Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

27 Mayıs 2019 Pazartesi, 22:19
borsaya yeni başlayanlara tavsiyeler 642x320 - Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Borsaya Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler

Yatırım araçları içinde yer alan hisse senedi alma işlemi belli bir bilgi birikimi ve araştırma gerektiren bir iştir. Öncelikle piyasayı iyi bilmeli ve iyi bir araştırma yapmalısınız. Önemli olan diğer bir konu da alacağınız hisse senedini belli bir süre takip etmeniz gerektiğidir. Hissede olan yükseliş ve düşüşler ile ilgili takipte kalmanız gerekir. Takip etmeden alacağınız hisse senedi şans oyunu gibidir. Hisse senedi takibi internet üzerinden yapılır. Borsa açılış saatiyle beraber internet üzerinden bazı sitelere giriş yaparak borsayı takip edebilirsiniz. Bu makalemizde sizlere borsa ile ilgili bilgiler sunacak, borsaya yeni başlayanlara tavsiyeler ile hisse senedi piyasası hakkında teknik bilgiler vereceğiz. 

 

Hisse Senedi Ne Demek?

 

borsaya yeni başlayanlar için borsa pdf - Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

 

Hisse Senedi iyi bir yatırım aracıdır. Borsada işlem gören bir şirketin ana parasına eş değerdir. Hisse senedi alırsanız şirkete ortak olmuş ve bazı sorumlulukları almış olursunuz. Şirketler hissesi alındığı zaman ortak olunduğunu belgelemek için hisse senedi verirler.

 

Hisse Senedi Özellikleri Nelerdir?

 

Bir şirketin borsada işlem görebilmesi için borsaya kote edilmesi gerekir. Kote etmek demek borsaya kayıt olmak ve işlem için izin almak demektir. Borsaya kaydı olmayan şirketler ticari işlem yapamazlar. Borsa hafta içi sabah 10 gibi açılır ve akşam 6 gibi kapanır. Hafta sonları hisse senedi alıp satamazsınız. Hisse senetlerinin bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartlar Türk Ticaret Kanunu’nun 413. maddesi ile belirlenmiştir. Şirketin sermaye miktarı, şirket yetkililerin imzası, şirket hisselerinin nominal değeri, şirket hisselerinin tescil tarihi, hisse senedinin türü gibi bilgiler yer almalıdır.

 

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır?

 

Öncelikle hisse alıp satmak için aracı bir kurum bulmanız gerekir. Piyasada birçok aracı kurum olduğu kadar bankalarda aracı kurum olarak görevalır. Eğer bankayı aracı kurum olarak kullanacaksınız çalıştığınız bankaya borsa hesabı açtırmanız gerekir. Borsa hesabı açıldıktan sonra hisse senedi alıp satabilirsiniz. Yalnız hisse almadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekir. Her hisse senedi alınmaz. Ani olarak yükselen ve düşen hisselerden uzak durmak gerekir. Hisse senedi alınacak şirket iyi analiz edilmeli ve grafikleri iyi incelenmelidir. Borsaya yeni başlayanlar özellikle grafik okuma kısmına önem vermelidirler.

 

Piyasaya olumlu haber düşmesi ile beraber hisse senedi değer kazanırken olumsuz bir haber de hisse senedi değer kaybeder. Devletin kendi kurumlarının şirketleri varken özel şirketlere ait hisse senetleri de vardır. Anonim şirketler, komandit şirketler, özel kanuna dayalı kurulan şirketler borsada işlem görebilir. Aracı kurum olarak bankaları seçecekseniz internet bankacılığı sistemini kullanarak emir verebilir ve hisse alıp satabilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için borsa pdf dosyaları indirerek borsanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

 

Para Kaybetmeden Borsa Oynamak Zor Mudur?

 

borsa kazanma stratejisi - Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

 

Birikimleri ile yatırım yapmak isteyen pek çok küçük yatırımcı adayı borsa seçeneğini düşünmektedir. Bu yatırımcı adayları para kaybetme konusunda ciddi endişeler taşımaktadır. Para kaybetmeden borsada yatırımlar yapmanın yollarını arayan bu küçük yatırımcılar için bir dizi tavsiyelerde bulunup, borsada para kaybetmenin aslında zor olduğunu ancak bir o kadar da kolay olabileceğini açıklayalım:

 

Teknik Analiz Şart

 

Borsaya yeni adım atmış yatırımcıların büyük çoğunluğu teknik analize sıcak bakmamaktadır. Karmaşık gibi görünen bu sistem sanılanın aksine çokta zor değildir. Matematiksel bir dizi hesaplamaların neticesinde çizilmiş onlarca hatta yüzlerce grafikten oluşan teknik analiz verilerinin hepsinin bilinmesine gerek yoktur. Bu sistem, bu alanda uzmanlaşan insanların bile tam olarak hakim olamadığı bir sistemdir.

 

En çok kullanılan yirmi indikatörün ne anlama geldiğinin bilinmesi başlangıç için yeterlidir. Teknik analiz grafiklerinin zaman geçtikçe, yatırımcılara oyun gibi geldiği ve bağımlılık yaptığı bilinmektedir. Borsa oynamak teknik analiz hakkında fikir sahibi olan insanlar için oldukça kolaydır. Bu nedenle, borsada kazanma stratejileri arasında teknik analiz öğrenme en başta yer almaktadır.

 

Gündem Muhakkak Takip Edilmelidir

 

Ülkemiz sıcak para ekonomisi odaklı politikalar izlemektedir. Bu durum da ülke ekonomimizin dışarıdan gelen yatırımlar konusunda oldukça hassas olmasına ve bu yatırımlara devamlı olarak ihtiyaç duymasına sebep olmaktadır. Ülke ekonomimizin dışa bağımlılığının yansıması olarak borsa da dış etkilerden fazlaca etkilenmektedir. Bu bağlamda dış haberler ve ülkenin siyasi gündemi takip edilerek yatırım yapmak gerekir. Gündemi takip eden bir yatırımcı adayı için borsada para kaybetmeden yatırımlar yapmak zor değildir. Borsa kazanma yolları içinde ekonomi gündemini takip etmek oldukça önemlidir.

 

Sektörler Yakından İncelenmeli

 

Bir yatırımcı adayı, yatırım yapmayı düşündüğü sektörler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İşin teknik detaylarını bilmese dahi o sektörün durumu hakkında muhakkak bilgi sahibi olması gerekir. Her dönem aynı sektörler kazanç getirmemektedir. Örneğin uzun yılardır kar getiren inşaat firmalarının hisseleri son dönemdeki ekonomik zorlukların neticesinde düşüş göstermektedir. Borsada para nasıl kazanılır sorusunu soranlar bu hususa dikkat etmelilerdir.

 

Bu nedenle yatırım yapılacak sektördeki her haberi ve her dedikodu takip edilmelidir. Doğrulanmamış haberlere göre hareket etmek yanlış olsa da önlem almak için erken davranmak avantaj sağlayacaktır. Para kaybetmeden yatırım yapmak isteyen kullanıcılar için şu sıralar minimum riski taşıyan sektörler ihracat odaklı sektörlerdir. Sektörün içinden haberleri takip eden yatırımcı adayları da daha az riskler alarak yatırımlar yapabilmektedirler.

 

Borsada Kazancı Artırma Yolları

 

Borsada para nasıl kazanılır - Borsaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

 

Birikimlere sahip herkes yatırım yaparak birikimlerinin artması için alternatif yol arar. Birikimlerinizden az risk ile yüksek rakamlarda geri dönüşler almak istiyorsanız en iyi seçenek borsa. Borsa’da yer alan yatırımcılar doğru hamleler ile herhangi bir yatırım aracından çok daha fazla para kazanabilir. Borsa sanıldığı gibi yüksek riske sahip bir yatırım seçeneği değil. Borsayı bu hale getiren tamamen yatırımcıların yaptığı hatalar, aldıkları riskler. Borsa’da yatırımları kaybetmek yatırımcının elinde olduğu gibi birikimlerini çok daha fazla arttırmakta tamamen yatırımcının elindedir. Borsa içinde aktif şekilde yer alıp büyük kazanmak için öncelikle size uygun bir kurum ile çalışmanız gerekiyor. Borsaya yeni başlamak işinde doğru aracı kurum seçimi de yer almalıdır.

 

Aracı Kurumun Önemi

 

Herhangi bir borsa yatırımcısı bir aracı kurum kullanmadan şirket hissesi alıp satamaz. Bu çok uzun uğraş ister ve zaman kaybettirdiği gibi birçok prosedüre neden olur. Bu nedenle mutlaka aracı bir kurum ile çalışmak gerekiyor. Ancak bu şekilde borsada kazanç elde edebilirsiniz Bankalar dahil olmak üzere bu hizmeti veren birçok şirket var. Borsacıya burada düşen görev aracı kurumun beklentilerinin karşılayıp karşılamadığınız incelemek. Ayrıca bankaların borsa komisyon oranları ile diğer aracı kurumların komisyon oranları farklılık gösterebilir. Aracılık yapan şirketlerin ayırt edici temel özelliklerinden biri yatırımcılardan kesilen komisyonlar. Özellikle aktif olarak borsada işlem yapanların en uygun komisyon oranlarına sahip firmaya yönelmesi gerekiyor. Borsada büyük kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken diğer bir hususta işlem yapacakları şirketin hızlı alım satım yapabiliyor olması.

 

Şirketlerin İncelenmesi

 

Borsa’da büyük para kazanmak, birikimi büyütme için en önemli konulardan biri şirketlerin en az birkaç sene öncesinden günümüze kadar performanslarının incelenmesi. Performans düşüşü yaşayan şirketlerin çıkış dönemleri, ortaklıkları, halka pay dağıtması vb. şeylerin mutlaka dönemleri incelenmeli buna göre pozisyon alınmalı. Bu konuda ne kadar ayrıntılı çalışma yapılırsa borsada geliriniz o kadar büyük olur. Borsa nedir nasıl işler konusuna sektör incelemesi ile başlamak oldukça önemli bir husustur.

 

Hisse Alım Satım Stratejisi

 

Herkes yatırımcı borsada büyük kazanmak için alım satım konusunda kendine ait, beklentilerine ait bir stratejiye sahip olmalı. Büyük kazanmak için çok fazla hisse almak iyi bir strateji değildir. Hisse sayısı ne kadar çok olursa takibi de o kadar zor olur. Belirli sayıdaki hisse üzerine yoğunlaşarak alım satım yapılması daha doğru stratejidir. Kazancı büyütmenize yardımcı olur.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz