Devlet Destekli Ürün Sigortası TARSİM Avantajları

12 Temmuz 2020 Pazar, 20:39
Devlet Destekli Tarım Sigortaları 642x320 - Devlet Destekli Ürün Sigortası TARSİM Avantajları

TARSİM

Başta tarım üreticilerini desteklemek ve geçim kaynaklarında oluşabilecek riskleri azaltmak için oluşturulan Devlet Destekli Tarım Sigortaları (TARSİM), farklı sigorta türlerini içerir. Sigorta olanaklarından yararlanmak isteyenlerin ürün, arazi ve hayvan varlıklarına ilişkin bilgileri güncel tutması ve sistem üzerinden kayıtlı hale getirmesi yeterlidir. Tarsim sorgulama yapılarak sigortalar hakkında bilgi alınabilir, sigortalardan yararlanılarak çok daha güvenli bir şekilde üretim olması sağlanabilir. Maddi kayıpların önemli düzeyde azaltılması ve tehlikeli durumlarda büyük yıpranmaların önlenmesi amacıyla düzenli olarak sigorta kaydı gerçekleştirilebilir.

 

Tarsim nedir sorusu var olan sigortaların giderek genişlemesi, ülke çapında uygulanması ve çiftçilerin doğru kullanımla büyüyebilmesiyle açıklanır. Kolaylıkla belirli ödeme şartlarının oluşturulmasıyla birçok farklı etkenin zararlı hale gelmesi sigortalarla önlenir. Hayvanlar ve tarım alanlarıyla birlikte aynı zamanda tarsim nedir sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesi de tarım aletleri ve makineleri kapsamındaki sigortalardır. Köylülerin poliçe çerçevesinde yapılan teminatlarla emeklerinin tamamının korunmaya alınması da tarsim bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

 

 

Devlet Destekli Tarım Sigortaları Nelerdir?

 

 

TARSİM Sigortası - Devlet Destekli Ürün Sigortası TARSİM Avantajları

 

 

Tarsim çerçevesinde bitkisel ürün sigortaları var olurken sera sigortaları, büyükbaş hayvan hayat sigortaları, küçükbaş hayvan hayat sigortaları, kümes hayvanları hayat sigortaları, su ürünleri sigortaları yapılabilmektedir. Tarsim sigorta şartları özelliklere göre farklılık gösterebilirken hesaplamaları da poliçe teminatlarına göre değişiklik gösterir.

 

Bitkisel ürün sigortaları çerçevesinde tarsim sigorta şartları ve riskleri bazında ana risk doludur. Fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem ve su baskınları riskleri de kalite kaybına sebebiyet verirken sigorta dahilindedir. Tarsim sigorta hesaplama poliçelerinde ek teminat durumları da olabilmektedir. Sera sigortaları için yine dolu ana risk olurken hortum, yangın, deprem dışında taşıt çarpması, su baskınları da ek teminat paketleri olurken elde edilebilir. Sigortaya uygunluk içeren seralarda fırtına ve hortum riskleri de isteğe bağlı olarak eklenebilir. Tarsim sigorta sorgulama süreçleri online olarak da yapılabileceği gibi aynı zamanda farklı sigorta ürünlerinin bulunması da çeşitlilik açısından önem taşır.

 

Büyükbaş hayvanların hayat sigortaları kapsamında hastalık, kaza, zehirlenme, yangın, doğal afetler var olurken zorunlu kesim ve yavru atma, yavru ölümü de bulunabilir. Küçükbaş hayvanlarda teminatlar ise hastalık, kaza, yangın, zehirlenme, doğal afetlerle birlikte ölüm ya da zorunlu kestirmeleri kapsar. Kümes hayvanlarının hayat sigortaları kapsamında da teminatlar değişmezken tarsim sigorta hesaplama için ek teminat durumlarının poliçeye eklenme durumları da belirleyici olur.

 

Kirlenme, hastalık, kaza, doğal afetler, toplu ölümler teminat riskleri kapsamında olup su ürünleri sigortaları çerçevesinde süreçler tarsim bünyesinde işletilir. Bunların dışında Arı Kovanı Sigortaları da yapılırken doğal afetlerle birlikte taşıt çarpması, nakliye, su baskını risklerini de taşır. Tarsim poliçe sorgulama sonrasında teminatlar incelenebilir, istenmesi halinde farklı şekillerde teminatların arttırılması da mümkün olmaktadır.

 

 

Tarım Sigortası Avantajı Nedir?

 

 

Tarsim eksenli tarım sigortaları oldukça büyük yararlar sağlarken var olan hava olaylarının tamamı içinde ek maddelerle koruma alınabilmektedir. Tarsim sorgulama yapılarak süreçlere dahil olunabilir, uygun prim ödemeleriyle başta dolu olmak üzere fırtına, hortum, deprem, yangın, sel felaketlerinde zararların karşılanması sağlanabilir. Kayıp miktarı, dolu yaş meyve-sebze özelinde kalite kaybı da garanti altında tutulurken beklenmedik hava olaylarının çiftçileri olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçilir.  Bilhassa uzun vadeli düşünülmesi hallerinde tarsim poliçe sorgulama sonucunda ürünlerinin tamamının sigortalı hale gelmesi kayıpların azalmasını kaçınılmaz kılacaktır. Hali hazırda dolu riskinin yarısı ve don riskinin de üçte ikisi devlet tarafından karşılanır. Ayrıca ilk kayıt sonrasında da %5 indirim hakkı elde edilir. Yeni üretim döneminde de sigortanın yaptırılmasıyla %10 indirim uygulama imkânı da vardır.

 

 

Tarsim Genel Koşulları Nelerdir?

 

 

Tarsim hasar - Devlet Destekli Ürün Sigortası TARSİM Avantajları

 

 

Devlet destekli olan Tarsim üzerinden sigortalama yapılabilmesi için çiftçi ve ürünlerinin kaydedilmesi gerekir. Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinden bilgilerin girilmesi ve her an güncel tutulması genel koşullar arasındadır. Bununla birlikte tarsim sigorta sorgulama süreçleri de yine bu sistem üzerinden yapılmaktadır. Sicil üzerinde TARSİM bölümü üzerinden sigorta işlemlerine başvuru için sigorta şirketleri ya da şirketlerin görevlendirdikleri acentelere yönlendirme yapılır. Sigorta şirketi aracılığıyla çiftçinin bilgilerinin sistem tarafından sorgulanması gerçekleşir. Çiftçilerin ürünlerini bu yolla sigortalatması hem kayıt hem de güven açısından büyük önem taşır. Zaruri bir durum olarak da tanımı yapılabilir olan Tarsim sistemi zamanla çok daha geniş bir alan için kullanılabilir.

 

TARSİM hakkında merak edilenleri buradaki adresten inceleyebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz