Corona Virüsünün BİST Şirketlerine Etkisi

05 Mart 2020 Perşembe, 21:15
Corona virüsü BİST etkisi 642x320 - Corona Virüsünün BİST Şirketlerine Etkisi

Corona Virüsünün Türk Ekonomisine Etkisi

Corona virüsü Çin gibi oldukça büyük bir devlette ortaya çıkmasının yanında ekonomik alanında söz sahibi bir ülkenin de dünya sahnesindeki durumunu gözler önüne sermektedir. Çin dünya üzerinde ekonomik alanda söz sahibi bir ülke olduğu gibi Corona virüsünün yayılması ile birlikte dünya ekonomisini de büyük oranda etkilemiştir. Türkiye’nin de nasibini aldığı Corona virüs BİST şirketlerine etkisi bakımından oldukça karışık bir döneme girilmesine neden olmuştur.

 

 

Turizmdeki Düşüş BİST Şirketlerini Zayıflatıyor

 

 

Corona virüsü nedeniyle çoğu insan yurt dışına seyahat etmemeyi seçmektedir. Ülkemiz yaz- kış turizm açısından elverişli bölgelere sahip olduğu gibi bu bölgelere gelen turist sayılarının düşmesi ise ekonomimizi etkilemektedir. Borsa İstanbul üzerinden yapılacak ola yatırımların azalmasına neden olacak bu durum şirketlerde de bir duraklama dönemi yaşatacaktır. Döviz kurlarının sürekli değişmesi nedeniyle değer kaybeden TL, yabancı turistlerin azlığı nedeniyle daha da değer kaybedebilir.

 

 

Altındaki ve Dolardaki Yükseliş BİST Yatırımlarını Etkiledi

 

 

Altın ve doların yükselmesi nedeniyle talep oranlarında düşüş olması beklenmektedir. Corona virüsü nedeniyle ortaya çıkan altın ve dolar yükselişi yatırımcıları sevindirecek bir durum olurken halk arasında ise yatırımların riskli olduğu iki alan haline gelmiştir. BİST işlemlerine bakıldığında da altın ve dolardaki yükseliş nedeniyle endeks düşüşlerinin olduğu görülebilmektedir. BİST – Corona virüsü ilişkisi incelendiğinde altın ve doların yükselişi işlemlerin yavaşlamasına ve bekletilmesine neden olan en önemli konu olmuştur.

 

 

 

Corona virüsü Türk ekonomisi - Corona Virüsünün BİST Şirketlerine Etkisi

 

 

İhracattaki Düşüş BİST Şirketlerine Yönelimi Azalttı

 

 

Çin ile Türkiye’nin ekonomik ilişkilerine bakıldığında genellikle ithalatın yapıldığı görülmektedir. Çin’e karşı oluşan dış ticaret açığının kapatılmasında etkili olan ihracat çalışmaları ise salgın dolayısıyla düşüş tehlikesi yaşamaktadır. İhracatların yavaşlaması ise ülkeye nakit para girişinin azalması, dış ticaret borcunun birikmesi ve yatırımların azalması anlamına gelmektedir. Bu durum ise BİST şirketlerini de dolaylı olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Ayrıca petrol ve fiyatlarındaki düşüş enerjide dışa bağımlı olan ülkemizi olumlu etkileyecektir. Sadece petrol değil altın üreten firmalar da altın fiyatlarının yükselmesi ile cirolarında artış yaşayacaklardır.

 

Ülkemiz ve dünya devletleri açısından incelendiğinde Corona virüsü ekonomiye etkileri açısından oldukça zararlı bir sağlık sorunu olmaya başlamıştır. Salgının devam etmesi halinde Çin ile ticari bağlantıları olan ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler artan kurlar nedeniyle zarar görecektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler Hangileridir? Teknik…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz