Çek Defteri Almak İçin Gerekli Evraklar

23 Ekim 2019 Çarşamba, 20:54
ek defteri başvurusu 642x320 - Çek Defteri Almak İçin Gerekli Evraklar

Çek Defteri Alma Şartları

Çek defteri esnaf ve tüccarlar için vadeli ürün alımı kolaylığı sağladığı için hayati bir öneme sahiptir. Bir esnaf çek defterini cebine koyarak, istediği ürününü istediği vadelerde satıcı tarafla anlaşarak satın alabilir, ürününü satabilir ve ödeme günü geldiğinde çekin tarihini geçirmeden ödemelerini yapabilir. Böylece esnaf için, satacağı ürünü tedarik etmek kolaylaşır.

 

 

Herkes Çek Defteri Alabilir Mi?

 

ek defteri nasıl alınır - Çek Defteri Almak İçin Gerekli Evraklar

 

Çek defteri nasıl alınır diye soranlar, sadece ticari faaliyetleri olanlar çek defteri alabilir. Bunun bazı şartları vardır. Vergi levhanızla bankaya başvurduğunuzda ve kayıtlı olduğunuz oda belgelerinizi bankaya gösterdiğinizde, banka size çek defteri tahsis edebilir. Bankalar sadece güvendikleri tacir ve esnaflara çek defteri verirler. Çünkü rakamı belirsiz olan orta ve büyük ölçekli alışverişlerinizde 3. Taraf olarak sorumluluk alırlar. Bu açıdan herkes çek defteri alamaz. Bu kıymetli evrakları alabilmek için bankanın güvendiği bir müşteri olmanız gerekir.

 

 

Yeni Şirkete Çek Karnesi Almak

 

ek alma şartları - Çek Defteri Almak İçin Gerekli Evraklar

 

Piyasada sörf bir çek defteri alabilmek için türlü türlü oyunlara başvuran dolandırıcılar vardır. Bu dolandırıcıların izlediği yok 5-6 ay düzenli olarak bankaya yüklü para yatırma ve çekme, akabinde kredi kartı alarak yüklü kullanma ve düzenli ödeme sonrasında çek talep etme şeklindedir. İlk 10 yapraklık çek defterini aldıktan sonra düzenli ödemesini yaparlar ve ikinci çek defterini beklerler. Bu defter ise 25 yapraklıktır. İşte kötü niyetli insanlar, bu 25 yaprakla birçok dürüst esnaf ve tüccarın canını yakabilirler.

Banka bu tür insanların düzenli ödeme yaptıklarını ve yüklü para yatırdıklarını gördüğünde, bir engel görmezse çek tahsis edebiliyor. Bankanın iyi niyetini suiistimal etmek isteyen insanlar yok değil. Bu açıdan karşılıksız çek verme riskine girmemek için bankalar günümüzde daha temkinli davranıyorlar.

 

 

Çek Defteri Nasıl Alınır?

 

 

Serbest olarak iş yaşamında aktif çalışanlar da çek defteri alabilirler. Bu kimseler daha önce çek defteri almışlarsa ve ödeme konusunda sorun çıkmamışsa daha kolay çek defteri alabilirler. Banka çek defteri için bazı incelemeler yapar ve bazı evraklar ister. Ekonomik açıdan bu kimselerin durumu incelenir.

 

 

Çek Defteri Almak İçin Gerekli Belgeler

 

ek karnesi almak için gerekli evraklar - Çek Defteri Almak İçin Gerekli Evraklar

 

Çek defteri için temin edilmesi gereken evraklar şunlardır:

 

  • Banka hesabı
  • TC Kimlik fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Sabıka kaydı
  • Vergi levhası
  • Bağlı olduğu odalardan istediği belgeler
  • Gelir belgesi

 

Ek olarak bankalar her bir çek yaprağı için 2030 TL teminat da ister. İlk kez çek alacaklar 10 sayfa alacakları için 20.300 TL teminat yatırmalıdır. Bu para sanal olarak bankada kalır. Çek yazdığınızda ve düzenli ödemenizi yaptığınızda bu para limit olarak düşmektedir. Bu tutar yasal karşılık tutarıdır. Banka, çekin karşılıksız çıkması durumunda alacaklıya yasal olarak ödeme yapmak zorundadur. Çeki yazıp vadesi geldiğinde ödemezseniz banka bu paradan ödeme yapar.

 

 

Çek Defterleri ve Türleri

 

ek karnesi alma şartları 1024x414 - Çek Defteri Almak İçin Gerekli Evraklar

 

Anonim şirketler ve LTD şirketleri için verilen çekler ticari çek defterleridir. Bir de ticari hamiline ( taşıyıcı) verilen çek defterleri vardır ki bu çek defterlerinde karşı tarafın adını yazmanıza gerek kalmadan “Hamiline” yazmanız yeterlidir. Çeki zamanı geldiğinde kim bozduracaksa gidip parayı tahsil edebilir. Tabi çeki yazan kişinin/kurumun o gün için banka hesabında yeterli karşılığı olmalıdır.

Gerçek tüzel kişilere verilen çeklerde ise karşı tarafın adı yazılmalıdır. Yine gerçek tüzel şahıs firması olup da hamiline çek verebilenler de vardır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz