Borsada Uyuyan Hisseler

19 Mayıs 2020 Salı, 09:31
borsada uyuyan hisseler 642x320 - Borsada Uyuyan Hisseler

Uyuyan Hisseler

Ekonomi ve finans sektörü; kazancı da kaybı da yaşatmaktadır. Bireylerin hangisinin kazanıp hangisinin kaybedeceğine ise sahip oldukları bilgiler ve yaptıkları araştırmalar etki etmektedir. Kimi finansörler, reel piyasa durumunu sıklıkla güncellemekte ve uyuyan hisselere göz atmaktadır. Bu sayede yükselişe geçmeye hazırlanan, değeri oldukça fazla artacak uyuyan hisselere yatırım yapmaktadır. Peki, uyuyan hisseler kavramı ne demektir? Hisse yatırımında bilinmesi zaruri bir kavram olan uyuyan hisse hemen alt başlıkta sizleri beklemektedir!

 

 

Uyuyan Hisse Nedir?

 

 

Uyuyan hisse yatırım yapılan bir hissenin herhangi bir ekonomik canlılık göstermemesidir. Yani yatırım yapıldıktan sonra hisse ne değer kaybeder ne de değer kazanır. Patlayacak hisseler de denilebilir bu hisselere. Ancak bu hisse uzun vadede çok büyük bir büyüme yaşayacaktır zaten doğrudan bu öngörü üzerine bu hisseye yatırım yapılır. Teknik analizde bu tür hisseler, fiyatları itibariyle aynı seviyelerde hareket etmektedirler. Yani hisse fiyatı uzun süre aynı seviyelerde yatay olarak hareket ediyorsa bu uyuyan hisseler e örnek olarak sayılabilir.

 

Genelde kısa vadede uyuyan hissenin değer kazandırmayacağı bilinir, orta-uzun vadede ivmeli bir artış ile muntazam bir kara geçireceğine inanılır. Nispeten bu inanç şirket durumuna göre gerçeğe dönüşebilir. Burada yatırım yapan bireyin süreci çok iyi takip etmesi ve piyasalardan haberdar olması gerekmekte öte yandan gerektiğinde işler kontrolünden çıktığı zamanlarda uyuyan hissesini elden çıkarmayı bilmelidir. Çünkü uyuyan hisseler genelde sığ ve hacimsiz hisselerden olabilmektedir. Bu sebeple, ani fiyat hareketleri bu hisselerde görülebilir. Uyuyan hisse nedir sorusuna en isabetli cevabı verdikten sonra avantajlarına değineceğiz.

 

 

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

 

 

Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler - Borsada Uyuyan Hisseler

 

 

Bir finansör için uyuyan hissenin avantajları nelerdir sorusunun pek çok yanıtı vardır. Ancak bunlar içerisinde en geçerli ve cazip neden; uyuyan hissenin uzun vadede karşı konulmaz bir değer potansiyeli barındırmasıdır. Uyuyan hisseler genelde sabreden yatırımcısına yüksek kar verebilir. Bunun için şirketi iyi analiz etmeli ve şirket faaliyetlerini incelemelisiniz.

 

Pekala, uyuyan hisseler nasıl bulunur? Bu bölümde yer alan dibine yakın hisseler kategorisini inceleyerek uyuyan hisse tespit edebilir, fiyat hareketine göre analiz edebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz