Borsada Uzun Vade Temettü Yatırımcılığı Rehberi

16 Şubat 2019 Cumartesi, 12:09
Uzun Vade Temettü Yatırımcılığı Rehberi 642x283 - Borsada Uzun Vade Temettü Yatırımcılığı Rehberi

Uzun Vadeli Temettü Yatırımcılığı

Hisse senetleri ile ilgili olarak, borsada merak edilen konuların bir tanesi de kar payı yani temettüdür. Yazımızda temettü hakkında her şeye değinerek siz okuyucularımıza detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyor, sizlere borsadaki uzun vadeli temettü yatırımcılığı hakkında bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Temettü yatırımcılığı makalemizde temettü nedir konusu ile başlıyoruz.

 

Temettü Nedir?

 

Küçük yatırımcıların sıklıkla sorduğu temettü ne demek konusuna değinecek olursak; bir şirket ortaklarının bir dönem içerisinde, söz konusu işletmenin sağladığı kardan hisse senedi veya nakit olarak pay alma hakkına kar payı ya da temettü adı verilmektedir. Temettü yani kar payı hisse senedinin en önemli ortaklık haklarının başında gelmektedir. Hisse senedinin miktarına göre her ortak belirli bir orana temettü alma hakkına sahiptir. Ayrıca 6762 Türk Ticaret Kanunu’na göre şirketler temettü dağıtıp dağıtmama konusunda serbesttirler. Yani her şirket temettü dağıtmak zorunda değildir.

 

Kimler Temettü Alabilir, Hakediş Nasıl Olur?

 

Bir şirketin temettü ödemelerinden yararlanabilmek içini, temettü ödemeleri yapılacak olan şirketin hisse senetlerinden, kar payı ödemeleri başlamadan bir gün önce almak yeterli olacaktır. Halka açık olan şirketlerin sermaye artırımlarında da yararlanabilmek için aynı şart geçerlidir. Borsada işlem görmekten olan şirketlerin kar payı dağıtımlarında belirli bir şart yoktur, bu dağıtımlar tamamen söz konusu şirketin temettü politikasıyla alakalıdır. Temettü geliri elde etmek isteyen kişilerin temettü tarihinden 1 gün önce hisse senedi almış olması yeterlidir.

 

Düzenli Temettü Veren Hisseler Hangileridir?

 

Düzenli Temettü Veren Hisseler - Borsada Uzun Vade Temettü Yatırımcılığı Rehberi

Temettü veren hisseler bölümünde ise sizlere düzenli olarak temettü ödemesi yapan şirketleri sıralayacağız. Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz 5 yılda en az dört kere düzenli temettü ödeyen şirketler şöyledir;

 

 • Crediwest Faktoring, son 5 yılda beş kez temettü dağıtmış bir şirket, ortalama temettü verimi (aon 5 yılda) %18.9 olarak belirlenmiştir. Ortalama getiri oranı da %55.7 olarak belirlenmiştir.

 

 • İş Yatırım Ortaklığı, son 5 yılda 5 kez temettü dağıtmış diğer bir şirkettir, temettü verimi %17.9 olarak (son 5 yılda) belirlenmiştir. Ortalama getiri oranı %88.7 olarak hesaplanmıştır.

 

 • Doğan Gazetecilik, 5 kez temettü dağıtan şirket, %13.7 temettü verimine sahiptir ve %216.5 oranında bit temettü getirine sahiptir.

 

 • Bossa Ticaret, son 5 yılda dört kere temettü dağıtan şirket, %10.8 temettü verimine sahip olarak %268.1 getiri oranına sahip olarak gözüküyor.

 

 • Ünye Çimento, geçtiğimiz son 5 yılda dört kere temettü dağıtan şirket %10.3 temettü verimine sahiptir ve %23.6 getiri oranına sahiptir.

 

 • Panora GYO, geçen son 5 yılda 4 kez kar payı dağıtan şirket %10.2 temettü verimi sağlamış ve %53.6 getiri kazandırmıştır.

 

 • Despec Bilgisayar, 5 yılda beş kere temettü dağıtan şirket, %9.9 temettü verimine sahip ve %146.7 oranında getiriye sahiptir.

 

 • Doğuş Otomotiv, 5 yılda dört kere temettü dağıtan şirket%9.5 temettü verimine sahip, %38.3 temettü getiri payı sağlamış durumda.

 

 • Mardin Çimento, son 5 yılda beş kez temettü dağıtan şirket, %9.2 temettü verimi sağlamıştır ve %24.7 getiri sağlamıştır.

 

 • Akmerkez GYO, geçtiğimiz 5 yılda beş kez temettü dağıtan şirket, %9.0 temettü verimine sahip ve %39.9 temettü getiri sağlamıştır.

 

Temettü Ne Zaman Dağıtılır?

 

Yapılan araştırmalar ve uzmanların görüşüne göre bankaların ihtiyatlı davranarak 2018 yılı net karlarından temettü dağıtmaları beklenmemektedir. Genel olarak temettü tarihleri yıl sonu genel kurulundan sonra olmaktadır. Bu tarih yoğun olarak mart, nisan, mayıs olabileceği gibi nadiren diğer aylar da olabilmektedir.

Sanayi sektöründe çok daha cazip ver karlı olarak gözüken temettü oranları, finans dışında bulunan sektörlerdeki temettü ödemelerine dikkat çekiyor. 2019 yılı içerisinde bazı şirketlerin temettü dağıtımları konusunda tahmini tarihler mevcuttur. Verilen tahmini ödeme tarihleri 2019 yılının Mart ayından başlıyor ve Haziran ayının ortasına kadar devam ediyor. Tabi unutmamak gerekir ki bunlar tahmini tarihler olarak verilmiştir. Her şirketin temettü ödeme hakkı ve tarihi kendi politikasına göre değişmektedir. Peki, Temettü ne zaman hesaba geçer? Şirketlerin yaptığı temettü ödemesi Takasbank sistemine kaydolduğu aynı gün içerisinde otomatik olarak geçer.

 

Temettü Şampiyonları

 

Temettü Şampiyonları - Borsada Uzun Vade Temettü Yatırımcılığı Rehberi

Borsada işlen gören şirketlerin temettü verimliliğini incelediğimizde ise aşağıdaki sonuç çıkmaktadır.

 

Temettü Verimi Yüksek İlk 10 Şirket

2018 yılında temettü verimi en yüksek 10 şirket şöyledir:

 • Türk Traktör, %16.50
 • Ereğli Demir Çelik, 16.40
 • Adana Çimento, %15.90
 • Bolu Çimento, %14.90
 • Aygaz, %15.60
 • TÜPRAŞ, %12.30
 • Emlak Konut, %11.10
 • Akçansa, %10.90
 • Enerjisa, %10.80
 • Çimsa Çimento %7.70

olarak gözükmektedir.

 

Temettü Emekliliği Nedir?

 

Temettü ödemesi yüksek olan şirketlerden her ay düzenli olarak alınacak olan hisselerden elde edilecek kar oranları ile düzenli bir emeklilik geliri elde etmek mümkündür. Uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendirilen temettü emekliliği düzenli hisse senedi alımları ile çok karlı ve kazançlı bir emeklilik geçirmeyi sağlayacaktır.

 

Temettü Nasıl Hesaplanır?

 

Nakit olarak dağıtılacak olan temettü oranını hesaplamak oldukça kolaydır. Hesaplama işlemi şöyle yapılmaktadır; hisse başı ödenen temettü / hisse başı kazanç. Örnek vermek gerekirse hisse başı kazanç 1.00 TL olarak hesaplanırsa ve dağıtılacak olan brüt temettü 0.60 TL ise temettü oranı %60 olarak belirlenir.

 

Temettü Sonrası Hisse Fiyatı Hesaplama

Temettü Sonrası Hisse Fiyatı - Borsada Uzun Vade Temettü Yatırımcılığı Rehberi

Temettü dağıtım oranları borsada işlem görmekte olan şirketlerin politikalarına göre değişiklik göstermektedir. Temettü dağıtım oranları şirketlerin hisse senedi işlem fiyatlarını belirlemektedir. Örnek vermek gerekirse hisse başına 0.5 temettü verecek olan bir şirketin hisse senedi fiyatı 100 TL ise, kar payı dağıtımından sonra 99.5 TL’ye düşecektir.

 

Temettü Vergisi

 

Temettü ödemelerinde %15 oranında bir stopaj kesintisi mevcuttur. Yatırımcıların kazancına geçen kısım bu stopaj kesintisinden sonra kalan net temettü miktarıdır. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının temettü ödemelerinde ise stopaj oranı %0 olarak belirlenmiştir.

 

Temettü Haram Mı?

 

Dinimiz açısından meşru olarak belirlenmemiş olan alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin temettü almak haram değildir. Şirketin faaliyet alan dinen meşru olarak kabul edilmişse ve şirketin kar sağladığı sektör dinen caiz ise haram söz konusu değildir. Vatandaşlık sorgulama sonucunda yurt dışında ikamet ya da çalışma izni bulunan bir Türk vatandaşı ülkemizde temettü geliri beyan etmek zorunda değildir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Findeks Nedir? Findeks bireyin veya bir kurumun finansal…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz