Borsada T+1 ve T+2 Ne Demek?

27 Aralık 2020 Pazar, 13:17
Borsada T1 ve T2 Ne Demek 642x320 - Borsada T+1 ve T+2 Ne Demek?

Borsada T, T+1 ve T+2 Ne Demek?

Borsada yatırım yapacak olan kişileri sıkça karşılaşacağı terimlerden biri T’dir. Borsada T ‘’takas yapmak’’ anlamına gelir. Hisse senedi alım satımında kullanılan bu terim hisse senedi ile paranın takas yapılması anlamına gelmektedir. Borsada görülen T terimi aynı gün içerisinde para ve hissenin takas edilebileceği anlamına gelerek borsada T ne demek sorusunun cevabı olmaktadır.

 

Portföy bakiyesi ne zaman hesaba geçer? Bazı sistemlerde T0 şeklinde ifade edilen aynı gün para takası genelde kullanılmaz. Aynı gün para geçişlerinde eğer işlem birkaç saat sürecekse takas durumunu belirtmek amacıyla kullanılabilmektedir.

 

 

Borsada T+1 Ne Demektir?

 

 

Portfoy bakiyesi ne zaman hesaba gecer - Borsada T+1 ve T+2 Ne Demek?

 

 

Borsada takas anlamına gelen T harfinin yanında +1 ibaresi olması hisse alım satımında paranın bir gün sonra hesaba geçeceğini bildirir. Takas bakiye t1 ne demek Brüt takas durumlarında da ödemeler her zaman T+1 olarak görünecektir. Bunun nedeni ise aynı gün alınan hissenin yine aynı gün satılmasından kaynaklanmaktadır. Borsada T+1 sadece ödemelerde oluşan farkı göstermek amacıyla kullanılmaktadır.

 

 

Borsada T+2 Ne Demektir?

 

 

Borsada T+2, T+1 ile hemen hemen aynı anlama gelmektedir. T+2 demek hisse alım satımlarında paranın 2 gün sonra hesaba geçeceğini ifade etmek için kullanılır. Borsada yapılan alım satımların temelinde takas mantığı bulunur. Bu nedenle para ile hisse takasında da işlemlerin ne kadar süreceği hem alıcıya hem de satıcıya bildirilmelidir. Borsada T+1 ve T+2 gibi T+3 terimi de bulunur. T+3 ise genelde fonlarda kullanılır ve paranın 3 gün sonra hesaba geçeceğini bildirir.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz