Borsada Hisse Senedi Bölünmesi

16 Kasım 2020 Pazartesi, 08:57
Hisse Senedi Bolunmesi 642x320 - Borsada Hisse Senedi Bölünmesi

Hisse Senedi Bölünmesi

Hisse senedi bölünmesi hakkında bilgi pek çok borsacının ilgisini çekmektedir. Firmaya ait hisselerin bölünme yöntemi ile çoğalması olarak ifade edilen bu bölünme hisselerin daha iyi performans vermesine katkıda bulunur. Doğru şekilde yapıldığında daha fazla kazanç sağlayan bölünme şirketler tarafından belli zamanlarda yapılır. Dört bir yanda bulunan yatırımcılar ekstra bir gelir elde etmek adına borsada bölünecek hisseler fırsatları inceler ve bölünme yolunu tercih eder. Bunun için bölünmenin ardından hissenin fiyatının ne yönde değişeceği iyi analiz edilmelidir. Pekala, hisse senedi bedelli bölünme nedir?

 

 

Hisse Senedi Bölünmesi Nedir?

 

 

Yatırımcının elindeki hisse senedi sayısını artırmasını sağlayan hisse senedi bölünmesi sonucunda senedin fiyatında azalma meydana gelebilir. Bu düşüş bölünme ile aynı oranda meydana gelir. Genellikle yatırımcılar bölünme işleminin ardından kar ya da zarar elde etmeyecektir. Bu durum hisse performansına göre belirlenmektedir. Peki, Hisse bölünmesi iyimidir? Bölünme ile ilgili yapılan araştırmalara göre gerçekleşen işlemin ardından senetlerin performanslarında artış meydana gelmektedir. Hem tüm dünyada hem de Türkiye’de hisse senedi bölünmesi sık şekilde uygulanır.

 

 

Şirketler Bölünmeye Neden İhtiyaç Duyar?

 

 

Hisse Senedi Bedelli ve Bedelsiz Bolunme - Borsada Hisse Senedi Bölünmesi

 

 

Şirketler hisse senedi bölünmesini hisselerinde mevcut olan likit varlıkları daha fazla hale getirmek için yaparlar. Aynı zamanda ilgili hisseye olan talebi artırmak için de yapılan bu işlemle hisse sayısı artar ve fiyat açısından en uygun olan hisse tercih edilir. Bölünme ile şirketler sermaye gereksinimlerini karşılama fırsatı elde etmektedirler.

 

Şirketler Neden Sermaye Artırımına Gider?

 

  • Sermayeyi güçlendirmek
  • Yeni yatırımlar
  • Fon ihtiyacı
  • Ucuz kaynak sağlama
  • Vergi avantajı

 

 

Eğer hisse senedinin talebi fiyatların artmasından dolayı azaldıysa ve yatırımcılar için zor alınır hale geldiyse bu durumda yatırım ilgisinin diğer şirketlere kaymaması adına bölünme yöntemine gidilir. Örneğin değeri 80 TL olan hisse senedini almaya küçük işletmenin gücü yetmezken dörde bölünme ile birlikte senedin değeri 20’ye düşeceğinden rahatça satın alınabilecektir. Hisse bölünme tarihleri bu sayfada bulabilirsiniz.

 

 

Bedelli ve Bedelsiz Bölünme

 

 

Bedelli bölünme; şirket tarafından dışarıdan tedarik edilen kaynaklar ile bölünmenin bir bedel karşılığında olacak şekilde yapılmasıdır. Burada hisse senedi bölünmesinde bu yeni senetlere sahip olabilmek için bedel ödemek gerekir.

 

Bedelsiz bölünme; hisse senedi bölünmesinde şirketin kendi iç kaynaklarını kullanarak bölünmeye gitmesidir. Burada yatırımcıya herhangi bir bedel olmadan hisse verilir ve yeni hisse senetlerinin alımı için herhangi bir karşılık istenmez.

 

 

Sermaye Artırımı Merak Edilen Sorular

 

 

  • Bedelsiz Sermaye Artırımı sonrası şirketlerin piyasa değerlerini artar mı?

Hayır, değişiklik olmaz.

 

  • Bedelli Sermaye Artırımı şirketlerin piyasa değerlerini etkiler mi?

Evet, olumlu etkiler.

 

  • Bir şirketin sermaye artırımı işleminden yararlanabilmek için hangi tarihte o hisseyi almak gerekli ?

İşlemden bir gün önce almak yeterlidir.

 

  • Bedelli Rüçhan Hakkı kullanma süresi nedir?

Şirketler kullanma sürelerini sirkülerde ilan ederler. 15-60 gün aralığındadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz