Borsada Şarta Bağlı ve Zincir Emir Avantajları

08 Nisan 2020 Çarşamba, 20:17
Borsada Şarta Bağlı ve Zincir Emir Nedir Nasıl Kullanılır Avantajları Nelerdir 642x320 - Borsada Şarta Bağlı ve Zincir Emir Avantajları

Borsada Şarta Bağlı ve Zincir Emir Nedir, Nasıl Kullanılır, Avantajları Nelerdir?

Zincir emir Borsa da emir gönderimi için oluşturulmuş olan ve özel bir yazılım ile üretilen bir emir programıdır. Hisse senedi piyasasına iletilmek üzere geliştirilmiş bir emir programı olan zincir emir gerçekleşmesini istediğiniz işlemleri bir şarta bağlı olarak tanımlanmasını sağlamaktadır. Şarta bağlı emir olarak tanımlanan bu emir programında, işlemlerin bir şartın oluşmasına bağlı olarak hayata geçirilmesini sağlar. Bir ana emir etrafında şekillenen işlemlere şarta bağlı emir adı verilirken bu emirlerin bir zincir şeklinde oluşması durumuna da zincir emir adı verilir. Bu emir komutları yatırımcılar için daha fazla gelir elde etmenin ve borsa da meydana gelebilecek fırsatları değerlendirmenin yollarından biridir.

 

 

Zincir Emir Nasıl Kullanılır ?

 

 

Bir ana emir üzerinden vay bir şarta bağlı olarak verebileceğiniz zincir emir komutları için bir ana emir girmeniz gerekiyor. Ana emir sisteme iletildikten sonra ana emre bağlı olarak zincir emir iletebiliyorsunuz. Zincir emir komutlarını kullanırken herhangi bir alt veya üst limit sınırınız olmadığı gibi ana emir olarak gönderdiğiniz işlem gerçekleşmediğinde zincir işlemlerinizi gerçekleştiremiyorsunuz. Eğer ana emir kısmen gerçekleşmiş ise zincir emirleriniz sisteme iletilmez ve gerçekleşmez.

Vermiş olduğunuz zincir emirler ana emir gerçekleşmediğinde veya sizin tarafınızdan iptal edildiğinde ise otomatik olarak iptal olur ve sistemden kalkar. Zincir emir girişi yaptığınızda sistem size bakiye ve hisse senedi stok kontrolü yapmamaktadır. Zincir emir ana emrin gerçekleşmesine bağlı olarak hayata geçirildiği andan sistem otomatik olarak bakiye ve stok kontrolü yapmaktadır.

 

 

Zincir Emir Avantajları Nelerdir?

 

 

  • Zincir emi ile gerçekleşebilecek fırsatları ön görüp, müsait olmadığınız anlarda bile işlem yaparak kazanç elde edebilir veya kendiniz için avantaj sağlayabilirsiniz.

 

  • Bir ana emre bağlı olarak gerçekleşen zincir emir ve şartlı emir ana emir gerçekleştiğinde aktif olacağı için kayıp yaşama olasılığınız otomatik olarak ortadan kalkmaktadır.

 

  • Sisteme giriş yapmış olduğunuz zincir emirler için istediğinizde değişiklik yapabiliyor olmanız şartlara göre konum almanızı sağlıyor.

 

  • Pozisyonunuzu belirledikten sonra tekrar yeni bir pozisyon belirlemek istediğinizde size avantaj sağlayan zincir emir bu sayede aktif olmadığınız durumlarda gerçekleşebilecek şartlar için avantajlı pozisyonlara sahip olmanızı sağlıyor.

 

  • Bakiye ve stok kontrolünün ana emrin aktif olması durumunda yapılabiliyor olması işlemleriniz için yeterli bakiyeye sahip olma zamanı sağlıyor. Bu sayede yapmak istediğiniz tüm işlemler için ekstra zaman kazanmış oluyorsunuz.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Findeks Nedir? Findeks bireyin veya bir kurumun finansal…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz