Borsadaki Petrol Hisseleri

28 Aralık 2020 Pazartesi, 20:14
Borsadaki Petrol Hisseleri 642x320 - Borsadaki Petrol Hisseleri

Petrol Hisseleri

Petrol hisseleri, petrol sektöründe faaliyet gösteren şirketlere ait hisse senetleridir. Uluslararası alanda işlem gören petrol hisseleri, yüksek işlem hacmine sahip rağbet gören hisselerdir. Petrol hisselerine yatırım için de diğer hisselere göre değerleme yapılan PD/DD oranına göre işlem yapılır. Bu oran hisse senedinin piyasa değerinin öz sermaye değerine bölünmesi ile elde edilen değerdir.

PD/DD oranı düşük olan petrol şirketleri avantajlı olup hisselerinin hızlı bir yükselişe geçeceği düşünülebilir. 2020 yılı itibarı ile tüm dünyayı etkileyen Covid19 virüs salgını petrol fiyatlarındaki düşüş ile birlikte petrol hisseleri anlamında da bir gerilemeye neden olmuştur. Rusya ile Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ülkelerinin anlaşamaması da petrol hisselerinde düşüşe neden olmuştur. Virüs ve anlaşmazlık durumu borsada petrol hisselerinde hızlı bir satış dalgası oluşturmuştur. Bu olumsuz durumun ne zaman sona ereceği ise ülkeler arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Borsa petrol hisseleri nasıl alınır? petroi hisse senedi almak için ya BİST te yer alan petrol ile üretim yapan şirketlere yatırım yapabilirsiniz ya da borsa yatırım fonları ile Türk şirketlere yatırım yapabilirsiniz. İsterseniz yurtdışı aracı kurumlarla anlaşarak yurtdışından da petrol hisse senedi alabilirsiniz.

 

 

Petrol Hisseleri Borsada Nasıl işlem Görüyor?

 

 

BIST Petrol Hisseleri - Borsadaki Petrol Hisseleri

 

 

BİST Petrol hisseleri , vadeli piyasalarda ve Forex piyasasında Futures adı verilen vadeli işlem sözleşmeleri, cfd’ler, opsiyonlar,varantlar gibi finansal varlık modelleri üzerinden işlem görür. Petrol dayanıklı tüketim malı olduğundan Futures sözleşmesi belli miktarda malı belli bir tarihte belli bir fiyat ile alım satım yapma imkanı sunar. Ayrıca fark kontratları olan cfd’ler ile fiilen sahip olmadan yalnızca fiyat beklentilerin alınıp satılmasını sağlayan kaldıraçlı işlem imkanı da sağlar. Petrol hissesi alım satımı için borsa hareketlerinin ve petrol şirketlerinin iyi takip edilmesi gerekir. Yabancı petrol hisseleri almak için ise yurtdışı işlemlerde uzman aracı kurumlarla çalışmalısınız.

Borsa İstanbul tarafında ise daha petrol ile ilişkili olan petrol hisseleri ise TUPRS, TRCAS, ATPET, AYGAZ ve PETKM olarak sayılabilir. Fakat buradaki linkte yer alan hisse senetleri de petrol ile ilişkili hisselerdir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz