Bu Dönemde Ev Almak Mantıklı Mı?

26 Ağustos 2019 Pazartesi, 10:34
Ev almak mantıklı mı 642x320 - Bu Dönemde Ev Almak Mantıklı Mı?

Ev Almak İçin En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?

Ev veya arsa alma hedefi olanlar, tasarruf konusunda uzmanlaşmaya varacak noktalara gelmektedir. Hayatınızda önemli bir yer edinen tasarruflar sayesinde gereksiz masraflardan kaçınarak büyük ölçüde birikimler elde edebilirsiniz. Bu birikimler sayesinde ise istediğiniz evi almaya çalışabilirsiniz. Büyük bir kısmını oluşturan birikimleriniz yetmediği takdirde bankalardan konut kredisi gibi kredileri de araştırabilirsiniz. Nakit ve kredi ile alabileceğiniz evi ya da arsayı tespit ettiniz, fakat “Daha ucuza alınabilir mi? Doğru zamanda mı alıyorum?” şeklinde sorular aklınızdan geçebilir. Özellikle ekonominin durgun olduğu zamanlarda ise bu dönemde ev almak mantıklı mı ve ev almak için en uygun zaman hangisi soruları ilk akla gelen sorular arasında yer almaktadır.

 

Gerekli araştırmaları yapmadan doğru zaman olarak belirlediğiniz konut alımı işlemi aslında yanlış bir karar olabilir. Birkaç ay sonra almış olduğunuz konut fiyatı daha da düşebilir. Bu tür alımlarda hızlı davranarak yanılgıya düşmektense doğru zamanda doğru şekilde harekete geçmek daha karlı olacaktır. Peki, ev almak

için doğru zaman nasıl tespit edilir ve ev ne zaman alınır?

 

Ev Almak İçin Doğru Zaman Mı?

 

ev almak için doğru zaman mı - Bu Dönemde Ev Almak Mantıklı Mı?

 

Bir ev, işyeri veya tarla almayı düşünüyorsanız, bazı araştırmalarla emlak almanın doğru zaman olup olmadığını kolayca tespit edebilirsiniz. İşte ev almak mantıklı mı sorusuna cevap alabileceğiniz 2 önemli kriter.

 

 

Emlak Sezonu

 

İlk defa ev alacakların ve konuya hakim olmayanların aklından geçen sorulardan bir tanesi de evin sezonumu olur? Genellikle her bölgenin gelişmişliği bakımından kendine özel sezonları bulunabilmektedir. Bu sezonlar emlakçılar ya da uzmanlar vasıtası ile takip ederek bilgi sahibi olunabilmektedir ve karlı alışverişler yapılabilmektedir. Ev almak için ne yapmalıyım diye soran yatırımcılar öncelikle satın alacağı yöredeki emlak sezonunu incelemelidirler.

İnternetten de araştırma yaparak detaylı bilgilere hızlıca ulaşılabilir. Fiyatların daha uygun olduğu aylar arasında ilkbahar ve yaz ayları gelmektedir. Okulların tatil olması, yazlık evlerin gözde olması ve havalarında normalleşme etkisi ile birçok emlakçı istatistiğine göre emlak sezonu başlıyor demektir. Bir dezavantajı ise ihtiyaç sahibi herkesin bu mevsimleri tercih etmesi olmaktadır. Bu noktada bir ipucu ise araştırma yaparken herkesin ev almayı düşünmediği zamanlarda çalışmalara başlamaktır.

 

 

Konut Kredisi Desteği

 

Ev ya da diğer emlak çeşitlerinden almanın diğer uygun zamanı ise bankalar tarafından konut kredilerinin oldukça düşük olduğu zaman dilimidir. Ev almak mantıklı mı soranlar kredi faizlerindeki gelişmeleri de yakından takip etmelidirler. Yıl içerisinde bankaların düzenlemiş olduğu konut kredileri kampanyaları ile kredi kullananlar ev alırken

ve kredi çekerken de kazanç sağlayabilmektedirler. Bu tür şartların sağlandığı zamanları iyi takip ederek değerlendirmeye almalarını uzmanlar şiddetle tavsiye etmektedir.

Tasarrufu aktif şekilde sağlamak için krediyi çekeceğiniz bankayla kalmayıp diğer bankaların kampanyalarını da takip ederek, sizlere en uygun fırsatı sunan bankaları tercih edebilir ve faizden de tasarruf edebilirsiniz. Bankalar arası rekabet ile ufak yüzdeler gözünüze çarpsa da yaklaşık bir maaş bile olsa kazanç sağlayabilir ve daha fazlasını elde edebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En Yüksek Vadeli Döviz Mevduat Faiz Oranları Yurtiçindeki…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz