Borsada Hisse Adet ve Hacim Ne Demek?

15 Nisan 2021 Perşembe, 17:59
Borsada Islem Adedi ve Hacmi 642x320 - Borsada Hisse Adet ve Hacim Ne Demek?

Borsada İşlem Adedi ve Hacmi

Borsada kullanılan çeşitli kavramlar vardır ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmak işleyişi daha iyi anlamayı sağlar. Bu kavramlardan biri de işlem hacmi olup gün içerisinde borsada gerçekleşen toplam alım satım miktarını ifade eder. Hisse senedi için işlem hacmi hesaplanırken işlem adedi ile işlem gördüğü alış satış fiyatları çarpılarak toplam değere ulaşılır.

 

Hisse senedine ait işlem hacminin yükselmesi fazla sayıda el değiştirdiğini ifade eder. Çünkü piyasada verilen emrin yapılabilmesi için karşısında tam tersi bir emir daha olması gerekir. Böylece alış toplamı ile satış fiyatı birbirine eşit olacaktır. Bunun altında yatan çok sayıda sebep olabilir. Bu nedenle işlem yapmadan önce piyasa analizi yapmakta yarar vardır.

 

 

Borsada İşlem Hacmi Neyi İfade Eder?

 

 

Borsada işlem hacmi belli bir seviyeye kadar normal olarak kabul edilir. Yani fiyatların yükselmesiyle birlikte işlem hacminin belli bir noktaya kadar artması normaldir. Piyasada yaşanan hacim trendlerden bağımsız olarak ilerlemez. Yaşanan bu trend doğru analiz edilmeli ve beraberinde düşüşlerin olabileceği göz ardı edilmemelidir.

 

İşlem hacminin artması bazı durumlarda şirketle ilgili yeni bir haberin ortaya çıktığını ya da olumsuz bir beklentinin oluştuğunu ifade edebilir. Bu hacim artışı olumlu ya da olumsuz yönde olabilir. Bundan dolayı trend analizini etkileyen faktörler hakkında araştırma yapılmalı, yaşanan değişimler doğru şekilde analiz edilmelidir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz