolar kullanılagelmektedir.

 

Dolar Kuru Nasıl Belirlenir?

 

Ülke ekonomisinin sahip olduğu güçle doğru orantılı olan para birimi, dolar kuruna göre hesaplanmaktadır. Buna göre alım gücüne göre ülke içindeki dolar kuru belirlenmektedir. Paritelerle hesaplama işlemleri yapılırken ulusal ya da uluslararası durumlarla ilgili olarak para birimleri arasında değişimlerde günlük olarak hesaplanmaktadır.

 

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir - Dolar Ne Olur?

Dolar ne olur diye soran yatırımcıların merak ettiği dolar kurunu etkileyen faktörler konusuna bakacak olursak; dövizler üzerinde olduğu gibi dolar kurunda da belirleyici olan ilk faktör arz-talep meselesidir. Ülkenin döviz talebinin olması durumunda fiyatlarda ciddi manada dalgalanmaların olması da kaçınılmazdır. Bunun daha iyi açıklaması ise ülkeye giren dövizin ülke içinde harcanan dövizden az olmasıdır. Böyle durumda talep edilen dolar kurunda artış söz konusu olacaktır. Ülke para biriminin değersizleşmesi gerçekleşirken dolar kuru yükselecektir. Arz faktörünün talebi etmesi halinde ise dolar kuru aşağı yönlü bir hareket gerçekleştirecektir.

 

Faiz Oranları

 

Arz-talep ilişkisinin haricinde dolar kuru üzerinde belirleyici olan faiz oranları FED tarafından izlenen para politikalarıyla açıklanmaktadır. FED tarafından faiz artırımı yapılması halinde dolar gelişmekte olan ülkelerde yükselmektedir. Yıl içinde birkaç kez artırım yapılması ise doların çok sert bir şekilde yükselişi kaçınılmaz olacaktır. Faiz getirilerine sahip olması da döviz kurlarında etkileyen faktörlerden olmasını peşi sıra getirmektedir.

 

Enflasyon Oranları

 

Yurt içinde üretilen bir ürünün yurtdışına göre çok daha pahalı olması durumlarında enflasyon artışı oluşmaktadır. Bu durumdan dolayı paranın alma gücü düşmektedir. Diğer para birimlerine kıyasla alım gücünün düşmesinden dolayı dolar kuruyla enflasyon oranları arasında ilişki vardır. Enflasyon oranlarının artmasıyla ithal mallara oran talepte yükselecektir. Bundan dolayı dövizin talep görmesiyle dolar kuru da artacaktır.

 

Siyasi Olaylar

 

Dolar kurunun belirlenmesinde söz sahibi olan her unsur ekonomiyle ilgili değildir. Siyasi ya da politik konuların birçoğu da dolar kurunun artmasını veya azalmasını ortaya çıkarabilmektedir. İkili ilişkilerde yaşanabilecek ülkeler arasındaki krizlerin yanı sıra, büyük çaplı olaylar ya da süreçlerde ülke para biriminin durumu hakkında etkili olmaktadır.

 

Ödemeler Dengesi

 

Dolar kurunu etkileyen en önemli maddelerden bir tanesi de kuşkusuz ki ödemeler dengesinin oluşmamasıdır. Ülkenin her geçen yıl cari açık veriyor olmasıyla dolar kurunun düşme ihtimali son derece azdır. Cari dengenin fazla vermesiyle ödemelerin tam anlamıyla yapılması sağlanmaktadır. Bu durumda ülke para birimi değer kazanırken dolar kuru düşüş eğilimi gösterecektir. Ayrıca ülke içi sermaye hareketleri ve değişim durumları da dolar kurunda söz sahibi olan bir kaça unsurdur. Yurtdışı eksenli çalışmaların yapılması, uluslararası ticarete çıkılması da ülke para birimi için avantajlı olmaktadır.

 

Ülkemizde Dolar Neden Önemli?

 

Ülkemizin ithalat yaptığı ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Avrupa Birliği ile Euro üzerinden ithalat-ihracat yapılırken ABD özelinde başta teknoloji ürünleri olmak üzere ithal pazarlarında dolar kuru değerlendirilmektedir. Bunun haricinde diğer bazı ülkelerle yapılan ticari anlaşmalarında dolar üzerinden yapılması çok daha önemli olmasını kaçınılmaz hale getirmektedir.

 

Dolara Yatırım Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 

Dolar alımlarının devam etmesiyle taleplerin yükselmesi döviz kurunun artmasını beraberinde getirir. Buna karşın belirli sınır çizgilerinin aşılmasıyla dolara yapılacak yatırımların dezavantajı düşme ihtimali de bulunmaktadır. Hali hazırda ülkemizde çeşitli gerekçelerle dolar satın alma durumları bulunmaktadır. Ancak şu an itibariyle çok yüksek artışlar olmamaktadır. Ancak yakın zamanda dolar kurunun çok oynak olduğu zamanlarda görülmüştür. Bundan dolayı uzun vadeli yatırımlarda dolar kuru tercihi daha avantajlı olabilir.  Dolar ne olur yazımızı uzmanların dolar hakkındaki yorumları ile sonlandırıyoruz.

 

Dolar Kuru Tahminleri Videoları

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz