Borsadaki Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar (PU-NU)

29 Nisan 2020 Çarşamba, 09:00
Pozitif ve Negatif Uyumsuzluk Formülü 642x320 - Borsadaki Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar (PU-NU)

Borsada PU – NU Ne Demek?

Yatırımını borsa da değerlendiren yatırımcılar için PU yani pozitif uyumsuzluk , NU yani negatif uyumsuzluk çok önemlidir. Bu iki değere göre yatırımcılar yeni yatırımlar yapabilir veya yatırımlarını değiştirerek pozisyonlarını korumaya alabilirler. Borsada teknik analiz yapan kişilerin çok sık kullandığı bir terim olan PU ve NU kavramı bir teknik analiz formasyonu olup, yatırımcının fiyat öngörüsünün şekillenmesini sağlar. Böylece borsada yer alan pozitif uyumsuzluk olan hisseler ile hisse senedinden para kazanabilir, negatif uyumsuzluk olan hisseler ile de zararı önceden görebilirsiniz.

 

Peki PU ve NU ne anlama gelmektedir?

 

 

Teknik Analizdeki Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar

 

 

Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar - Borsadaki Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar (PU-NU)

 

Borsaya yeni başlayan kişilerin en çok merak ettiği borsada PU ne demek ?

 

Pozitif uyumsuzluk ; bir hisse senedinin fiyatı dip yaparken göstergelerin yukarıya yükselmesi durumudur. Bu durum hisse senedinin düşüş eğrisini tamamladığını ve bir süre sonra yeniden yükseleceğine işaret olarak kabul edilmektedir. Borsa yatırımcıları PU oluştuğunda yeni alımlar yaparak yeni yatırımlar yaparlar. pozitif uyumsuzluk nedir konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi tam tersi formasyon olan negatfi uyumsuzluk kavramının detaylarını açıklayalım.

 

 

 

Negatif uyumsuzluk ; bir hisse senedinin fiyatı tepe noktasına ulaşırken teknik gösterge tepe noktasının aşağıda oluşması durumudur. Bu durum hisse senedinin fiyatının yükselişinin tamamladığını ve düşüşe geçeceğini göstermektedir. Bu durumda yatırımcılar ellerindeki hisse senetlerini satarak kazançlarını korumak için farklı bir pozisyona geçerler.

 

Böylece; pozitif ve negatif uyumsuzluk nedir ? konusuna da açıklık getirmiş olduk.

 

 

Trend değişimlerini tespit edebilmek için kullanabileceğimiz negatif ve pozitif uyumsuzluklar teknik göstergeler ile kullanılabilir. Genel olarak RSI ve MACD teknik göstergeleri ile kullanılan Nu ve Pu analizinde; hisse fiyatı dipe giderken teknik göstergeler dip seviyelere inmiyorsa hisse pozitif uyumsuzluk , tam tersi fiyatlar tepe-zirve noktalara ulaşırken teknik göstergeler önceki tepeyi geçemiyor ve sürekli düşüyorsa hisse negatif uyumsuzluk söz konusudur.

 

 

 

Hissede PU – NU Nasıl Tespit Edilir?

 

 

Borsa yatırımcıları için çok önemli olan PU ve NU teknik grafiklerin analizleri ile tespit edilir. Grafiklerde PU grafikleri incelendiğinde dip yapan fiyat eğrisi doğrusal bir şekilde ortaya çıkar ve mavi trend çizgisini kırıp yeni dip fiyat onayı sonrasında kırıldığı nokta ortaya çıkar. NU grafikleri incelendiğinde ise tepe fiyat noktasının kırıldığı doğrusal yükseliş, yeni tepe fiyat noktasının kırıldığı nokta onayı olarak ortaya çıkar. Grafiklerde doğrusal çizginin kırıldığı nokta aşağıda ise Pu yukarıda ise Nu durumu ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

Pozitif ve Negatif Uyumsuzluk Formülü

 

 

Hissede PU NU Nasıl Tespit Edilir - Borsadaki Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar (PU-NU)

 

 

Borsa analizinde kullanılan birçok borsa analiz programında hisse tarama özelliği mevcuttur. Bu bölümde sizlere en çok kullanılan borsa analiz programları vasıtası ile pozitif – negatif uyumsuzluk formülü paylaşacağız.

 

 

Pozitif Uyumsuzluk Formülü : Matriks programını kullanarak hisse tarama özelliği ile pozitif uyumsuzluk bulmanın formülüne buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

 

 

Negatif Uyumsuzluk Formülü : Ülkemizde en çok tercih edilen Matriks programını kullanarak negatif uyumsuzluk hisselerini burada yer alan linkten yararlanabilirsiniz.

 

 

PU – NU Nasıl Oluşur?

 

 

Bir hisse senedinin PU ile NU grafiklerine sahip olabilmesi için birçok etken vardır. Öncelikle hisse senedinin beklenilen oranda satılamamış olması NU oluşmasına nedendir. Aksi durum olarak hisse senedinin beklenilenden daha fazla rağbet görmesi PU durumunu ortaya çıkarır.

 

PUNU oluşmasının bir diğer sebebi de uyumsuzlukların zamana yayılmasının kısa sürmesidir. Yükseliş trendi kısa sürdüğü takdirde tepe noktası kısa süre de görülecek ev düşüş başlanacaktır. Aynı şekilde PU oluşmasının temel sebeplerinden biri de düşüşün çok kısa sürmesi ve dip fiyatı gördükten çok kısa bir süre sonra yükselişe başlamasıdır. Hisse senedi fiyatlarında Pu ve NU yatırımcılar için bir işaret niteliğindedir.

 

 

Pozitif ve Negatif Uyumsuzluk Nasıl Okunur?

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz