Borsada En Güçlü Hisse Senetleri

17 Mayıs 2020 Pazar, 09:37
borsada en güçlü hisse senetleri 642x320 - Borsada En Güçlü Hisse Senetleri

En Güçlü Hisseler

Yaşamını daha müreffeh şartlarda idame ettirmek, yüksek gelir kazanmak ve arzularını tedarik etmek isteyen bireyler için en isabetli yöntemlerden birisi hisse senedi yatırımında bulunmaktır. Ancak bu işlem ve neticesinde güzel bir gelir elde etmek çok da hafife alınacak kolaylıkta değildir.

Zira yanlış yapılan bir yatırım yahut değer kaybetmeye elverişli bir hisse; yapılan yatırımdan size kar getirmeyeceği gibi aynı zamanda var olan birikiminizin de zarar görmesine yol açacaktır. Bu sebeple yatırım aşamasında mutlaka en güçlü hisse senetleri tercih edilmelidir. O halde akıllarda en güçlü hisse senedi nedir sorusu şekillenecek. Bu sorunun yanıtını bu tip hisse senetlerinin niteliklerinden bahsederek vermek daha doğru bir yöntem olacaktır.

 

 

En Güçlü Hisse Senetleri Tespit Etmenin 4 Yolu

 

 

Bir yatırım yapmak maksadı ile hisse senetleri takip edilir. Bu hisseler içerisinde her birisinin kendi dinamikleri ve değerlendirme ölçütleri vardır. Az bir borsa – finans bilgisi ile dahi güçlü hisse senedi hemen göze çarpacaktır. Zira nitelikleri itibarıyla bu tip hisselerde bazı değişiklikler gözlemlenmektedir. Peki, bir hisse senedinin güçlü olduğu nasıl anlaşılır? En güçlü hisseler tespit etmek için 4 kriter:

 

Şirket sermayesi : Tek başına yeterli olmada da şirket öz sermayesinin yüksek olması en güçlü hisse senetleri tespitinde oldukça önemlidir.

 

Karlılık : Şirketin yıllar itibariyle elde ettiği kar, şirket faaliyetlerinin etkisinin göstergesidir.

 

Borçluluk : Şirketin borçluluk yapısı ve oranı borç yükünün kara etkisini gösterebilir.

 

Aktif yapısı : Şirketin varlık satın alması yani bünyesine yeni taşınır ve taşınmaz varlıklar katması şrketin büyüdüğünün göstergesi olabilir.

 

 

En güçlü hisse senetleri özellikleri elbette her bir hisseye göre farklılık arz etmekle birlikte benzerlik de göstermektedir. Ayrıca uzun vadede geçmişe yönelik incelendiği takdirde bu tip şirketlerde ekonomik dalgalanma ve hisse fiyatlarında düşüş daha az olacaktır. Zaten bir hissenin güvenilir olup olmadığına ilişkin tabi tutulan en geçerli test de budur. Her türlü finans depremlerinde ya da siyasi olaylarda çalkalanmayı absorbe eden ve hissenin değerine minimum düzeyde yansıtan hisseler en güçlü hisse senetleri olarak literatürde yerini almaktadır.

 

Sermaye yapısını baz alarak borsanın en güçlü hisseleri analizi yaptığımızda bankacılık sektörünün üst sıralarda yer aldığı görülmektedir.

 

Sermayesi En Güçlü 10 Hisse

 

Hisse Kod Hisse Sektör Kapanış (tl) Piyasa Değeri (tl)
QNBFB QNB Finansbank Bankacılık 49,1 164.485,00
KCHOL Koç Holding Holdingler 14,9 37.784,90
KLNMA T. Kalkınma Bankası Bankacılık 42 35.700,00
BIMAS Bim Birleşik Mağazalar Perakande 56,5 34.306,80
ASELS Aselsan Savunma 28,86 32.900,40
GARAN Garanti Bankası Bankacılık 7,7 32.340,00
ENKAI Enka İnşaat İnşaat 6,19 30.950,00
TCELL Turkcell İletişim 13,35 29.370,00
AKBNK Akbank Bankacılık 5,44 28.288,00
EREGL Ereğli Demir Çelik Demir-Çelik 7,91 27.685,00

 

 

Siz de en güçlü hisse senetleri seçimi yapmak için bu adresteki hisse analiz bölümünü kullanabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz