Borsada Aracı Kurum Seçme Kriterleri

12 Şubat 2021 Cuma, 08:53
Borsada Araci Kurum Secme Kriterleri 642x320 - Borsada Aracı Kurum Seçme Kriterleri

Borsada Aracı Kurum Seçme Kriterleri Nelerdir?

Borsada doğru alım satım yapabilmek için öncelikle aracı kurum seçme kriterleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu amaçla ilgili kuruma ait müşteri yorumları incelenebilir. Fakat bazı yorumlar gerçeği yansıtmayacağı için buna alternatif olarak kurumun yasal standartlara uygun şekilde faaliyet gösterip göstermediği bakılabilir. Piyasada merdiven altı şeklinde faaliyet gösteren çok sayıda aracı kurum vardır. Bunlarla karşılaşmamak adına aracı kurumun yasal izni kontrol edilmeli, bu amaçla Borsa İstanbul tarafından düzenlenen üyeler sayfası incelenebilir.

 

Borsa İstanbul üyeleri kendi içerisinde pay piyasası, vadeli işlemler ve opsiyon piyasaları (VIOP), borçlanma araçları piyasası, diğer piyasalar ve listeler şeklinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu listelerde yer alan aracı kurumlar tercih edilebilir.

 

 

Borsada Aracı Kurum Nasıl Seçilir?

 

 

Borsada Araci Kurum Nasil Secilir - Borsada Aracı Kurum Seçme Kriterleri

 

 

Aracı kurum seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken öncelikli noktalardan biri komisyon oranlarıdır. Aracı kurumlarla işlem yaparken yatırımcılardan belirli oranlarda komisyon ve işlem ücreti alınmaktadır. Dolayısıyla işlem öncesi bu oranlar arası kıyaslama yapılması gerekir. Borsadan kazanılan paranın komisyon oranından az olmaması için makul bir seçim yapılmalıdır. Uygulanan oranlar ve ücret politikası tüm kurumlar için farklılık göstermektedir.

 

Seçimlerde sözleşmeler de büyük öneme sahiptir. Çünkü aracı kurumla çalışmaya başlanmadan önce bir sözleşme imzalanır. Bunlar içerisinde alım satım aracılık çerçeve sözleşmesi, portföy yönetim sözleşmesi, risk sözleşmesi gibi sözleşmeler yer alır. Bunları imzalamadan önce dikkatlice okumakta yarar vardır. Böylece hangi şartların kabul edildiği daha net görülecektir.

 

 

Aracı Kurum Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Aracı kurumun sahip olduğu yazılımsal ve teknolojik gelişmişlik düzeyine dikkat edilmelidir. Günümüzde tüm borsa işlemleri internet üzerinden bir tık ile halledilebilir hale gelmiştir. Eğer aracı kurum yavaş ve problemli bir altyapıya sahipse bu durum özellikle günlük al sat yapan yatırımcılar açısından zorluk olacaktır. Emir iletimini daha hızlı ve güvenilir hale getirebilmek için tam donanımlı ve gelişmiş teknolojik yapıya sahip aracı kurum tercih edilmelidir.

 

Aracı kurum seçimleri ilgili kurumun maddi durumuna bakılarak yapılmalıdır. Zamanla aracı kurumun batması yatırımcı açısından olumsuz bir durum olacaktır. Bu nedenle kurum tercihlerinde sektörün köklü kuruluşlarından biri olan ve maddi açıdan yeterli gücü bulunan kurumlara öncelik verilmelidir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz