Çiftçilik Yapmak İsteyenlere Tarım Kredisi Rehberi

24 Nisan 2019 Çarşamba, 17:21
Tarım Kredisi Rehberi 642x320 - Çiftçilik Yapmak İsteyenlere Tarım Kredisi Rehberi

Tarım Kredisi Rehberi

Tarımsal faaliyetlerin yapılabilmesi amacıyla üreticiye sağlanan desteklerin tümü tarım kredisi yoluyla verilmektedir. Ekim, dikim, gübreleme, sulama, hasat işlemlerinin yapılabilmesi için ihtiyaçların karşılanması amacıyla sunulan kredi olarak da tanımlanırken birçok banka tarafından verilmektedir.

Vade süreleri hasat zamanlarına ya da ekim zamanlarına göre ayarlanabileceği gibi gübreleme zamanına kadar da taksit yapılabilmektedir. tarım kredisi almak istiyorum diyenlere özel hazırlanan bu makale ile tarım kredisi hakkında bilgi sahibi olabilir, kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

 

tarım kredisi almak istiyorum - Çiftçilik Yapmak İsteyenlere Tarım Kredisi Rehberi

 

Tarım kredisi alımı banka şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Müşteri temsilciyle görüşülerek gerekli detaylar öğrenilebilir, tarım kredisi başvuru işlemleri yapılabilir. Çok farklı şartları olmasının yanında çeşitli kredi türlerinin bulunması da yapılacak iş durumunun önemini ortaya çıkarmaktadır. Tarım özelinde yapılacak yatırımlar için farklı kredi türleri bulunur, üretim işlemlerinde ise daha farklı kredi alımları vardır. Bununla birlikte tarım kredisi şartlarının neler olduğu bilgisi de önem taşımaktadır. Peki, tarım kredisi nasıl alınır?

 

Tarım Kredisi Şartları Nelerdir?

 

Tarım Kredisi Şartları - Çiftçilik Yapmak İsteyenlere Tarım Kredisi Rehberi

 

Bankalar üzerinden alınması söz konusu olan tarım kredisi için belirli şartlar mevcuttur. Tarım kredisi şartları arasında öncelikle tarımsal olarak bir faaliyette bulunuyor olunduğunun sabit olması gerekir. Bununla birlikte kredi yeterliliğe sahip olunması, kredi için gerekli teminatın gösterilebilmesi, ürün ve teminatların sigortalı hale getirilmesi alma şartları arasındadır.

Kişinin sahip olduğu kredi notuna göre yeterlilik ortaya çıkarılmaktadır. Banka geçmişiyle birlikte kredi ödemeleri ve kredi kartı hesapları incelenirken ödemelerde gecikme durumları yaşanması ise kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Böyle bir durumda tarım kredisi onayı alınamayacağı gibi bazı durumlarda çok daha düşük kredi tutarları da söz konusu olabilmektedir.

Teminat durumları ise kredi sonrasındaki ödemelerdeki güçlükle ortaya çıkmaktadır. Geri ödemelerin düzensiz olması halinde banka tarafından yapılan hukuki işlemlerle teminat gösterilen unsurlara el konulabilmektedir. Bu durumun olabilmesi içinde teminat gösterimi zorunludur. Bu nedenle, kredi başvurusu öncesi ziraat tarım kredisi şartları tam sağlamak oldukça önemlidir. Ayrıca ürün ve teminatların sigortalanması da tarım kredisi şartları arasında yer almaktadır. Bu sayede herhangi bir zarar durumunda bankanın olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmektedir.

 

Tarım Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

 

tarım kredisi başvurusu - Çiftçilik Yapmak İsteyenlere Tarım Kredisi Rehberi

Tarım eksenli kredilerde birçok farklı seçenek var olurken bankaların sundukları kredi olanaklarında da değişkenlikler bulunabilmektedir. Ayrıca tüm tarım kredi çeşitlerinin her bankada olduğu da söylenemez. Bankalara göre var olan tarım kredi çeşitleri farklılık göstermektedir. Alınacak kredilerin kullanımının amaçlar doğrultusunda olması gerekirken kredi tutarları limitleri de yapılacak işlemlere göre belirlenmektedir. Bundan dolayı herhangi bir şekilde farklı kullanımlarda harcanması kişiye olumsuz yansıyacaktır. Tarımsal üretim kredisi, besicilik kredisi, tarımsal yatırım kredisi, hayvan alım kredisi, sözleşmeli tarım kredisi gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunlarında kendi içlerinde ayrımları söz konusu olurken yapılacak işleme göre tercih edilecek kredilerde vade sayıları ve tarım kredisi faiz oranları da farklılık göstermektedir. Bankaların müşterilerine sunduğu bazı tarım kredi ürünlerini şöyle sıralayabiliriz:

 

Tarımsal Üretim Kredisi

 

Üreticilerin hasat ya da gübreleme zamanlarına göre ayarlanabilir olan tarımsal üretim kredisi vadesi maksimum 18 ay olabilirken sulama, ekim, dikim gibi işlemlerde kullanılacak nakit ihtiyacını karşılamaktadır. Üretimlerin gerçekleşmesi sonrasında ödemelere başlanılabilir. Kişiye özel olarak taksitler belirlenmektedir. Bankalara tarım kredisi başvurusu yaparak bu ürünü kullanabilirsiniz.

 

Besicilik Kredisi

 

Et üretimi amacıyla büyükbaş ya da küçükbaş hayvan yetiştirilen kişilere sağlanmaktadır. Başta yem olmak üzere ilaç, doğalgaz, su, elektrik gibi giderlerin karşılanmasında kullanılabileceği gibi vadesi 12 ay ile sınırlandırılmaktadır. Besi hayvanlarının yavrulaması durumlarına göre de vadelerin ayarlanması mümkün olmaktadır. Kazanç sonrasında ödemeler toplu olarak da yapılabilmektedir.

 

Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi

 

Süt alımı için kullanılan hayvanların yetiştirilmesi, büyütülmesi amacını taşıyan kredi türünde ödemeler ayda bir yapılabileceği gibi 3 ayda bir veya yıllık olarak da ödenebilmektedir. 18 ay maksimum ödeme ayı var olurken 6 aylık zaman dilimlerinde de ödemelerin yapılmasında bir sakınca yoktur. Bu üründen faydalanmak için tarım kredisi için gerekli evraklar temin ederek bankaya başvuru yapabilirsiniz.

 

Tarımsal Yatırım Kredisi

 

Tarım kredileri çeşitlerinden olmakla birlikte yatırım amacıyla istenen bu kredi türünde üreticinin yapacağı yeni hususlar belirleyici olmaktadır. Üretim kapasitesinin arttırılmasının yanı sıra, sulama, arazi alımı ya da yeni inşaatların başlatılması da bu yatırım kredisiyle mümkün olmaktadır. Büyük çaplı tesisler içinde en iyi şartların sağlanması söz konusu olmaktadır. Ancak 60 aya kadar vade imkânı veren bu yatırım kredisinde çek, senet, ipotek gibi teminatlar talep edilmektedir. Kefil arama durumları da ihtimal dahilindedir.

 

Hayvan Alım Kredisi

 

Üreticiler tarafından alınması gerekli olan büyükbaş ya da küçükbaş ücretlerinin ödenebilmesinde kullanılabilecek hayvan alım kredisi vadesi maksimum 60 ay olurken işlemlerde yatırım kredisi özellikleri kullanılmaktadır.

 

Seracılık Kredisi

 

Sera işleriyle uğraşan kişilerin yararlanabileceği seracılık kredisi gübre, tohum, fide alımlarıyla birlikte plastik ya da cam örtü yatırımlarında kullanılabilir. Tüm ihtiyaçların karşılanması mümkün olurken 12 ay vadeli şeklinde ödemesi yapılmaktadır.

 

Sera Yapım Kredisi

 

Çok daha büyük maliyetlerin ortaya çıkması halinde ise seracılık kredisi yeterli olmamaktadır. Mevcut alanlarda sera kurulması veya seraların büyütülmesi, yenilenmesi, bakımdan geçirilmesi için kullanılacak kredi türüdür. Kullanım durumları kişiye göre belirlenirken faiz durumları bankalar arasında değişkenlik göstermektedir. 60 aya kadar vadeli olacak şekilde planlanabilmektedir.

 

Traktör Kredisi

 

Sıfır veya ikinci el traktör alımlarında kullanılacak kredi türü olurken 36 ay vadeli olabilmektedir. Üreticiler aldıkları traktörün bilgileriyle yapacakları başvuru sonrasında kredi süreçleri başlatılmaktadır. Sözleşmeye göre son taksit durumuna kadar traktör kişiye devredilmemektedir. İkinci el traktörlerin bazı şartlara sahip olması da birçok banka tarafından istenmektedir. Özellikle belirli yaşın üstündeki traktörler için kredi kullanımı bulunmamaktadır. Ayrıca yeni alınan traktörlerde kredi tutarı %75 düzeyinde olurken traktör fiyatının dörtte birinin peşin olarak ödenmesi gerekir.

 

Sözleşmeli Tarım Kredisi

 

Üretimle ilgili olmasına karşın yalnızca üreticilere değil, üretim gerçekleştiren firmaya da imkanlar sağlayan bu kredi türünde çok cazip hususlar bulunmaktadır. Ekim, dikim, ilaçlama gibi işlemlerin dışında hasat ve pazarlama süreçlerinde de kredi tutarları kullanılabilmektedir. 12 ay vadeli olacak şekilde taksitlendirme yapılarak ödemeler gerçekleştirilir. Bunun haricinde ise tek seferde ödeme durumları da olabilmektedir. Bunun için ise belirli bir dönem verilmektedir. Peki, ülkemizde tarım kredisi kullandırımının çoğuına sahip ziraat bankası tarım kredisi şartları nedir? Şimdi bu konuya bir bakalım.

 

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

 

Ziraat Bankası Tarım Kredisi - Çiftçilik Yapmak İsteyenlere Tarım Kredisi Rehberi

 

Ziraat Bankası da tarım ile uğraşan veya uğraşmak isteyen çiftçilere düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır. Faizin belli bir kısmının Hazine Bakanlığı tarafından karşılandığı Ziraat Bankası tarım kredisi ile hem işletme giderinizi karşılayabilir hem de üretim yapmaya başlayabilirsiniz. Özel bankalarla aynı şartlarla kredi imkanı sağlayan Ziraat Bankası bazı kalemlerde kendine özel kredi imkanı vermektedir. Ziraat Bankası nın kredi ürünleri ise şöyledir:

 

 • Hayvansal Üretim Kredileri
 • Su Ürünleri Kredileri
 • Tarımsal Mekanizasyon Kredileri
 • Küçük Ekipman Kredileri
 • Modern Basınçlı Sulama Kredileri
 • İşletme Edindirme Kredileri
 • Arazi Alım Kredileri
 • Hasat ve Pazarlama Kredileri
 • Üretim Destek Kredileri
 • Taksitli Tarım Destek Kredisi
 • Nakliye Aracı Kredileri
 • TMO Makbuz Senedi Karşılığı Krediler
 • Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Karşılığı Kredi
 • Lisanslı Depoculuk Yatırımları
 • Sözleşmeli Üretim Kredileri
 • Genç Çiftçi Kredisi
 • İyi Tarım Uygulamaları Kredileri
 • Organik Tarım Kredileri
 • IPARD Programı Kapsamında Kullandırılacak Krediler

 

Yukarıda yer alan Ziraat Bankası tarım kredisi ile çiftçilik ile ilgili ihtiyaçlarınızı en uygun faiz oranları ve vade avantajı ile sağlayabilirsiniz. Ziraat Bankası ndan kullanacağınız tarım kredisi diğer bankalara göre oldukça avantajlıdır. Banka’nın tarım kredisi alanındaki farkı şöyledir:

 

Faiz Oranı: Sübvansiyonlu tarım kredileri ile piyasanın çok altında bir faiz oranı ile kredi alma imkanı.

Vade: Ziraat Bankası tarım kredisi ile vade esaslı olarak 12 ay veya 18 ay sonra tek seferde ödemeli kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca 84 aya kadar kredi kullanma imkanınız da bulunmaktadır.

Ürün Çeşitliliği: Banka’nın size sunduğu farklı tarım kredi ürünleri ile istediğiniz her alanda kredi imkanı bulabilirsiniz.

 

Peki, tarım kredisi alımlarında gerekli belgeler nelerdir? Bir sonraki sayfamızda bu konuya yer verilmiş olup, diğer sayfada bulabileceğiniz konular ise şöyledir:

 

 

 

Sayfalar: 1 2

Pages ( 1 of 2 ): 1 2Sonraki Sayfa »

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz