Borsada Patronun Hisse Senetlerini Geri Alması

07 Aralık 2020 Pazartesi, 08:36
Borsada patronun hisse almasi 642x320 - Borsada Patronun Hisse Senetlerini Geri Alması

Borsada Şirket Sahibinin Hisse Senedini Geri Alması

Borsada patronun hisse senedi alması özellikle yurtdışında finansman politikası olarak yaygın şekilde uygulanır. 2009 yılında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan düzenlemeye göre Türkiye’de de bu yönteme sık bir şekilde başvurulmaktadır.

 

Genel olarak bakıldığında borsada hisse senedi satmanın amacı en temel tabiri ile para kazanmaktır. Alımlardaki amaç ise şirketin mevcut yatırım portföyünü geliştirmek istemesidir. Hisse geri alımı yapan şirketler genelde kar beklentisi içerisindedirler. Buna yönelik olara şirket hisseleri ile ilgili alım satım işlemi gerçekleştirilir. Özellikle bazı şirketler daha önce satmış oldukları hisse senetlerini sonradan geri almak istemektedir. Buyback adı verilen bu durum hem avantaj hem de dezavantajlara sahiptir. Borsa İstanbul da işlem gören bir şirket kendi hisse senetlerini geri alabilir mi? sorusunu merak edenlere verilecebilecek cevap: EVET olacaktır. Peki, patron neden hisse senetleriini geri alır?

 

 

Borsada Patron Neden Kendi Şirketinin Hisse Senedini Alır?

 

 

Borsada Patron Neden Kendi Sirketinin Hisse Senedini Alir - Borsada Patronun Hisse Senetlerini Geri Alması

 

 

Borsada şirket sahibinin kendi şirketinin senedini geri alması ile şirket açık piyasadaki mevcut hisselerinin sayısını azaltmak amacıyla yapılır. Böylece şirket hisse sayısını azaltır ve geriye kalan hisselerinin değerinin artmasını sağlar. Bölünme az olacağından buna bağlı olarak değer de artacaktır. Bu alımlar şirket hissedarlarından ya da açık piyasadan yapabilir.

 

Hisse geri alımı nedir sorusunu inceleyenler; Şirketlerin geri alım yapmalarının diğer bir nedeni ise hisse değerlerinin düşük olduğu fikrine sahip olmalarıdır. Düşük değerden olmasının sebebi genel bir düşüş hissiyatını aşamamak, sansasyonel haber akışları, şirketin kısa vadeli performansı gibi durumlar olarak ifade edilebilir. Eğer değerde ciddi ölçüde düşüklük varsa şirket hisselerini düşük fiyattan geri alır ve daha sonra düzenlemeler yapıp değer artışı sağlayarak tekrar ihraç eder.

 

 

Patronun Borsada Hisse Senedi Almasının Sebepleri

 

 

Şirket sahiplerinin borsada hisse senedi alması yatırımcılar için o hisse senedinin daha cazip hale getirebilir. Bu işlemle şirket ödenmemiş pay sayısını azaltmakta ve hisse başına kar oranını artırmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok şirket yeni bir şirket satın almak ya da araştırma geliştirmeye yatırım yapmak yerine kendi hisselerini geri satın almayı tercih eder. Yatırımcılar ise yapılan bu geri işlemini gelecek dönem için olumlu olarak kabul etmektedir. Böylece talep daha fazla artacak ve ilgili hisse senedi borsada daha kıymetli hale gelecektir.

 

Özetle; Borsada patronun hisse alması için sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Açık piyasadaki lot sayısını azaltmak,
  • Hisse ile ilgili olumlu beklentiler,
  • Hisse senetlerini çekici hale getirmek,
  • Yatırımcılarda hisseye sahip çıktığı algısını oluşturmak,
  • Hisse fiyatlarını yükseltme isteği,
  • Yasal devir işlemleri,
  • Hissedarlara nakit girdi sağlamak,
  • Aşırı dalgalanmayı önlemek,
  • Hisse başı karını yükseltmek,
  • Rakiplerine göz dağı vermek

 

Pay geri alımı hisseyi nasıl etkiler konusunu soranlar ise bu işlemin hisse senedi fiyatlarının genelde olumlu etkilediğini unutmamalıdırlar. Özellikle yüklü alımlar yatırımcıların beklentisinin yükseltmektedir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz