Borsada Doğru Hisse Senedi Seçmenin Yolları

18 Mayıs 2020 Pazartesi, 09:31
Doğru hisse senedi nasıl seçilir 642x320 - Borsada Doğru Hisse Senedi Seçmenin Yolları

Doğru Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

Günümüzde en popüler yatırım araçlarından biri olan borsa, yatırımcılarına yüksek kazanç sunduğu gibi yüksek zararlarda verebilmektedir. Bundan dolayı hisse senedi seçimleri dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Araştırma yapılmadan, başkalarının verdiği tüyolarla yapılan işlemler büyük ihtimalle zararla sonuçlanacaktır. Bu makalemizde borsada hisse senedi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir gibi konulara değindik.

 

 

Hangi Hisse Senedini Almalıyım?

 

 

Hisse senedi alım satımında dikkat edilmesi gerekenler - Borsada Doğru Hisse Senedi Seçmenin Yolları

 

 

Borsa İstanbul’da 400’ü aşan hisse senedi bulunmaktadır. Bunların içinde iyi hisseler olduğu kadar kötü hisselerde mevcuttur. Peki, hisse senedi alırken yapmanız gerekenler nelerdir diye içinizden geçirmiş olabilirsiniz. Aslında bazı önemli noktaları bildiğinizde geriye çokta yapacağınız bir işlem kalmıyor.

 

 • Doğru hisse senedi nasıl seçilir hisse alırken sabırlı olmak sizlere büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Örnek olarak sabırlı olduğunuzda rüştünü ispat etmiş sağlam bir şirketin fiyatı düşebilir ve o hisseyi uygun fiyattan alabilirsiniz. Aynı şekilde sabırlı olduğunuzda, hisse fiyatı düşse bile yükselişini biraz bekleyerek hissenizi yüksek fiyata satabilirsiniz.

 

 • Doğru hisse senedi nasıl seçilir ? aslında işi temeli hisse iyi araştırılmalı ve hangi sektörde iş yaptığı bilinmelidir. Özellikle aracı kurumların uzman analizleri incelenmeli, hisse önerileri analiz edilmelidir.

 

 • Hissenin geçmiş performanslarına bakılmalı, kısa bir zaman için sürekli fiyatı yükselmişse şüpheli yaklaşmalısınız. Hele ki rüştünü ispat etmemiş küçük ve spekülasyona açık bir şirket ise daha şüpheli yaklaşmalısınız. Doğru hisse senedi nasıl seçilir sorusunu merak edenler özellikle sığ hisse senetlerine dikkat etmelidirler.

 

 • Hisse senedi alırken aceleci davranmamak yatırımcının en büyük görevlerinden biridir. Hisse senedi seçimi yaparken duygularla değil akılla hareket edilmelidir.

 

 • Borsa açıldığında hemen hisse almak zorunda değilsiniz. Bazen uygun fiyat beklenebilir. Bu zaman bir hafta olabildiği gibi daha uzun bir sürede olabilir. Uygun fiyat beklemek istemezsiniz kendinizce uygun gördüğünüz hisseyi alabilirsiniz.

 

 • Hayatta her zaman bir hedefiniz olduğu gibi, hisse alırken de bir hedefiniz olması gerekmekte. Örneğin, belirlediğiniz sağlam ve hikayesi olan bir hisseyi 5 TL ‘den aldınız ben bu hisseyi 7 TL ‘den satacağım gibi hedefler koyarak kendinizi motivasyon olarak diri tutabilirsiniz. Bu sayede kısa vadede hisse düşüşleri moralinizi daha az bozacaktır.

 

 

Borsada Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

 

 

Borsada Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır - Borsada Doğru Hisse Senedi Seçmenin Yolları

 

 

Hisse senedi alımına yeni başlayan kişilerin aklına gelen ilk soru borsada hisse seçimi nasıl olmalı olabilir. Bu gayet normal bir durum çünkü insanlar kar edebileceği bir hisseyi almak isteyecektir.

 

Borsada hangi hisseler alınmalı? konusuna gelecek olursak hisse senedi alım satımında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bazı maddeler şunlardır:

 

 • Şirket ülkede bilinen bir marka olması faydanıza olacaktır. Çünkü şirketin bilinirliği yatırımcıların ilgisini o hisseye yöneltir.

 

 • Şirketin bilançoları incelenmeli ve kar eden bir şirket olması hisse alımında önemli bir kriterdir.

 

 • Şirketin yeni hikâyesi ve sürekli olmasa bile yatırım yapıyor olması gerekir.

 

 • Şirketin temettü yani kar payı veriyor olması o hisseyi almak için önemli bir kriterdir. Bir şirket kar payı veriyorsa kar ediyor demektir. Ayrıca temettü veren hisseler daima yatırımcı çekeceğinden hisseye olan ilgi devam edecektir.

 

 • Şirketin üretim yapıyor olması önemlidir. Buna örnek olarak sanayi şirketleri verilebilir. Üretim yapan şirketlerin batma riski diğer hisselere göre daha düşüktür.

 

 • Spekülasyona açık olmayan ve derinliği yüksek yani işlem hacminin çok olduğu şirketler daha güvenli şirketlerdir. İşlem hacminin düşük olduğu şirketler ani yükseliş veya düşüş yaşayacağından zarar etme olasılığınız fazla olacaktır.

 

 • Mümkünse bist 30, bist 50 hisselerini almaya çalışın. En kötü ihtimalle bist 100 hisseleri alınabilir. Bu bist30, bist50, bist100’ün anlamı Borsa İstanbul’un en değerli 30, 50, 100 hissesini göstermektir.

 

 

Doğru hisse senedi nasıl seçilir konusu ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada En Az Komisyon Alan Bankalar Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz