Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

25 Aralık 2019 Çarşamba, 09:00
Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım 642x320 - Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

Emekli maaşları, ödediğiniz prim miktarına, çalıştığınız süreye ya da sigorta türüne göre değişiklik gösterir. Her yıl emekli maaşları için enflasyona bağlı olarak belirli oranda zam yapılır. Çalışma hayatında yer alan herkes Emekli maaşı ne kadar alınır? sorusunun cevabını merak eder. Pekala; bugün ne kadar emekli maaşı alırım?

 

 

SSK’dan Ne Kadar Emekli Maaşı Ne Kadar Alırım?

 

 

Bugün emekli olan biri için SSK 2008 öncesi emeli maaşı 2000 lira olacaktır. Bu miktar en düşük olarak hesaplanan emekli maaşıdır. SSK 2008 sonrası için ise emekli maaşı en düşük 1.181 liradır. SSK 2008 olan biri bugün emekli olsa en düşük maaşı 1.181 lira olur.

 

Emekli maaşları için son yapılan zamdan sonra Tarım Bağ- kur aylığı 1.332 lira olmuştur. Esnaf bağ- Kur aylığı ise 1.688 lira olmuştur. Memur emeklileri için ise en düşük maaş miktarı 2.522 lira olmuştur. Peki, emekli olunca ilk maaş ne kadar alırım?

 

Emekli Maaşları Nasıl Hesaplanır?

 

 

emekli olunca ilk maaş ne kadar alırım - Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

 

 

Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes emeklilik hayali kurar. Emeklilik hayalinde en merak edilen konulardan birisi emekli maaşı ne kadar alınır? Konusudur. Emekli olanlar için maaş hesaplamada birkaç unsur göz önünde bulundurulur. Emekli maaşında sigorta giriş tarihi baz alınarak hesaplamalar yapılır. Bugün emekli olacak pek çok kişi için sigorta giriş tarihi 2000 yılından önce gerçekleşmiştir.

 

  • 2000 yılı öncesindeki çalışmalarda gösterge sistemi yer almaktadır. Bu dönemde prim gününüz toplam çalışma süreniz içinde ne kadar fazla olursa alınacak maaş o kadar fazla olur.
  • 2000- 2008 dönemi kısmi aylığın hesaplanmasında ise TÜFE gelişme hızına bakılmaktadır. Prim günü ve ortalama kazanç esas alınarak emeklilik için maaş hesaplaması yapılır.
  • 2008 sonrasında kısmi aylık hesabı için ise üç döneme ait hesaplar birleştirilir.

 

Emekli sandığı ya da Bağkur gibi kurumlar emekli maaşlarını ayrı şekilde hesaplar. Bu kurumlar için emekli maaşı ne kadar alınır? Sorusunun cevabı değişiklik gösterir. Fakat genel anlamda emekli maaşında prim oldukça etkilidir. Gün sayısı yanında primler de emekli maaş miktarlarına etki eder. Emekli maaşları için en alt sınırdan hesaplama yapılır.

 

Ayrıca emeklilik hesaplama için burada yer alan excel tablosunu inceleyebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz