Dolar Kuru Tahminleri

11 Kasım 2018 Pazar, 13:39
dolar yorum dolar ne olur 642x320 - Dolar Kuru Tahminleri

Dolar / TL Analizi

Dolar kurunda son durum. Dolar nereye gidebilir? Bu yazımızda sizlere doların teknik analizini yaparak doların gidişatı hakkında bilgiler sunacağız.

 

Dolar Yorum

 

Geçtiğimiz hafta FED’in faiz kararını değiştirmemesi ve kademeli olan faiz artırımına işaret etmesi ile dolar bir nebze güç kazanmış oldu. Dolar/tl kurundaki baskı kısa vadede azalmış olsa da risk algısının devam etmesi dolar kurunda oynaklığa sebep olabilmektedir. Ülke risk primindeki ( CDS ) olumlu seyir ise devam etse de riskin hala yüksek olması faizi etkilemektedir. Bununla beraber; petrol fiyatlarının düşmesi Türk Lirası’nın değer kazanmasını sağlamaktadır. Hafta başlarında ABD nin İran’a uyguladığı yaptırım paketinden Türkiye’nin muaf tutulması ile dolar kuru 5.30 tl seviyelerine kadar geriledi. Bununla birlikte; Moody’s Türkiye ekonomisi için resesyona işaret etmiş ve yatırımcılara olumsuz bir haber vererek 2019 yılının 2. yarısına kadar Türkiye’de daralma olabileceğine işaret etti. Ayrıca Moody’s Türkiye’nin dış etkilere çok duyarlı olduğunu belirtti. Piyasalarda bu gelişmeler yaşanırken bir de dolar/tl ye teknik olarak bakalım, dolar yorum yapalım.

 

Dolar Ne Olur?

 

dolar yorum dolar analizi - Dolar Kuru Tahminleri

 

Dolar ne olur diye merak eden yatırımcılar için hazırladığımız bu bölümde sizlere doların analizini yapacağız. Ağustos ayındaki sert yükselişin ardından alınan önlemlerle düşüşünü sürdüren Dolar kuru, 5.30 kanal desteğine değerek yükselişe geçmiştir. 5.30 ile 5.70 kanalında hareket eden dolar kendine yeni yüksek seviyeler arayışı içindedir. 5.40 tl seviyesinin üstünde kaldığı sürece yükseliş potansiyelinin bulunduğu dolar kurunda ilk direnç seviyesi ise 5.57 tl dir. Bu direnç noktasının aşılması ile dolar/tl kuru kısa vadeli düşüş kanalından çıkarak orta  vadeli kanal trendinin üst noktasına yaklaşacaktır. Bu kanal içinde yükselişini sürdürmesi halinde ise 6.00 tl olan orta vadeli kanal direnci ile karşılaşması muhtemeldir. Bu seviyenin aşılması ile dolar, yeni bir trend içine girebilir. 5.24 teki destek seviyesinin kırılması ile karşılaşırsak; dolarda 5.08 – 5.00 tl seviyelerinden bahsedilebilir.  Bunlara ek olarak: Credit Suisse ‘ un doların yıl sonu kurunu ise 5.10 ile 5.15 aralığında olacağını tahmin ettiğini de belirtmekte fayda var.

  Geçen Haftanın Piyasa Analizi

 

Dolar Uzman Analizi

 

Dolar hakkında uzman görüşleri ise bu kısımda inceleyebilirsiniz.

 

Dolar Ne Zaman Almalı?

 

 

Bunları da Beğenebilirsin:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz