Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

21 Eylül 2019 Cumartesi, 20:52
Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır 642x320 - Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Borsada yatırım yapmak isteyenler için hisse senedi özellikle tercih edilecek seçenekler arasında yer almaktadır. Fiyatları ekleyen farklı etkenler bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle yatırımcıların dikkat etmesi gereken durumlar söz konusu olmaktadır. Yapılacak olan alım ve satım işlemlerinin fiyatlara uygun şekilde yapılması yatırımcıların kazanç sağlamasını sağlar. Fiyatların düşmesi veya çıkması arz ve talep etkisinden kaynaklanır. Bu nedenle talebin yüksek olması durumunda fiyatlar yükselebilir. Bu nedenle, hisse senedi ve borsayı etkileyen faktörler kazancınızın artmasında ve azalmasında oldukça önemlidir.

 

Özellikle hisse senedi üzerinden yatırım yapmak isteyenler fiyatları kontrol edebilir ve yatırımlarını kazanca dönüştürebilirler. Devamlı değişen fiyat seçenekleri nedeniyle yatırım yapmak isteyenlerin özellikle güncel fiyatları takip ederek işlem yapması gerekir. Hisse senedi ile birikimlerin kazanca dönüştürülmedi söz konusu olabilir. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenler doğru şekilde yapacakları yatırımlar için borsayı takip edebilirler. Borsada yükselecek hisse nasıl anlaşılır konusuna geçmeden önce hisse senetleri fiyatlarını etkileyen faktörleri sizlere bilgiler sunacağız.

 

 

Hisse Senedi Fiyatları Neden Düşer?

 

 

Hisse Senedi Fiyatları Neden Yükselir Düşer - Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

 

Borsada yatırım yapmaya karar verenler hisse senedi alım satım işlemleri ile yatırdıkları orana göre kazanabilirler. Kazanç sakin ve mantıklı hareketler ile sağlanabilir. Fiyatların düşmesi durumunda alım yapılması ve daha sonrasında fiyatların yükselmesi halinde satılarak kazanca dönüştürülmesi sağlanır. Yatırım yapılan oranın düşmesi yani taleplerin düşmesi özellikle fiyatların düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda yatırımcılar düşen fiyatlardan yararlanabilirler. Bu şekilde hisse senedi fiyatları neye göre değişiyor sorusuna yatırımcılar kolayca çözüm bulabilirler.

 

Her ne kadar talep artarsa fiyatlar o kadar yükselir. Borsa hakkında bilgisi olmayanlar yatırım yapmadan önce bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde doğru adım atarak kazanabilirler. Aynı zamanda fiyatların devamlı olarak kontrol edilmesi anlık düşüşlerden yararlanılmasını sağlamaktadır. Ancak unutmamalıdır ki en güçlü hisse senetleri bile olumsuz arz ve talebin önünde duramaz ve hisse fiyatları düşebilir.

 

Hisse senedi ile borsada kazanmayı düşünenler her durumda talebin az olması halinde fiyatlar düşeceği için düşük fiyatlar üzerinden alım yapabilirler. Aynı zamanda ülkede kriz veya spekülatif yatırımlarda da fiyatların düşmesine neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

 

 

Hisse Senedi Fiyatları Neden Yükselir?

 

 

al sinyali veren hisseler - Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

 

Talebin yoğun olması fiyatların yükselmesini sağlamaktadır. Bu nedenle zaman zaman hisse senedi alımları artması halinde fiyatlar yükselir. Hisse senedi alımı yapmak isteyenler bu durumda yatırım yapmamalıdır. Al sat sinyali veren hisseler arz ve talep ikilemi nedeniyle değişen fiyatlar çoğu zamanda kişilerin kazanmak için doğru şekilde karar vermesini sağlamaktadır.

 

Borsa üzerinden yapılan takipler fiyatlar hakkında daha fazla bilgi alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle doğru zamanda yatırım yapılabilmesi için fiyatların düşmesinin beklenmesi gerekir. Hisse senedi fiyatı yükselmesi halinde satış işlemlerinin yapılması gerekir. Özellikle hisse senetlerinin elden çıkartılmasında oranın artması fiyatlar üzerinden etkili olmaktadır. Yatırımcılar bu durumda göz önünde bulundurarak yatırımlarını yapabilirler.

 

 

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Değişiyor - Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

 

Özetle; Hisse Fiyatları Neden Düşer, Hisse Fiyatları Neden Yükselir?

 

Arz ve Talep : Herkes bir hisse senedini satarsa, hisse senedi fiyatı düşer. Eğer yatırımcılar bir hisseyi almak için can atıyorsa, hisseye talep artar elinde hisse bulunduranlar elindiklerini satmaz ve o hisseyi almak için daha fazla bedel ödemeniz gerekir. Ayrıca bir şirket hisse senedini az oranda halka açıyorsa, şirketin halka açık olan bu hisseleri değerlidir ve olası olumlu havada şirket hisseleri değer kazanır.

 

Ekonomik Gelişmeler : hisse senedi fiyatları neye göre değişiyor makalesinde bir diğer madde ise ekonomi gelişmeleridir. Gerek makro gerekse mikro gelişmeler borsayı etkiler. Olumsuz veriler hisse senetleri üzerinde direkt etkili olabilir.

 

Şirket Haberleri : Bu madde hisse senetleri fiyatları üzerinde direkt etkilidir. Olumlu ve olumsuz haberler şirket hisselerini hemen etkileyebilir.

 

Beklentiler : Borsada hisse senedi fiyatları nasıl belirlenir diye soran yatırımcılar hisse senetleri fiyatlarını etkileyen faktörler arasında hisse beklentilerini de göz önüne almalıdırlar. Şirketin gelecekte yatırım yapacağı, kar edeceği, cirosunun artacağı, yeni arsa alacağı, temettü dağıtacağı gibi haberler hisse senedi fiyatını yükseltebilirken; şirketin iflas edeceği, piyasa değerinden daha azına varlık satacağı, vergi cezası alacağı gibi olumsuz beklentiler de şirketin hisse senedi fiyatının düşmesine neden olabilir. Unutmadan, hisse senedi hakkındaki spekülasyon yasal iken, manipulasyon kanunen yasaktır.

 

Siyasi Olaylar : Ülkedeki siyasi gelişmeler de hisse senedi fiyatını etkiler. Eğer şirketin faaliyet gösterdiği alanda olumlu gelişme olursa, hisse fiyatı artar; olumsuz bir haber olur ise hisse fiyatı düşer. Ayrıca savaş kararı, seçim gibi etkenler de hisse fiyatlarını etkileyebilir.

 

Dünyadaki Gelişmeler : hisse senedi fiyatları neye göre değişiyor sorusunun bir diğer maddesi de küresel gelişmelerdir. Ekonomiye yön veren ABD, Avrupa Birliği, Çin gibi ülkelerdeki haberler de hisse senetleri fiyatlarını etkileyebilmektedir.

 

Doğal Olaylar : Afet, deprem, sel gibi olaylar şirket hisse senedini etkileyebilir.

 

 

Hisse Senedi Alım Satım Etkenler

 

 

borsada hisse senedi fiyatları nasıl belirlenir - Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

 

Hisse senetleri üzerinden yatırım yapmayı düşünenler bu durumda özellikle yapacakları yatırımlar için düşen fiyatları tercih edebilirler. Tamamen mantıksal bir şekilde yapılacak olan hisse senedi alım ve satım işlemleri yatırımcıların kazanmasını sağlamaktadır. Her yatırımın kazanma dönüşmesi mümkün olmadığından dikkat edilmesi gerekir. Borsada yükselecek hisse nasıl anlaşılır merak edenler hisse fiyatını etkileyen etmenleri incelemelidirler.

 

Hisse senedi günümüzde yaygın olarak tercih edilen yatırım araçları arasında yer almaktadır. Yatırımların değerlenmesi konusunda en etkili olan seçenekler özellikle fiyatlardaki dalgalanmalar olmaktadır. Bu nedenle devamlı yaşanan dalgalanmaların kontrol edilmesi ve uygun şekilde yatırım yapılması birikimlerin katlanmasını sağlamaktadır.

 

Borsada yükselecek hisse nasıl anlaşılır : fiyatların düşmesi yaşanan ülkedeki ekonomik krizler veya spekülatif yatırımlar olduğu gibi artmasının nedenleri arasında özellikle kişilerin ellerindeki hisse senetlerini elden çıkartması ve talebin artması yer alabilir. Doğru yatırım için yatırımcıların daha fazla bilgi alması gerekir. Yatırımların yapılmadan önce detaylı şekilde araştırma yapılması ve başarılı yatırımcıların önerilerinin dikkate alınması önemlidir. Online olarak yapılacak kontroller kişilerin bu alanda daha fazla ve güncel bilgiye ulaşmasını da kolay hale getirmektedir. Bu tür yatırımlar yaparken dikkatli olunmalıdır.

 

 

Güçlü Al Sinyali Veren Hisseler Nasıl Bulunur?

 

 

borsayı etkileyen faktörler - Borsada Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

 

Her yatırımcının aklında olan soru; hisse senedi ne zaman alınmalı ? konusuna açıklık getireceğimiz bu kısımda sizlere al sinyali veren hisseler nasıl bulunur bilgiler vereceğiz. Al sinyali veren hisseler bulmak için şu yolları deneyebilirsiniz:

 

Temel analiz yöntemleri : Bir şirketin hisse senedi değerini belirlemek, en ucuz hisseler tespiti için oldukça önemlidir. En ucuz hisse senetleri ise temel analiz yöntemleri kullanılarak öğrenilebilir. Bunun için şu oranları kullanabilirsiniz:

 

F/K (Fiyat kazanç) Oranı : Bu oranın sektörün diğer hisselerine göre düşük olması, hisse senedi fiyatının ucuz olduğunu gösterir. İleride daha çok getiri sağlayabileceğine işaret edebilir.

 

PD/DD (Piyasa değeri / Defter değeri) : Hisse senedi fiyatının ucuz mu yoksa primli mi olduğunun göstergesi olan bu değerleme ile en ucuz hisseyi bulabilirsiniz.

 

Ciro : Şirket cirosunun yüksek olması ve önceki dönemlere göre yüksek olması her yatırımcı taraıfnan olumlu karşılanır ve hisseye talebi arttırır. Böylece, şirketin değerleneceği ve kar edeceği beklenebilir. Bu gelişme hisse senedi fiyatını yükseltir.

 

Karlılık : Şirketin kar elde etmesi hisse senedi fiyatını olumlu etkiler. Al sinyali veren hisseler bulmak için kullanılabilir. Bununla beraber, karlılığın giderek artması oldukça olumludur.

 

Faaliyet Karı : Şirketin faaliyetlerinden kar elde etmesi veya edebilecek olması hisse fiyatının yükselmesini sağlar. Burada FVAÖK değeri dikkate alınmalıdır.

 

Sektör Analizi : Ucuz ve gelecek vaat eden sektörleri incelemek, sektörde faaliyet gösteren en karlı şirketi bulmada yardımcı olabilecektir.

 

Güçlü Sermaye : Bir şirketin sermayesinin yüksek olması, şirketin sağlam olduğunun göstergesi olabilir.. Sermayesi yüksek olan şirketlere yatırım kazancınızı arttırabilir.

 

Borçluluk Yapısı : Şirketin çok borcunun olmaması ve kasasında parası olması şirketin faaliyetlerini olumlu etkileyebilir.

 

Yukarıda yer alan kalemler temel analiz kısmının sadece birkaçı. Şirketlerin bilançolarını inceleyerek ve analiz ederek borsada yükselecek hisse nasıl anlaşılır sorusuna kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca borsada en çok kazandıracak hisseler makalemiz ile teknik detayları öğrenebilirsiniz. Bununla beraber teknik analiz yöntemleri de kullanarak al sinyali veren hisseler bulabilirsiniz.

 

Teknik analiz yöntemleri : Hisse senetlerinin geçmiş fiyatlarından yararlanarak oluşturulan analizlerle güçlü al veren hisseler bulabilir, en uygun yatırımı yapabilirsiniz. Bu analiz içinse şu araçları kullanabilirsiniz:

 

Hareketli Ortalamalar : Üssel, basit gibi hareketli ortalamaları kullanarak bir hisse senedi fiyatının ortalama fiyatına göre uygunluğunu ölçebilir, kendinize özel dönemlerle al sat sinyali oluşturabilirsiniz.

 

MACD Göstergesi : Moving Average Convergence Divergence olarak bilinen MACD göstergesi, kısa ve uzun dönemli fiyat eğilimini ölçmede oldukça yararlıdır. Bu analiz ile yükselecek hisseler bulabilirsiniz.

 

RSI Göstergesi : Relative Strength Index kelimesinden türetilen RSI, hisse senedi güç göstergesi olarak bilinir. Bu gösterge ile de al sat analizi yapabilirsiniz.

 

Yukarıdaki bölümde de sizlere en çok kullanılan teknik göstergeler hakkında bilgiler sunduk. Bu konu hakkında teknik analiz eğitimi makalemizi okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz