Borsada Hisse Tavan Fiyat Kavramı Hakkında Merak Edilenler

18 Kasım 2020 Çarşamba, 08:55
Hisse Tavan Fiyat 642x320 - Borsada Hisse Tavan Fiyat Kavramı Hakkında Merak Edilenler

Hisse Tavan Fiyat Nedir?

En temel tabiri ile hisse senedi tavan fiyat bir seans içerisinde hisse senetlerinin işlem görebileceği en yüksek fiyat olarak ifade edilir. Bu fiyat türü her bir hisse senedine özgü olacak şekilde fiyat adımı ve fiyat dikkate alınarak ayrı hesaplanır.

 

 

Bir Hisse Senedi Nasıl Tavan Olur?

 

 

Bir hisse senedinin tavan olması için ona olan arzın fazla olması gerekir. Talep düştüğünde ise buna bağlı olarak fiyatlar da düşecektir. Eğer hisse senedi popüler hale gelirse bu durumda arzı artacaktır. Ancak bu durumda senetlerin sayısı sınırlı olduğundan ve almak isteyenler sayıca arttığından bu durumda fiyatlarda da artış meydana gelecektir.

 

Borsada hisse senetleri için tavan fiyat marjı uygulanmaktadır. Bu marj pandemi öncesinde %20 iken yaşanan pandeminin ardından %10’a indirilmiştir. Bu marja göre hisse senedinin fiyatı bir gün içerisinde en fazla %10 kadar artıp azalabilir. Belirlenen marjın altında ya da üstünde işlem görmesi mümkün değildir.

 

Hisse senedinde tavan fiyat oluşabilmesi için uygun arz talep piyasasının meydana gelmesi gerekir. Günümüzde hisse senetleri popüler yatırım araçları arasında yer aldığından talep her zaman daha fazla olmaktadır. Tavan fiyat oluşumunun sağlanabilmesi için o senede ait trend eğiliminin buna elverişli olması gerekir. Bunun için hisse senedi fiyat değişmelerine özel olarak hazırlanan teknikler ve özel göstergelerden yardım alınabilir.

 

 

Hisse Tavan Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

 

 

Hisse senedi tavan fiyat hesaplaması için o an piyasada mevcut olan olumlu ya da olumsuz zincirleme etki dikkate alınır. Bu sınırlama sayesinde fiyat hareketlerine belli bir limit getirilir ve böylece kredili işlemlerde ortaya çıkan risk bertaraf edilmiş olur. Hisse tavan fiyat hesaplama için genel bir kural bulunmaktadır. Örneğin, tavan marjı şu an %10 dur. Hisse senedi fiyatı 50 tl olduğunu varsayarsak, hissenin tavan fiyatı 55 tl dir.

 

 

Hisse Tavan Yaparsa Nasıl Yorumlamak Gerekir?

 

Hisse senedinin tavan yapmasi ne demek - Borsada Hisse Tavan Fiyat Kavramı Hakkında Merak Edilenler

 

 

Borsada hisse tavan yaparsa borsa içinde pek çok yatırımcının hisse senedi alışı yaptığı görülür. Baz fiyat tavan fiyata ulaştığında genellikle satıcı olmamakta, aşırı talep olmaktadır. Hisse senedinin tavan yapması ne demek ? sorusunu merak edenler, bir hisse tavan olursa ne anlamak gelmektedir?

 

  • Hisse senedi / şirket hakkında olumlu beklenti vardır.
  • Şirket sektörü için olumlu beklenti bulunmaktadır.
  • Yatırımcılar kar beklentisi ile alıma geçerler.
  • Şirketin hisselerinin değer kazanacağı beklentisi piyasada hakimdir.
  • Yatırımcılar hisse senedini elde tutmak isterler.
  • Şirket mali verilerin iyi olması beklentisi.

 

Yukarıdaki maddeler sebebiyle yatırımcılar hisse senedini tavan fiyata yükseltmektedirler.

 

 

Tavan Hisse Nasıl Alınır?

 

 

Tavan hisse almak için belli bir sırayla ilerlemek gerekir. Bunun içini ilk olarak aracı kurum seçili ve bir aracı kurumda yatırım hesabı açılır. Daha sonra açılan bu hesaba para yatırılır ve sırasıyla ilk hisse senedi alım emri verme ve ilk hisse senedi satış emri verme yapılır. Peki, tavan yapan hisse senedi nasıl alınır ? merak edenler; bir hisse senedi tavan olduysa bir an önce hisse almak istiyorsanız, öncelikle tavan fiyattan alış emri girmek gerekldir. Fakat bu noktada hemen hisse alamayabilirsiniz. Öncelikle satıcının olması ve alış emrini önce girilmesi gerekmektedir. Yani ilk önce tavan fiyattan hisse alış emri giren kişinin alış emri gerçekleşmektedir. Fakat tavan fiyattan satış yoksa hisse tavan fiyat alış emri gerçekleşmez.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz