Detaylarıyla Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

11 Haziran 2019 Salı, 20:34
sizlik Maaşı Hesaplama 642x320 - Detaylarıyla Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Faizlerin yükseldiği, yatırımların azaldığı, şirketlerin kapanmaya başladığı ve ekonomik durgunluk dönemlerinin yaşandığı günlerde çalışanların merak ettiği sorulardan biri Ne kadar işsizlik maaşı alırım? sorusudur. İşsiz kalma ihtimalini göz önüne alarak araştırma yapan çalışanlar için hazırlanan bu sayfa ile işsizlik maaşı hakkında detayları öğrenebilirsiniz. İşsizlik maaşını adından da anlayabileceğiniz gibi çalışmayan kişiler alabilmektedir. Peki, işsizlik maaşı kimler alabilir? Şimdi bu konunun detaylarına bakalım.

 

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

 

sizlik Maaşını Kimler Alabilir - Detaylarıyla Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

 

İşsizlik maaşı alabilmek için bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları sağlayan herkes işsizlik maaşına başvurabilir. Bu şartlar; işten çıkarılmış olmak, son 4 ayda primlerin eksiksiz yatırılmış olması ve son 3 yılda en az 600 gün prim yatırılmış olmasıdır. İşsizlik maaşı nasıl alınır diyenler için en önemli bilgi, şartları sağlayan kişiler işten çıkarıldıktan sonra en geç 30 gün içinde İşkur’a başvurmaları gerekmektedir. İşkur’a yapılacak başvurular bireysel olarak İşkur merkezlerinde yapılabilmektedir. Ancak kişiler tercih etmeleri durumunda bu başvuruları internet ortamı üzerinden de yapabilmektedir.

 

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019

 

Peki, işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşsizlik maaşı için taban ve tavan ücret fiyatları mevcuttur. Taban fiyat 1015 TL, tavan fiyat 2030 TL. İşsizlik maaşı 2019 yılında yukarıda yer alan şartları sağlayan işsizlere verilecek. Bir kişinin ne kadar maaş alacağı yine maaş alma süresini etkileyen faktörler ile aynıdır. İnternet sitelerinde bir kişinin muhtemelen alması gereken maaş miktarını hesaplayan İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019 programları mevcuttur. Bu programları farklı sitelerden bulup kullanabileceğiniz gibi İşkur işsizlik maaşı sorgulama yoluyla da bir kişinin ne kadar işsizlik maaşı 2019 bekleyebileceğini öğrenebilirsiniz. İşsizlik maaşı hesaplama işleminde dikkate alınan hususlar ise;

  • Son 3 yıl SGK prim süresi
  • İşsiz kaldığınız yıl
  • İşten ayrılmadan önce aldığınız ücret

Örnek bir hesaplama yaparsak; son 3 yıl kesintisiz bir iş yerinde çalışan kişi, en son 3 bin tl maaş almış olsun. Bu kişi 2019 yılında işinden ayrılırsa; Günlük 40 tl olmak üzere aylık 1200 tl işsizlik maaşı alır. Devletin vermiş olduğu işsizlik maaşı ise 10 ay süre ile geçerlidir.

 

 

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir?

 

sizlik maaşı ne zaman yatar - Detaylarıyla Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

 

Kişiye ödenecek işsizlik maaşının süresi kişiden kişiye değişmektedir. Bu farkı etkileyen faktörler sigorta prim gün sayısı, brüt maaş ve çalışma süresi gibi faktörlerdir. 600 gün boyunca sigortalı bir işte çalışmış işsizlere 180 gün, 900 gün boyunca sigortalı bir işte çalışmış işsizlere 240 gün ve son olarak 1080 gün boyunca sigorta primleri ödenerek herhangi bir işte çalışmış kişilere de 300 gün süren işsizlik maaşları ödenmektedir. İşsizlik maaşı ne zaman yatar sorusuna yanıt arayan kişilerin bilmesi gereken ise, işsizlik maaşı ödemelerinin ne zaman ödenmeye başlayacağı yapılan başvuru sayısı, kişinin prim gün sayısı gibi faktörlere göre değişmektedir. Yeni bir işe başlama, emekli maaşı almaya başlama, askerlik durumu, eski işe mahkeme kararı ile iade gibi durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman kişiye ödenmekte olan işsizlik maaşı kesilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz