Borsadaki Havayolu Hisseleri

14 Haziran 2020 Pazar, 09:11
Borsadaki Havayolu Hisseleri 642x320 - Borsadaki Havayolu Hisseleri

Havayolu Hisseleri

Havayolu hisseleri havayolu şirketlerine ait olan ve borsada işlem gören hisselerdir. THY ve Pegasus havayolu şirketleri hisseleri borsada en çok işlem gören havayolu hisseleridir. İşlem gücü yüksek olan hisseler 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid19 virüs salgını büyük bir daralma yaşamıştır. Ülke içerisinde ve global ölçekte uçuşların yasaklanması havayolu hisselerini olumsuz yönlü etkilemiştir. Ancak virüsün kontrol altına alınması ile Haziran ayı itibarıyla yurt içine ve 19 ülkeye uçuş serbestisi getirilmesi ile havayolu hisseleri yükselişe geçmiştir. THY hisselerinin yükselişinde dünyanın en hızlı büyüyen hava kargosu olan Turkish Cargo büyük etken olmuştur. 25 yüksek kapasiteli kargo uçağı ile 90 farklı noktaya kargo hizmeti veren firma THY hisselerinin borsada yükselişini olumlu yönde etkiliyor.

 

 

BİST Havayolu Hisse Senetleri

 

 

Havayolu hisseleri uçuş yasakları nedeniyle yılın aynı dönemine göre %49 daralma yaşamıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün havayolu ile seyahat eden yolculara ait yönetmeliği değiştirmesi ile havayolu şirketlerinde olumlu bir durum oluşturmuştur. Havayolu şirketlerinin iptal olan uçuşlar için yolculara ödemesi gereken tazminatlar uçuş yasakları kalktıktan iki ay sonra ödenmesi şeklindeki yönetmelik havayolu şirketi hisselerinin hareketlenmesini sağlamıştır. İstanbul’a yapılan yeni havaalanı ile uçak sayısını artıran havayolu şirketleri virüsün denetim altına alınması ile hisselerinin borsada hızlı bir yükselişe geçmesi bekleniyor. Havayolu hisseleri ne zaman yükselir ? sorusunu merak edeneler; borsa uzmanı analistler yaz döneminde havayolu hisselerinin hızlı bir yükselişe geçebileceğini öngörüyor.

 

BİST – Borsa İstanbul endeksinde yer alan havayolu şirketleri ve sektörde faaliyet gösteren şirketler ise şu şekildedir:

 

CLEBI ÇELEBİ YER HİZMETLERİ
THYAO TÜRK HAVAYOLLARI
PGSUS PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI
TAVHL TAV HAVALİMANLARI

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz