Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler

12 Haziran 2020 Cuma, 09:01
Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler 642x320 - Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler

Mevsimsel Yükselen Hisseler

Mevsimsel yükselen hisseler iş sektörlerine göre farklılık gösterir. Bazı aylarda bazı hisseler düşerken bazıları yükselişe geçer. Örneğin gübre hisseleri Nisan ve Mayıs aylarında tarım ihtiyacına dayalı olarak yükselişe geçerken yaz aylarında inşaat, turizm, çimento, gıda sektörleri, havayolu şirketlerine ait hisseler borsada yükselişe geçer. Borsa hareketleri aylara göre incelendiğinde mevsimsel yükselen hisseler aksine Mayıs ayında genellikle büyük bir düşüş olduğu görülür. Genel anlamda borsada mevsimsel hareketlilik de Mayıs ve Ağustos ayları en fazla düşüşün gerçekleştiği aylar olur. Borsada en kazançlı ayın Ekim olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra Nisan, Eylül, Temmuz ve Aralık ayları da borsada kazançlı aylar olarak belirtilir. Peki, kışın veya yazın yükselen hisseler neye göre belirlenmektedir?

 

 

Mevsimsellik Analizi

 

 

borsada mevsimsellik analizi - Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler

 

 

Mevsimsel yükselen hisseler değerlendirmesinde yazın ve kışın yükselen ve düşen hisseler olarak ayrılabilir. Yaz aylarında borsada yatırım yapmayı düşünüyorsanız inşaat, gıda sektörü, beyaz eşya, mobilya, havayolu şirketleri, çimento ve turizm sektörleri mevsimsel yükselen hisseler olacaktır. Bu sektörlerde yatırım yapacağınızda örneğin gıda sektöründe su, soda ve soğuk içecek firmaları uygun olur. Beyaz eşyada klima üretiminde önde olan firmalara yatırım yapılabilir.

 

Borsada mevsimsel hareketler kış aylarında mevsime bağlı olarak genelde perakende gıda, beyaz eşya, gayrimenkul hisseleri, inşaat, çimento, petrol ve kimya hisseleri öne çıkıyor. Çimento şirketlerinin yüksek temettü verimliliği sağlaması yaz ve kış yatırım yapılabilecek hisseler olarak karşımıza çıkar. Yaz kış kazandıran istikrarlı büyük firmalar olsa da mevsimsel faktörler borsa iniş çıkışlarında etken oluyor. Borsa takibi yapan yatırımcılar mevsimsel değişkenleri göz önünde bulundurarak yatırım yapması önem arz etmektedir.

 

Buradan hareketle mevsimsel hareketler ile mevsimsel yükselen hisseler analizi yaparken dikkate alınması gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Ekonomik gelişmeler mevsim hareketlerinde etkili olabilmektedir. Bu nedenle, ekonomik açıklamalar takip edilmelidir.
  • Mevsimsel yükselme de olsa bir hisse senedinin yükselmesi için talep yoğunluğu olması gerekir. Bu doğrultuda, borsada mevsimsel yükselen hisseler tespti için arz ve talep koşulları dikkate alınmalıdır.
  • Her sektörün mutlaka bir hikayesi vardır. Önemli olan bu hikayeyi önceden sezerek şirkete yatırım yapmaktır.
  • Mevsimsel yükselen hisseler bulmak için küresel gelişmeler dikkate alınmalıdır.
  • Bazı hisseler 4 mevsim hisse senetleri kategorisine girer ve sürekli yükselebilir. Fakat piyasa mutlaka denge noktasını bulacağından aşırı talep görmüş hisselerin değer kaybedebileceği unutulmamalıdır.

 

Aşağıdaki grafikte BİST 100 endeksinin aylar itibariyle düşüş ve yükseliş grafiğini görebilirsiniz. Bu grafikte aylar itibariyle mevsimsellik analizi yapabilirsiniz.

 

bist 100 mevsimsellik analizi 1024x403 - Borsada Mevsimsel Yükselen Hisseler

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz