Borsada Düzeltme Ne Demek?

03 Nisan 2021 Cumartesi, 08:56
Borsada Duzeltme Ne Demek 642x320 - Borsada Düzeltme Ne Demek?

Borsada Düzeltme Ne Demek?

Borsada yaygın olarak kullanılan düzeltme tabiri borsanın ya da piyasanın tepe değerinden minimum yüzde 10’luk bir oranla düşmesi olarak ifade edilir. Finans analistleri tarafından sıklıkla kullanılan bu kavram hisse senedinde yaşanan aşırı şişmelerin sonucunda daha önemli hale gelir. Şişme sonrasında piyasada düşüşler görülür.

 

Borsada düzeltme yatırımcılara panik ve endişe verici bir uygulama olarak yansır. Düzeltme genellikle önceden tahmin edilemediğinden yatırımcılardaki panik hali daha fazla olmaktadır. Bütün finansal piyasalarda kullanılan düzeltme kavramı kısa süreli bir harekettir. Sıklıkla görülen bu durum sonrasında hisse senedi tekrar yükselecek ya da tekrar düşecek diye bir belirgin açıklama yoktur.

 

 

Borsada Düzeltme Nasıl Olur?

 

 

Yatırımcılar açısından öneme sahip olan borsada düzeltme işlemi kısa kar satışları olarak da ifade edilir. Yani bu uygulamada yükselmekte olan hisse senedi aniden düşer ve sonra tekrar yükselebilir. Bunun yapılmasında yatırımcıları dökmek ve kar satışı yapmak üzere iki tane amaç vardır. Burada kullanılan yatırımcıları dökmek kavramı panik ortamında diğer yatırımcıların ellerindeki hisse senetlerini almayı ifade eder. Bu durum keriz silkeleme olarak da tabir edilir.

 

Keriz silkeleme durumunda küçük yatırımcılar panik halinde ellerindeki hisseleri düşük fiyatlardan büyük yatırımcılara satarlar. Bu sayede büyük yatırımcılar küçük yatırımcıların ellerindeki hisse senetlerini satın alarak tekrar alım yapmaya başlarlar ve bu da hisse senedi fiyatlarında tekrar yükselmeye neden olur.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz