CDS Primi Nedir?

25 Ağustos 2020 Salı, 21:28
CDS Puani Nedir 642x320 - CDS Primi Nedir?

CDS Puanı Nedir?

CDS nedir? En basit tanımıyla ülkeler açısından kredi risk grubu oranını gösteren bir tür finansal argümandır. Peki bu ne anlama geliyor? CDS, “Credit Default Swap” kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Kredi Temerrüt Takası anlamına gelen İngilizce bir ekonomi terimi aslında. Ama burada asıl anlatılmak istenen şey; bu temerrüt takasına konu olan şeyin ki; genelde “para veya hizmetin sigortalanma bedelinin geri ödenememe olasılığına karşı katlanılan sigortalanma oransal maliyeti.”

 

Çok daha basit bir anlatımla; yabancı bir ülkeden borç almak istiyorsunuz veya hazine bonosu, devlet tahvili vb. gibi finansal enstrümanları satmak istediğinizi varsayalım. İşte böyle bir durumda size borç vermek isteyen veya sıcak nakit para girdisi sağlayacak bu yabancı ülke, sizin öncelikle CDS prim oranınıza bakıyor; yani size vereceği paranın geri ödenmeme olasılığına karşı vereceği paranın sigortalanmasını ve bunun oransal olarak maliyetinin size çıkarılmasını ve üstünüze yükletilmesini istiyor. İşte tam olarak CDS priminin ne kadar önemli olduğunu gösteren olgu bu. Çünkü size para girişi yapmaya aday olan yabancı ülke buna göre karar alarak ya nakit girişi yapıyor, borç veriyor ya da çok riskli diyerek bu girişimden vazgeçiyor veya da çok yüksek maliyetli olarak bunu size sunmaya çalışıyor.

 

Ülkelerin CDS Puanları

 

Ülkelerin CDS puanlarının prim oranları hesaplanırken 5 yıllık süre üzerinden hesaplandığını, her 100 puan için ortalama %1 civarında ek maliyet getirdiğini söyleyelim. CDS puanı en düşük olan ülkenin kredibilitesinin de en yüksek olduğunu belirtmekte yarar var. Yani CDS puanınınız ne kadar düşükse; ekonominizde o kadar güçlü, dengeli, istikrarlı ve yatırım yapılmaya o kadar istekli ülkesiniz demektir.

 

İşte bazı ülkelerin CDS puanları:

 

Danimarka, Avusturya, İsveç, Hollanda, Norveç, Finlandiya gibi İskandinav Ülkeler= 9,75 – 13,16

Almanya= 11,80  

Fransa= 19,10  

İngiltere= 22,55  

ABD= 18,50  

Kanada= 33,00  

İsrail= 56,29                 

İspanya= 60,70  

Rusya= 89,85  

İtalya= 142,40  

Yunanistan= 155,00  

Bahreyn= 255,00                    

Güney Afrika= 298,12  

Mısır= 425,01  

Pakistan= 479,14  

Türkiye= 534,49  

Arjantin= 6692,60

 

 

 

 

Bugün Türkiye CDS nedir? diye soranlar buradan bilgi alabilirler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz