Borsada En Ucuz Hisseler Nasıl Bulunur?

22 Kasım 2018 Perşembe, 20:55
borsadaki en ucuz hisseler 642x320 - Borsada En Ucuz Hisseler Nasıl Bulunur?

Borsa En Ucuz Hisseler

Borsada hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların sıkça karşılaştığı Borsadaki En Ucuz Hisseler kavramı nedir, en ucuz hisse senetleri nasıl bulunur? sorularının ayrıntılarına değineceğimiz bu makalemiz ile borsadaki ucuz hisse senetleri tespiti yapabilir, yatırımlarınızı en iyi şekilde yönlendirebilirsiniz. 

 

Borsadaki En Ucuz Hisseler Hangileridir?

 

Borsada İşlem Gören En Ucuz Hisseler ve Bu Hisselerin Belirlenmesi  

Hisse senetleri arasında en ucuz hisseyi arıyorsanız; piyasada işlem gören herhangi bir hisse senedinin F/K (Fiyat kazanç) ile PD/DD (Piyasa değeri / Defter değeri) oranlarının düşük değerlerde olup olmamasına dikkat edilir. Ancak hisse senedinin yer aldığı sektöre bağlı olarak genelde iskontolu olan senetler daha çok tercih edilmektedir. Eğer herhangi bir şirket zarar etmeye devam ediyor ya da özsermayesi de eksi değerlerde bulunuyorsa F/K oranına göre hesaplama yapmak anlamsız olmaktadır. Böyle bir durumda F/K oranı hesaplanmaz. F/K ve PD/DD oranlarının diğer sektör hisselerine göre düşük kalması hisse senedinin en ucuz şekilde fiyatlandığına işaret etmektedir.

 

Karlılığı Sürdüren Şirketler Çok Rağbet Görüyor

 

Borsada işlem gören herhangi bir şirkete ait finansal tabloları okuyabilir ve şirketin geçmiş fiyat değişimlerine hakim olursanız, fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar karşısında doğru pozisyon alma ihtimaliniz daha yüksek olur. Sürekli yatırım yaparak büyüyen ve aynı zamanda şirket karlılığını korumak amacıyla gelir ve gider hesaplarını kontrol etmeyi başarabilen şirketler, borsa piyasasındaki diğer şirketlerden pozitif yönde ayrışarak daha çok rağbet görürler. Borsadaki getirileri yüksek olan şirketler, sürekli olarak kar eden şirketlerdir. Bu özelliklere sahip herhangi bir şirketin fiyat hareketleri ile mali tabloları incelendiği zaman, şirket büyümesindeki istikrarın fiyatlara da yansıdığı görülür. Bu şirketlerin fiyatlarında yaşanan düşüşler ise yeni alım fırsatları oluşturmaktadır. Peki, en ucuz hisseler nasıl belirlenir?

 

Ucuz Borsa Hisseleri Nasıl Belirlenir?  

 

FK PD DD Değeri en düşük hisseler - Borsada En Ucuz Hisseler Nasıl Bulunur?

Fiyat/kazanç ve defter/değeri değerlerine göne göre ucuz olan hisseler aşağıda yer almaktadır. Bu hisse senetleri tespit edilirken şirketlerin son 5 yıla ait fiyat/kazanç ile piyasa değeri/defter değeri oranları kullanılmıştır. Bu hisse senetleri arasında; cari fiyat/kazanç ile piyasa değeri/defter değeri oranları, son 5 yıla ait ortalamaların altında yer alan borsa şirketleri iskontolu kabul edilir. Bu ortalamaların üzerinde yer alan hisse senetleri ise primli kabul edilir. Hisse senetleri için belirli periyotlarla yapılan bu değerleme oranları, şirket hisselerinin alım satımına dair karar verirken en önemli gösterge olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı herhangi bir hisse senedinin en güncel fiyatını hesaplarken bu değerlerin mutlaka göz önünde bulundurulması gereklidir.

 

Video: Hisse değeri nasıl belirlenir?

 

 

Borsadaki En Ucuz Hisse Senetleri

 

Borsada fiyat/kazanç ile piyasa değeri/defter değeri açısından iskontolu şirketler incelendiğinde en ucuz olarak değerlendirilen şirketler şunlar: İş Bankası, Akbank, Migros, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Enka İnşaat, Bim Mağazalar, Vakıf Bank, Halk Bank, Netaş, Emlak Konut GMYO, ve Sabancı Holding’dir. Bu şirketlerin çoğunluğunun banka ve holding hisseleri olduğu görülmektedir. Bu nedenle borsada kazançlı çıkmak için karlılık hesaplamaları yönünden ucuz kalmış bu tarz hisselere yatırım yapmak daha doğru bir yöntemdir.

 

F/K ve PD/DD En Ucuz Hisseler

 

Bu yazı yazılırken yaptığımız analizlerde borsa değeri en ucuz hisseler sizin için sıraladık. Aşağıda yer alan ilk 25 hisse senedi hem FK değeri en düşük hisse senetleri hem de defter değeri en düşük hisse senetleridir.

 

FK Değeri Düşükler   Defter Değeri Düşükler  
Hisse Senetleri FK Değeri Hisse Senetleri Defter Değeri
YESIL 0.38 ORMA 0.17
DOHOL 0.70 MRGYO 0.18
GSDHO 0.78 YYAPI 0.19
MARKA 0.83 MARKA 0.19
AKSGY 0.86 EGCEY 0.20
METAL 0.93 RYGYO 0.20
RHEAG 1.11 EGCYO 0.21
HDFGS 1.27 GSDHO 0.23
ARTI 1.28 KLGYO 0.25
ALGYO 1.30 METRO 0.25
PAGYO 1.86 ISGYO 0.26
INDES 1.86 TEKTU 0.26
HLGYO 1.95 HLGYO 0.29
GOZDE 2.05 YESIL 0.29
EUHOL 2.17 AKSGY 0.30
OZKGY 2.26 TRGYO 0.30
VAKBN 2.27 UMPAS 0.30
ALBRK 2.52 HALKB 0.31
PSDTC 2.52 IHEVA 0.32
HURGZ 2.72 ARENA 0.32
SAMAT 2.77 IHGZT 0.33
HALKB 2.99 ALBRK 0.34
YKBNK 3.14 ANELE 0.34
TDGYO 3.22 VAKBN 0.34
GYHOL 3.29 YKBNK 0.35

 

Video: F/K oranı nasıl belirlenir?

 

 

Video: Borsada Para Kazanmak İçin Bilinmesi Gerekenler

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz