Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

20 Ekim 2019 Pazar, 11:34
Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği 642x320 - Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Ülkemizde yıl bazında en fazla para getirisi olan işlerden birisi büyükbaş hayvan yetiştiriciliğidir. Maliyetlerin yükselmesi ile son zamanlarda kar marjının düşmeye başladığı büyükbaş hayvan yetiştiriciliği işin günümüzün popüler meslekleri arasındadır. Ülkemiz bu alanda dünya genelinde ilk 10’un içinde yer almaktadır.

7 den 70 e herkesin yapabileceği bu meslekte uzmanlık oldukça önemlidir. Büyükbaş hayvancılık kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır. Bunlar; büyükbaş besi hayvancılığı, büyükbaş süt hayvancılığı ve büyükbaş damızlık hayvancılıktır.

 

 

Büyükbaş Besi Hayvancılığı Nedir?

 

Büyükbaş hayvancılık - Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

 

İnsan nüfusunun dünya genelinde artmasıyla birlikte et ihtiyacında da artış aynı paralellikte olmuştur. Ülkemizdeki et ihtiyacının yanı sıra dünya genelindeki ihtiyacında artmasıyla birlikte özellikle ülkemizde hayvancılık pazarına ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Devletimizin hayvancılığı desteklemeye yönelik hibeli krediler veya uzun vadeli krediler vererek insanları teşviklediği görülmekte. Teknolojinin gelmiş olduğu son noktayla birlikte daha önce büyükbaş hayvancılık yapmamış bir insan fiziki açıdan çok zorlanmadan bu işi yapabilmektedir.

 

 

Büyükbaş Süt Hayvancılığı

 

 

Ülkemizde maddi olarak yüksek getirisi olan bu hayvancılık aynı zamanda çok risklidir. Risk sebebi olarak sığırın özellikle süt ırkı olmasına özen gösterilmelidir. Süt verecek olan sığırın içinde bulunduğu ortamın temiz ve steril bir ortam olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde sığırın göğüslerinin mikrop kapmasıyla başlayan göğüs kaybı ile son bulan hastalıklar bu işi yapacak olan kişinin zarar etmesine sebep olacaktır.

Bir diğer risk sebebi ise, süt sağımı yapılacak hayvanlara verilen yemdir. Süt beklentisi içerisinde olduğumuz sığırlar için süt yemi tercihi edilmelidir. Sığıra süt yemi yerine besi yemi verilmesi halinde sığırın sütünde gözle görülür derecede bir düşün olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise, süt beklentisi içinde olduğumuz hayvanların ortamının özellikle kış döneminde sıcak tutulması gerekmektedir.

 

 

Büyükbaş Damızlık Hayvan Yetiştiriciliği

 

Büyükbaş Besi Hayvancılığı - Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

 

Genellikle al besle ve sat projesinin uygulandığı bu yetiştiricilikte aynı zamanda kendi hayvanından dilediği ırk hayvanı yetiştirip piyasaya sunmakta tercih edilmektedir. Diğer yetiştiriciliğe göre daha az risk bulunan damızlık hayvancılıkta en önemli püf nokta ise ırktır. Özellikle damızlık hayvancılıkta tercih edilen ırk simental ırkıdır.

Diğer sığır ırklarına göre çok fazla süt vermesi ve hızlı kilo alarak gelişimini çabuk tamamlaması sebebiyle tercihen ilk sırayı almaktadır. Süt bakımından holstein cinsi sığırlar tercih edilse de ülkemizde son dönemlerde simental ırkı sığırlara tercih kullanılmaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz