BTC – Bitcoin Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

18 Nisan 2021 Pazar, 15:11
BTC Bitcoin Kripto Para Hakkinda Merak Edilenler 642x320 - BTC - Bitcoin Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

Bitcoin Kripto Para

2009 yılından bu yana aktif olarak kullanılan Bitcoin dijital para türlerinden biri olup Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılmıştır. BTC kısaltması ile işlem gören kripto para üçüncül müdahalelere karşı koruma altına alınmıştır. İlk başarılı kripto para olması sebebiyle Bitcoin “1. Nesil blockchain” olarak ifade edilir. Kullanıcısına hızlı ve ucuz para transferi yapma olanağı sunan bu sanal para açık kodlu bir yazılımdır, anonim ve şifreli kodlar ile ifade edilir. İşlemlerde Peer to peer (P2P) yani eşler arası teknolojisi kullanılmakta olup bu sayede bütün finansal işlemler eşitler arasında güvenli bir ortamda kayıt altına alınır.

 

 

Bitcoin Güvenli Midir?

 

 

Güvenilir ve iz sürülemez olması, çökme ve enflasyon riskinin bulunmaması, basit yapısı bitcoinin en temel avantajları arasında yer alır. Geleneksel para transferleri ile kıyaslandığında daha güvenli olan bu dijital para sıfır noktasından başlayıp binlerce dolar değerine yükselmiştir. Yaşanan yükselişle birlikte bitcoinin ardından altcoin adı verilen çok dayıda kripto para ortaya çıkmıştır. Bunlarla yapılan tüm işlemlerin ya da hesap bakiyesinin bankalarla, üçüncü kişilerle, devletle paylaşılmaması süreci daha da güvenli hale getirilir.

 

 

Bitcoin Sistemi Nasıl Çalışır?

 

 

BTC Bitcoin nasil alinir - BTC - Bitcoin Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

 

 

En çok işlem gören kripto para olan bitcoin sisteminin çalışması blockchain teknolojisine dayanır. Bu teknolojide her biri değerli verileri içeren bloklar mevcuttur ve bunlar bir merkezi otorite tarafından yönetilmez. Blokların güvenliği kriptografik şekilde sağlanmış olup merkezcil olmayan yapıya sahiptir. Blokchain teknolojisinde bağlantılı listeler ( Linked Lists) ve İşaretçiler (Pointed) olmak üzere iki veri yapısı kullanılır. Bunları içeren her bir blok bir sonraki bloğa işaretçi ile bağlıdır ve bu şekilde zincir bloklar oluşturulmuştur. Her işaretçinin içerisinde kendisinden sona gelen bloğun adresi bulunur. Madencilik sisteminin temelini oluşturan bu sistemde yapılan her bir transfer veri olarak kabul edilir.

 

 

Bitcoin Nasıl Alınır Satılır?

 

 

Bitcoin satın almak için bitcoin madenciliği ve kripto para platformları üzerinden alım satım yapma şeklinde iki seçenek vardır. Madencilik işlemi kriptografik şifrelerin çözülmesi sonucunda ödül olarak bitcoin kazanma esasına dayanır. Bunun için yüksek donanımlı bilgisayarlara ve matematiksel yeteneğe ihtiyaç duyulur. Platform üzerinden alım satım yapmak için ise günlük işlem hacmi yüksek olan bir site tercih edilmelidir. Buradan hesap oluşturulup para transferi yapılarak bitcoin işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz