Brütten Nete Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama

20 Aralık 2019 Cuma, 09:00
Kıdem Ve İhbar Tazminatı Hesaplama 642x320 - Brütten Nete Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Hesaplama

Çalışma hayatında bulunan herkes Kıdem ve ihbar tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Sorusu ile en az bir defa karşılaşır. Genelde kıdem ve ihbar tazminatı birbirine karıştırılır. Ve bu tazminatların hesaplaması kafa karıştırır. Peki, kıdem ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanmaktadır? İşte bu makalemizde sizlere tazminat hesaplamanın inceliklerini göstereceğiz.

 

 

Kıdem Ve İhbar Tazminatı Nedir?

 

 

Kıdem tazminatı, işçinin farklı sebepler ile ayrıldığı iş yerinden iş kanunu gereği ile verilen tazminattır. Kıdem tazminatı işveren tarafından verilir. Kıdem tazminatı hesabında işçinin iş yerinden kendi isteği ile ayrılmammış olması gerekir. Kıdem tazminatı almak için işçinin 365 gün süre ile iş yerinde çalışıyor olması gerekir. Aynı işveren altında birden fazla yerde çalışan işçinin çalışmaları birleştirilir. Kıdem tazminatı bordrosu süreçte işveren ve işçi tarafından imzalanır.

 

İhbar tazminatı ile ilgili konularda da Kıdem ve ihbar tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Şeklinde sorular ile karşılaşılır. İhbar tazminatı işçiye çalışma süresi üzerinden verilir. İhbar tazminatı işçinin iş kanunundan doğan doğal bir hakkıdır. İşçinin ihbar tazminatı alması için işi kendisinin bırakmaması gerekir. Kıdem tazminatı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

 

 

Kıdem ve İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

 

 

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama formülü excel - Brütten Nete Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama

 

Kıdem tazminatı hesaplanırken işçinin son ay aldığı giydirilmiş brüt maaş esas alınır. Giydirilmiş brüt ücrette, çıplak ücret, sürekli yapılan ödenekler, toplu iş sözleşmeleri, yemek ve yolluk gibi yardımlar bulunur. Tam yıldan arta kalan gün ya da ay için ise kıdem tazminatı yıllık ücret olarak hesaplanır.

 

İhbar tazminatı hesaplama için hizmet süresi esas alınır. İhbar tazminatının hesaplanmasında 6 aydan az çalışanlar, 6 ay ile 1,5 yıl çalışanlar ve 3 yıldan fazla çalışanlar için tazminatlar belirlenir. Bu süreler göz önünde bulundurularak tazminat hesaplama işlemi yapılır.

 

 

1 yıl boyunca 3.000 tl brüt maaş ile çalışan bir kişinin kıdem ve ihbar tazminat hesaplaması aşağıdaki gibidir:

 

Gün Sayısı 365  Gün
Kıdem Tazminatı Tutarı 3.000,00 TL
Damga Vergisi 22,77 TL
Net Ödenecek Kıdem Tazminat Tutarı 2.977,23 TL
İhbar Günü 28
İhbar Tazminatı 2.800,00 TL
Gelir Vergisi Kesintisi 420 TL
Damga Vergisi Kesintisi 21,25 TL
Net İhbar Tazminatı Tutarı 2.358,75 TL
Toplam 5.335,98 TL

 

Ayrıca buradaki hesaplama ile manuel hesaplama yapabilirsiniz.

 

Net şekilde Kıdem ve ihbar tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabını almak isteyenler için hesaplama araçları bulunur. kıdem ve ihbar tazminatında işe başlama tarihi, işten ayrılma tarihi, aylık brüt maaş, kümülatif vergi matrahı ile beraber hesaplama otomatik olarak yapılır. İşe giriş tarihi ile işten çıkış tarihleri genel olarak tazminat tutarını etkileyen en önemli maddedir.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz