Detaylarıyla Brütten Nete Maaş Hesaplama

17 Aralık 2019 Salı, 08:00
brütten nete maaş hesaplama 642x320 - Detaylarıyla Brütten Nete Maaş Hesaplama

Brütten Nete Maaş Hesaplama

Brüt maaş çalışan kişinin maaş bordrosunda yer alan maaşıdır. Fakat bu tutar tam olarak işçinin eline geçmez. İşçilerin bir ay boyunca emeklerine karşı aldıkları tutarlar maaş olarak adlandırılır. Net maaşlar, brüt maaşlar ve işveren maliyetleri gibi başlıklar maaş içinde yer alır. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi için brütten nete maaş hesaplama işlemi yapılarak işçinin eline geçecek para hesaplanır. Brütten nete maaş hesaplama için değişkenlerin tam olarak bilinmesi gerekir.

 

 

Maaş Bordrosundan Maaş Nasıl Hesaplanır?

 

 

Maaş bordrosunda yer alan maaş ile eline geçen maaşın aynı olmadığını gören işçiler maaş bordrosundan maaş nasıl hesaplanır? Sorusunu sormaktadır. 2019 yılı için evli ve normal çalışan biri işçin maaş hesabı yapıldığında engelli olup olmadığı ya da tam zamanlı çalışan olduğu gibi konular da dikkate alınır. Engelli olmayan ve tam zamanlı çalışan birinin bordro maaşı 7000 lira olarak düşünüldüğünde hesaplamada eşinin çalışma durumu da net maaşa etki eder. Çocuk sayısı da aynı şekilde maaşa etki etmektedir. Brütten nete maaş hesaplama işleminde bu hesap dikkate alınmaktadır.

 

7 bin lira bordro ücreti bulunan işçi için maaş bordrosundan maaş nasıl hesaplanır? Sorusunda 1 yıl boyunca aldığı brüt ücrette tam olarak belli olmalıdır. Bu işçi için net maaş 5 bin lira civarında olacaktır. Brüt maaş için SSK, işsizlik aylık gelir vergisi, damga vergisi, kümülatif vergi matrahı gibi başlıklar kesilir. İşte detaylarıyla brütten nete maaş hesabı.

 

 

Bordro Kalemlerinden Net Maaş Hesabı

 

 Maaş hesaplama formülü - Detaylarıyla Brütten Nete Maaş Hesaplama

 

 

Bordro kalemlerinde yer alan her başlık maaş bordrosundan maaş nasıl hesaplanır? Sorusuna değişik cevap verilmesine neden olur. Asgari ücret kalemi ile yapılacak hesaplamada aylık 2500 civarı brüt ücret işçiye aylık 2000 lira civarı net ücret olarak yansımaktadır. Bu maaşa çocuk yardımı 32 lira civarında yapılır. Aile yardımı için de belli miktarlarda yatırım yapılmaktadır. Yemek parası ve vergi dilimi için de ödemeler yer alır.

 

Brütten nete maaş hesabında vergi dikkate alınır. Vergi dilimleri yüzde 15 ile başlar. 4. Vergi dilimi yüzde 35’lere kadar çıkmaktadır. Maaş hesaplama formülü içinde bu konuda dikkate alınmaktadır. Asgari geçim indirimi de bekar ve evliler için arı miktarlarda verilir. Evli ve eşi çalışan ile çalışmayan ve çocuk sayısı da net ve brüt maaşı etkiler.

 

Örnek tabloyu aşağıda bulabilirsiniz:

 

brütten nete maaş nasıl hesaplanır 1024x45 - Detaylarıyla Brütten Nete Maaş Hesaplama

 

Ayrıca siz de buradaki link ile kendi brütten nete maaş hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz