Borsada Patronun Hisse Senedi Satması

01 Aralık 2020 Salı, 23:27
Borsada Patron Neden Hisse Senedi Satar 642x320 - Borsada Patronun Hisse Senedi Satması

Borsada Patron Neden Hisse Senedi Satar?

Borsada hisse senedi sahibinin hisse senedi satması pek çok sebeple olabilir. Bu durum şirketlerin hisse satması olarak da isimlendirilmekte olup genellikle şirketler finansman ihtiyacından dolayı bunu yapmaktadır. Bu uygulama sayesinde şirket kendi kaynağı ile uzun vadeli bir finansman kaynağı elde etmiş olacaktır. Elde edilen kaynak ile günlük şirket faaliyetlerine destek vermek mümkün hale gelecektir. Örneğin elde edilen kaynak ile arazi ya da yeni bina yatırımı, üretim tesisi inşası, çeşitli satın almalar yapılabilir. Şirketler neden hisse satar? Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sermaye yetersizliği dikkate alındığında küresel ölçekte rekabetçi hale gelebilmek için bu tür satış işlemleri tercih edilebilir. Ancak bunun usulüne uygun şekilde yapılması gerekir.

 

 

Borsada Bir Şirketin Sahibi Neden Kendi Şirketinin Hisse Senedini Satar?

 

 

Borsada halka açık bir şirketin sahibi neden kendi şirketinin hisse senedini satar diye araştırıldığında bunun en önemli yanıtı şirkete para toplamaktır. Buna göre şirketler sermaye elde etmek istediklerinde mülkiyetlerini satma yoluna gidebilirler. Bunun için öncelikle şirketin hisse senetlerinin toplam değeri belirlenir. Bir şirketin belli bir sayıda hisse senedi olmadığında değer belirleme yaparken birden fazla senet dikkate alınabilir. Şirketler ne kadar hisse senedine sahip olduğunu önceden duyuru yaparak bunu herhangi bir orana bölmeyi tercih edebilir. Satışa çıkarılan hisse senetlerini satın almak için bir aracı ile işlem yapılmalıdır. Patron hisse satarsa ne olur? Şirket sahibi veya ortağının hisse senedi satması piyasa tarafından olumsuz olarak alıglanabilir. Çünkü aksi bir açıklama gelmediği sürece, bir şirketin kendi hisse senedini satması hisseyi baskılayabilir, yatırımcılarda olumsuz düşüncelere yaratabilir, sermaye çıkışı olarak algılanabilir. Fakat Patron hissesini neden satar? detaylı araştımak ve yatırım mı yoksa olumsuz beklentiler mi araştırmak gerekmektedir.

 

Borsada patron hissesini neden satar? sorusunu özetle şu şekilde sıraayabiliriz:

 

  • Şirket değerinin üstünde fiyat oluştuğu,
  • Yeni yatırımlara yönlendirme,
  • Ortaklık yapısı düzenleme,
  • Şahsi harcamalar,
  • Hisse devir işlemleri,
  • Yasal kısıtlamalar,
  • Vergi düzenlemesi,
  • Şirket beklentileri,

 

olarak sayılabilir.

 

 

Patronun Borsada Hisse Senedi Satmasının Sebepleri

 

 

patronun hisse satmasi - Borsada Patronun Hisse Senedi Satması

 

 

Şirket sahiplerinin borsada hisse senedi satmasının sebepleri finansmanın yanı sıra daha güçlü mali yapı, likidite sağlanması, kredibilite artışı, prestij yani itibar artışı, nitelikli insan kaynağına erişebilme olanağı, çıkış stratejisi, kurumsallaşma, değer artışı gibi çeşitlere ayrılabilir. Bu sebeplerden ötürü işlem yapabilmek için doğru bir satış analizi yapmak gerekir. Ayrıca Borsada patronların aldığı ve sattığı hisseler SPK ya bildirilir ve KAP aracılığı ile herkesle paylaşılır. Borsada hisse senedi satışı karlılık oranları ile de ilişkilendirilmektedir. Ülkemizde şirketlerin büyük bir kısmı aile şirketi konumunda olduğundan bunların ömrü biraz daha sınırlı kalabilmektedir. Bunu tersine çevirmek adına denetim, raporlama ve bilgilendirme gibi kavramların eksiksiz şekilde uygulanması önemlidir. Bu amaçla hareket etmek ve borsada işlem yapmak adına profesyonel destek alınabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz