Detaylarıyla Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)

22 Ocak 2020 Çarşamba, 20:00
VİOP piyasası nedir ne işe yarar 642x320 - Detaylarıyla Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)

VİOP Nedir, Avantajları Nelerdir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısaltması olan VİOP, sermaye piyasası araçları hakkında düzenlenen vadeli işlemler ile opsiyon sözleşmelerinin elektronik ortamda alım satımın yapıldığı platformdur. Vadeli işlem sözleşmesi; belli bir miktardaki mala önceden anlaşılan bir fiyat üzerinden daha sonraki bir tarihte alma veya satma hakkı verilmesidir. Pek çok avantajı bulunan ve kaldıraçlı işlemlerin yer aldığı VİOP Borsa İstanbul bünyesinde yer aldığı için güvenilir bir ortamdır.

 

 

 VİOP’ta Nasıl İşlem Yapılır?

 

 

VİOP nedir avantajları nelerdir - Detaylarıyla Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)

 

 

VİOP’ta işlem yapabilmek için bu platforma üye olan bir aracı kurum bünyesinde hesap açılması gerekir. Ardından bu hesaba gerekli teminatlar yatırılarak VİOP ortamında işlem yapılabilir. Ancak bu piyasada yatırımcılar tarafından sözleşmeler için gönderilen emirler, doğrudan borsaya iletilmez. Yatırımcıların gönderdiği emirler öncelikle aracı kuruma iletilir. Daha sonra bu emirler ilgili atacı kurum tarafından borsa platformuna iletilir. VİOP’ta işlemler genel olarak bu şekilde gerçekleşir. Ancak VİOP kaldıraçlı ve riskli bir platform olduğu için yatırımcıların öncelikle demo hesaplar üzerinden işlem yapmaları faydalı olacaktır. Böylece herhangi bir maddi kayıp olmaksızın platform üzerinde nasıl işlem yapılacağı öğrenilebilir.

 

Ayrıca, VİOP’ta yer alan kontratlar ve piyasa hakkında da mutlaka detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. VİOP’ta uzun pozisyonlar alım anlamına gelirken, kısa pozisyonlar satışı ifade eder. Ayrıca, bu piyasada her iki durum için de pozisyon alınıp vade sonunda kapatılabilir. VİOP’ta kar ve zarar günlük uzlaşma fiyatına göre belirlenir. Elde edilen kazanç, teminat miktarına eklenir, zarar ise teminat miktarından çıkartılır. Peki, VİOP nedir, VİOP avantajları nelerdir?

 

 

VİOP’un Avantajları Nelerdir?

 

 

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) riskli bir piyasa olarak bilinmesine rağmen birçok avantajı da vardır. VİOP’un avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 

 * VİOP; Yatırımcıların farklı vadelerle pozisyon alarak risklerden korunmasına imkan tanır.

 

 * Kaldıraç sistemi bulunduğu için düşük teminatlar kullanarak çok yüksek hacimlerle işlem yapmayı sağlar. Böylece çok daha yüksek kazançlar elde edilebilir. Ancak kaldıraçlı işlemlerin avantajı kadar risklerinin de olduğu unutulmamalıdır.

 

 * Online işlem yapma imkanı olduğu için istenen her an emir gönderilebilir.

 

 * VİOP’ta bulunan para herhangi bir pozisyonda dahi olsa nemalandırılır. Böylece ilave kazanç elde edilebilir.

 

 * VİOP kontratları için yüzde 0 (sıfır) stopaj uygulanarak büyük bir vergi avantajı sağlanır.

 

 * VİOP’ta hem düşüş hem de yükseliş yönünde işlem yapılarak çift yönlü kazanç elde edilebilir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz